Brzmi to jak science-fiction, a ma realną szansę wszystko zmienić, czyli … Uniwersytet w Berkley otwiera nowy program zajęć w celu poprawy systemu żywieniowego

Niedziela, 4 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego

 

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem lub Światowy Dzień Raka to święto  ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Dzisiaj obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami zorganizowała wczoraj Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Tego dnia można było wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie. Właśnie w ramach tzw. “białej soboty”, wszystkie chętne osoby mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Program Dnia Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 2018 polegał na udzielaniu konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki antynowotworowej, przeprowadzaniu badań diagnostycznych (mammografia, badania cytologiczne, pomiar PSA, ciśnienia i cukru), zwiedzaniu oddziałów placówek diagnostyczno-leczniczych, organizacji wykładów i pogadanek na temat profilaktyki oraz promocji wiedzy na temat interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego i psychoonkologii. W obchody XVIII Światowego Dnia Walki z Rakiem 2018 włączyły się liczne placówki, fundacje onkologiczne i organizacje, które przeprowadzą tego dnia akcje profilaktyczne.

 

 

Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego

 

Aż 67 proc. z nas jada mięso do każdego posiłku, zwłaszcza na obiad. 46 proc. zjada coś mięsnego na śniadanie, a 40 proc. na kolację.

Prawidłowo zbilansowana dieta to sekret naszego zdrowia. Ostatnie wskazania Instytutu Żywności i Żywienia, które zostały opublikowane w styczniu 2016 roku, wskazują, że produkty mięsne, w tym wędliny, jak najbardziej powinny znaleźć się w diecie, Niestety, wielu Polaków spożywa ich za dużo. Spożycie mięsa na świecie wynosi 800-820 g tygodniowo, zaś w Polsce – 1,3 kg. Wędliny stanowią ok. 40% spożywanego mięsa . Umiarkowane sięganie po mięso czerwone i wędliny jest szczególnie ważne dla osób z zaburzonym profilem lipidowym, nadciśnieniem, schorzeniami układu pokarmowego i nerek. Ograniczmy ich ilość do 0,5 kg w tygodniu, zwłaszcza tych pochodzących z mięsa czerwonego. Najlepiej sięgajmy po wędliny drobiowe. Albo ograniczając niezbyt zdrowe spożycie mięsa, czy myśląc o zabijanych zwierzętach, poczekajmy do 2021 roku.

Jeden z najpopularniejszych magazynów na świecie, Time Magazine, przedstawił listę 7 zawodów, które zdefiniują najbliższe lata. Wśród takich prac, jak odbiorca kompostu, nauczyciel seksuologii na youtube czy symulator astronauty, znalazł się wegański rzeźnik.

Tak więc zawodem przyszłości będzie wegański rzeźnik, a alternatywy dla hodowli zwierząt będą najbardziej przełomowym sektorem w ciągu najbliższych kilku, a nawet kilkunastu lat.

 

Wege rzeźnik zawodem przyszłości – WEGE NEWS #27 | wegańskie wiadomości

Sławy inwestujące w alternatywne rozwiązania dla przemysłowej hodowli zwierzą to Bill Gates czy założyciele Twittera, Evan Williams i Biz Stone. Ostatnio dołączył do nich amerykański aktor i scenarzysta, najbardziej znany z roli w serialu The Office, B. J. Novak. Jedną z firm, w którą B. J. Novak zainwestował jest Memphis Meats z siedzibą w Dolinie Krzemowej. Jej pierwszy produkt – wyprodukowany w laboratorium mięsny klopsik – ma trafić do sprzedaży w 2021 roku.

 

Źródło:       https://www.zwrotnikraka.pl;   https://www.polskieradio.pl;   http://cytrynowo.pl;   http://weganizator.pl;

Dodaj komentarz