Eksploracja kosmosu to niesamowity postęp technologiczny oraz rozwój różnych dziedzin przemysłu i gospodarki, czyli … lot człowieka w kosmos swoistą cezura cywilizacyjną

 

Poniedziałek, 21 maja – Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego, Dzień Kosmosu, Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, Europejski Dzień Obszarów Natura 2000, Dzień Kadeta, Dzień Odnawiania Znajomości

 

Dzień Kosmosu

★ How to Get to Mars. Very Cool! HD  – „Jak dostać się na Marsa” to klip z filmu dokumentalnego IMAX „Roving Mars” z 2006 roku. Jest to zredagowana krótka wersja.

 

Dzisiaj, 21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu, ustanowiony z inicjatywy amerykańskich astronautów. Celem obchodów jest upamiętnienie wydarzeń związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.

Jednym z takich ludzi jest Elon Musk właściciel firmy SpaceX. Dwa lata temu  zapowiedział, że w 2018 roku wyśle na Marsa kapsułę załogową, ale jeszcze bez ludzi. To będzie największy obiekt, jaki kiedykolwiek lądował na tej planecie. To brzmi jak science fiction, ale Musk to człowiek, który dwa razy rakietą wylądował pionowo na barce bujającej się na oceanie. Jeśli ktoś robi tak zwariowane rzeczy, to ma pełne prawo do tego, żeby mówić o wysłaniu na Marsa statku załogowego, choć jeszcze bez ludzi. We wrześniu 2017 roku Elon Musk zapowiedział dwie misje bezzałogowe w 2022 i cztery misje, w tym dwie załogowe w 2024 roku, rakietą o tymczasowej nazwie BFR.

Prywatna eksploracja kosmosu bardzo się rozwija. NASA, po zakończeniu misji wahadłowców, postawiła na dofinansowywanie tego typu przedsięwzięć. To prywatne firmy wynoszą dla NASA ładunki na stację kosmiczną. I te firmy są już o krok od tego, aby przetestować technologie do lotów załogowych.

A jak w tym czasie będzie na starej Ziemi? Oto krótki film z naszego świata w 2050 roku. Świat w 2050 roku będzie zupełnie inny. Realizatorzy tak przedstawiają swoją wizję miast. Roboty, latające samochody, samojezdne samochody, super wysokie drapacze chmur, eksploracja kosmosu i jeszcze wiele innych rzeczy wydarzy się w naszej przyszłości. Takich,  których nawet nie przeczuwamy. Ale technologia i nauka są bardzo szybkie. Wiem, jak wiele wydarzyło się w ciągu mojego życia, a technika rozwija się w postępie geometrycznym.

Obejrzyjmy razem ten krótki film o przyszłości. Tylko dlaczego ta nostalgiczna „Sonata księżycowa” Beethovena?

 

The World In 2050

Pamiętajmy jeszcze o jednym: jesteśmy cząstką KOSMOSU i wszyscy podróżujemy na statku kosmicznym – ZIEMIA.

 

Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego

Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego to mało popularne święto w Polsce, ale jakże ważne dla kształtowania postaw obecnych i przyszłych pokoleń.

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej to święto obchodzone corocznie 21 maja, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej uchwalonej na 31 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w dniu 2 listopada 2001 roku.

Rezolucja odnosi się do zasady „tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju”.

Celem obchodów jest promocja kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego – zarówno materialnego, jak i niematerialnego, produktów przemysłu artystycznego, dóbr oraz usług związanych z kulturą.

To również okazja, jak podkreśla UNESCO, do uświadomienia rządów, polityków, instytucji kultury i uczestników życia społecznego, o konieczności szczególnej ochrony kultury krajów rozwijających się, w których zasadnicze znaczenie ma kształtowanie właściwej polityki kulturalnej i wypracowanie mechanizmów strukturalnych ochrony lokalnych kultur, w tym ich szczególnie istotnego elementu – języka.

 


Europejski Dzień Obszarów Natura 2000

Obszary Natura 2000 są obszarami ochrony określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, tj. tylko te gatunki i siedliska są przedmiotami ochrony.

Obszary Natura 2000 w Polsce to obszary chroniące przyrodę w Polsce, włączone do programu Natura 2000.

Program Natura 2000 chroni cenne, zagrożone w skali całej Europy obszary przyrodnicze. To miejsca, o które trzeba wyjątkowo dbać, gdyż są wyjątkowo piękne.

