A lato było piękne tego roku…

Niedziela, 1 września

Thomas Bergersen, Two Steps from Hell – Heart of Courage my-free-mp3s.com .mp3

 

 

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.

A lato było piękne tego roku…

 

O początku II wojny światowej tak pięknie pisał Konstanty Ildefons Gałczyński w swoim utworze  „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”.

Dziś obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

1 września 1939 III Rzesza w porozumieniu ze ZSRR dokonała zbrojnej agresji na Polskę na całej długości granicy międzypaństwowej.

Symbolem niemieckiego najazdu na Polskę pozostanie Westerplatte, który w powszechnej świadomości i w szkolnych podręcznikach figuruje, jako pierwszy cel hitlerowskiej agresji. W piątek, 1 września o 4:45 pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte.

Wcześniej Niemcy otworzyli ogień w Tczewie. Był tam most zaminowany przez naszych saperów. O 4:34 Luftwaffe zbombardowało teren przy moście, by uszkodzić instalacje saperskie. Eskadra, złożona z 6 bombowców i 6 myśliwców w ich osłonie, obrzuciła bombami także dworzec PKP, koszary, centrum miasta i miejscową elektrownię.

Według wielu historyków, 5 minut przed atakiem na Westerplatte miał nastąpić atak na Wieluń. Według innych, o całą godzinę później, tj. o godz. 5:40.

Jednak nawet jeśli atak miał rzeczywiście miejsce o godz. 5:40, a nie o 4:40, to Wieluń pozostaje bardzo symbolicznym miejscem. Faktem bowiem jest to, że bombardowanie Wielunia było pierwszą niemiecka zbrodnią wojenną. Niemieckie Luftwaffe bezpośrednio złamało kolejne artykuły konwencji haskiej bombardując Wieluń z zaskoczenia (art. 26. konwencji haskiej), łamiąc jego status miasta otwartego (art. 25.), niszcząc szczególnie chronione nawet w bronionym mieście obiekty, takie jak szpital, miejsca kultu (kościół i synagoga) i zabytki (art. 27) oraz ostrzeliwując z samolotów uciekającą, bezbronną ludność cywilną (art. 23 b).

„Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie.

Nalot na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena był zapowiedzią wojny, w której nie chodzi jedynie o pokonanie wrogich wojsk i osiągnięcie strategicznych celów, ale o całkowite zniszczenie wroga przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod i nie bacząc na ofiary cywilne.

Hitler oczekiwał „wojny totalnej” – atak na Wieluń był jej czytelną zapowiedzią.

 

Zbombardowane centrum Wielunia (zdjęcie ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu) / Źródło: Domena publiczna

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;    cytat – słowa Adolfa Hitlera na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow;   https://dzieje.pl;   https://www.wprost.pl;

Dodaj komentarz