Już druidzi przypisywali jej niezwykłe moce, była symbolem życia i lekiem. Teraz gości w naszych domach, czyli … bez jemioły, rok jest goły

Środa, 19 grudnia –  Dzień wiecznie zielonych roślin, Zmarł Kazimierz Kutz – reżyser filmowy teatralnym i telewizyjny, Kazimierz Kutz – scenarzysta i polityk

 

Wiener-Philharmoniker-Herbert-von-Karajan-Chinese-Dance-Tea-www.my-free-mp3.net-.mp3

 

Dzień wiecznie zielonych roślin

O roślinach wiecznie zielonych pisałam już rok temu, (TUTAJ) . Nie opisałam wtedy jeszcze jednej, bardzo ważnej roślinki, zwłaszcza w kontekście Świąt Bożego Narodzenia (które już tuż, tuż!).

Porasta drzewa, a po ścięciu nie brązowieje.  Jest to roślina półpasożytnicza, sama syntetyzuje substancje odżywcze, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Potrzeby jemioły są znikome wobec możliwości gospodarza i z reguły jemioły nie czynią mu krzywdy. Wyjątkiem mogą być drzewa masowo porażone jemiołą i dodatkowo osłabione (np. drzewa rosnące w warunkach suszy miejskiej). Jemioła pospolita jest rośliną leczniczą. W zależności od tego, na którym drzewie pasożytuje, zawiera bogaty zasób składników takich jak aminokwasy, awonoidy, tosterole, peptydy, lektyny, polisacharydy oraz alkohole cukrowe. Jej dobroczynne właściwości wykorzystywane są przede wszystkim w walce z nadciśnieniem, miażdżycą, a także procesem przekwitania.

Odgrywała też ważną rolę w dawnych wierzeniach i obyczajach. Rolę taką w niektórych krajach zachowała także współcześnie. A zaczęło się w XVII wiecznej Anglii. Wtedy zapoczątkowano zwyczaj całowania się pod jemiołą. Zasada jest prosta – pod jemiołą kobieta nie może odmówić pocałunku mężczyźnie. Jeśli odmówi, spadnie na nią nieszczęście, może nawet na zawsze zostać sama.

Obok choinek, stroików i kolorowych lampek, jemioła zdobi nasze domy. Jej zielone listki kojarzy się z parą zakochanych, jednak według przesądów może chronić nasz dom przed złem.

Są trzy miejsca w domu, w których powinna pojawić się jemioła. Niezależnie od nich, musimy pamiętać, że powinna być ona powieszona – nie może stać w wazonie. Jemioła nie lubi wody, dlatego nie wolno jej moczyć. Kiedyś mocowano ją w domach nad źródłem ognia. Obecnie jemioła jest wieszana nad kominkiem lub piecem kuchennym. Jej obecność ma chronić dom przed pożarem oraz piorunami.

Od samego wejścia jemioła powinna witać gości. Ważne jest, żeby powiesić ją nad drzwiami wejściowymi jeszcze przed świętami. Jemioła ochroni nas przed nieprzyjaciółmi, złymi mocami i złodziejami.

Zielone gałązki jemioły nad świątecznym stołem przyniosą szczęście i dostatek dla domowników w nadchodzącym roku. Życzenia złożone pod jemiołą mogą się spełnić. Pod warunkiem, że będą one szczere. Jest to również dobry moment, aby pogodzić się z bliskimi. Zgoda zawarta przy jemiole będzie trwała i niezniszczalna.

Jeśli chcemy, aby niezwykła moc jemioły zadziałała musimy kupić ją nie później niż w Wigilię (mała wiązka kosztuje około 2 zł, a największe, do zawieszenia pod sufitem nawet 80 zł!). Idealne miejsce powinniśmy zaleźć dla niej tuż przed pierwszą gwiazdką.

Zielonych gałązek nie powinniśmy wyrzucać po świętach. Wiązki jemioły trzeba zasuszyć i przechowywać do następnych świąt. Jeśli jednak nie chcemy trzymać jemioły, można ją spalić w święto Trzech Króli. Wcześniejsze zniszczenie może skłócić zakochanych, którzy całowali się pod gałązkami.

Na targowiskach i w kwiaciarniach trwa sezon na jemiołę. Bardzo  chętnie ją kupujemy, bo jak mówi ludowe przysłowie: „Bez jemioły cały rok goły”.

 

 

***

Był reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, a także scenarzystą i politykiem.

We wtorek, 18 grudnia 2018 roku, zmarł Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w robotniczej rodzinie w Szopienicach . Obecnie to jedna z dzielnic Katowic. Był synem Franciszka Kuca, kolejarza i powstańca śląskiego. Następnie Kazimierz Kutz powrócił do rodowego nazwiska Kutz, którego rodzina używała w XIX wieku.

W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej „filmówki”. Kończąc szkołę filmową, rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą: w 1954 roku został jego asystentem przy filmie „Pokolenie”, a w 1956 pracował jako drugi reżyser na planie „Kanału”. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1958 roku filmem „Krzyż Walecznych”. Wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych.

Do najbardziej znanych film Kutza należą też: „Na straży swej stać będę” (1983) – o konspiracji na włączonym do III Rzeszy Górnym Śląsku podczas II wojny światowej; „Śmierć jak kromka chleba” (1994) – o pacyfikacji kopalni „Wujek”; komedia „Pułkownik Kwiatkowski” (1995) – z akcją rozgrywającą się w 1945 r. i z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz „Zawrócony” (1995) – uhonorowany na festiwalu w Utrechcie nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego. Częstym tematem jego filmów było życie mieszkańców Śląska. Sławę przyniósł mu tryptyk śląski: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”.

W grudniu 1981 r. został internowany z powodu “utrzymywania kontaktów z działaczami antysocjalistycznymi” i “negatywnego stosunku do władz partyjnych i rzeczywistości społeczno-politycznej w kraju”. Niedługo potem zrezygnował ze stanowiska głównego reżysera Ośrodka TV Katowice w proteście przeciwko masakrze górników w kopalni Wujek.

W latach 90. nakręcił „Śmierć jak kromka chleba” – film który poświęcił właśnie tym wypadkom.
W tym samym czasie – był politykiem.
Został w 1997 r. senatorem Unii Wolności, a następnie w 2001, 2005, 2007 i 2011 z list Platformy Obywatelskiej. W 2015 nie startował w wyborach.

W lutym tego roku, podczas spotkania z okazji swoich 89. urodzin, Kazimierz Kutz stwierdził, że nie żałuje swego politycznego zaangażowania – ale rozczarował się polityką

Zupełnie niedawno, bo w tę sobotę, 15 grudnia o godzinie 22.30 w programie TVP1, dla przypomnienia rocznicy wydarzeń w kopalni „Wujek”, wyemitowano film „Śmierć jak kromka chleba”. Na pewno już go nie oglądał.

Kazimierz Kutz marł wczoraj, 18 grudnia – w wieku 89 lat

 

„Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza o 21:00

 

 

Źródło:       https://silesion.pl;   https://www.rmf24.pl;   https://natemat.pl;  https://teletydzien.interia.pl;

Dodaj komentarz