Podstawą programu Natura 2000 są dwie unijne dyrektywy – dyrektywa ptasia, przyjęta w 1979 roku, a następnie zastąpiona dyrektywą z 2009 roku oraz dyrektywa siedliskowa (habitatowa) z 1992 roku. Cała sieć Natura 2000 liczy ponad 26400 obszarów zajmujących ponad 318 tys. km² powierzchni morskiej i ponad 788 tys. km² powierzchni lądowej, co stanowi 18% powierzchni krajów Unii Europejskie

Szerzej na temat obszarów Natura 2000 pisałam jesienią 2017 roku – (TUTAJ)

 

 

 

Dzień Kadeta

Kadet to tytuł ucznia bez szczególnego nadania w szkole wojskowej, którym posługuje się tylko w okresie nauki w szkole kadetów. To określenie uczniów szkół wojskowych dla małoletnich wieku 12-16 lat, zapewniających najczęściej oprócz podstawowego wyszkolenia militarnego, wykształcenie ogólne, najczęściej na poziomie szkoły gimnazjalnej. W Polsce szkoły takie funkcjonowały od XVIII wieku, przez okres międzywojenny XX wieku i w PRL pod nazwą korpusów kadetów.

 

 

Marszałek Józef Piłsudski ustanowił dzień 21 maja w 1930 roku oficjalnym „Dniem Kadeta”. Dzień ten upamiętnia rozpoczęcie walk na górze św. Anny w czasie III powstania śląskiego oraz rocznicę śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Chodkiewicza.

 

 

Dzień Odnawiania Znajomości

Lista znajomych którzy przewijali się przez całe  nasze życie, potrafi być nieraz bardzo długa (zwłaszcza kiedy się długo żyje  😉  ). Pojawiają się, jakiś czas goszczą, mogą wywołać burzę w naszym życiu a potem zniknąć. Niekiedy jest to dla nas dobre, niekiedy nam żal. Często jest to wynikiem grzechu zaniedbania. Bo znajomości, dobre znajomości (tak jak i przyjaźnie), trzeba pielęgnować. Nie podtrzymywane – więdną i usychają. Czasami powracają poprzez portale społecznościowe, ale nie utrzymują się długo.

Ogromna rzesza Polaków korzysta z mediów społecznościowych. Kiedyś na topie była NASZA KLASA, obecnie króluje FACEBOOK i INSTAGRAM. Bez wątpienia człowiek to istota społeczna, dla której kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo ważny. Rodzimy się z potrzebą miłości, przyjaźni czy przynależności, dlatego nic dziwnego, że media społecznościowe z roku na rok zyskują coraz większe grono zainteresowanych. Co więcej, coraz więcej ludzi przyznaje, że korzystanie z social mediów jest dla nich stałym punktem programowym każdego dnia.

Teraz, gdy nawet nie trzeba siadać do komputera by poserfować w sieci, znajomości szybko się nawiązuje, a kontakty łatwiej się utrzymuje np. przez wysłanie emotikonów, łapek itp., itd. Częściej z kimś się pisze niż spotyka przy kawie. Gorzej, że ogromna liczba osób zamyka się tylko w tym świecie wirtualnym.

Wszyscy mamy znajomości, które gdzieś „po drodze” zagubiliśmy. Wiem, że nawet w dzisiejszym Dniu Odnawiania Znajomości, trudno sięgnąć po dawno nie używany numer telefonu i zagadnąć tak z głupia frant, co słychać. Bo może to zabrzmieć dziwnie, trochę nietaktownie. Jeśli scenariusz rozstania napisało samo życie to można spróbować odnowić znajomość. Jeśli przyłożyli się do tego sami zainteresowani, trzeba się zastanowić czy warto.

Dziś wyciągnę stare albumy ze zdjęciami i powspominam.

 

Pudelsi – Dawna Dziewczyno

Miło powspominać. Dawna dziewczyna (chłopak) ma wiele imion. Niejednokrotnie nasuwa się pytanie ; co by było gdyby pozostało się z tą ”DAWNĄ DZIEWCZYNĄ”?

Yugopolis & Maciej Maleńczuk – Gdzie są przyjaciele moi?

Czasami nie jest warto wracać myślami do dawnych lat, a już na pewno odnawiać niektórych znajomości   🙁

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.entertheroom.pl;   https://www.ekokalendarz.pl;   https://www.polskieradio.pl;   http://whatsup-gniezno.pl;

 

Dodaj komentarz