Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie. Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, namalują wszystko, to co chcę, czyli … pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko, niech na niebie stanie tęcza malowana twoją kredką.

Środa, 22 listopada – Dzień Kredki

 

Dzień Kredki

22 listopada to Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Dzieci swoje pierwsze prace wykonują właśnie kredką. Kredka towarzyszy im przez długie lata: w domu, przedszkolu, szkole… Za jej pomocą mogą wyrazić to co myślą, czują i o czym marzą.

Kredka to przyrząd do pisania i rysowania, wykonany z kolorowej pasteli, węgla drzewnego, kredy lub innego materiału.

Według Słownika języka polskiego słowo „kredka” oznacza: „kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania” lub też „kolorową laseczkę z masy przypominającej wosk, służącą do rysowania i pisania”.

Kredki można podzielić na ołówkowe (w których kolorowany węgiel drzewny znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki), akwarelowe, artystyczne, pastelowe i świecowe.

Kredki najczęściej są używane do rysowania i kolorowania przez dzieci i –  architektów. Są proste w użyciu, nietoksyczne i dostępne w szerokiej gamie barw. Wśród dostępnych kolorów występuje też biała kredka. Słynne cykle rysunków białą kredką tworzył Artur Grottger.

Dodatkowo biała kredka może służyć do rozjaśnienia ciemniejszych kolorów lub nadania cienia na tworzonym rysunku.

 

1. «kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania»
2. «kolorowa laseczka z masy przypominającej wosk, służąca do rysowania i pisania»
3. «ołówek kosmetyczny do obrysowywania powiek oraz do przyciemniania brwi»
4. «szminka do ust»
5. «mały kawałek kredy do pisania»

 

Malarstwo kredkami jest pośrednią techniką między rysunkiem i klasycznym malarstwem. Polega ono na pokrywaniu papieru barwnymi plamami za pomocą różnego rodzaju kredek. Współczesne kredki dają możliwość uzyskiwania za ich pomocą efektów bardzo zbliżonych do akwareli a nawet malarstwa olejnego. Przy pomocy miękkich kredek można nie tylko rysować szkice ale też tworzyć całkiem „pełnoprawne” obrazy. Tego rodzaju kredkami maluje się nie tyle za pomocą ich zaostrzonych końców jak to jest w przypadku kredek ołówkowych lecz wykorzystuje się ich całe powierzchnie boczne, dzięki czemu można szybko zamalowywać duże powierzchnie i uzyskiwać efekty fakturowe. W stosunku do malarstwa farbami kredki dają mniejszą możliwość mieszania barw ale jednocześnie dają większą precyzję i łatwość malowania.

Trzy najczęściej stosowane kredki to:

  • kredki pastelowe – przypominają one bardzo miękką, kolorowaną kredę jednak nie pylą się tak jak kreda i dobrze przywierają do papieru – dają one efekty zbliżone do akwareli zwłaszcza jeśli stosuje się dobrej jakości papier akwarelowy. Maluje się nimi jednak znacznie łatwiej niż farbami akwarelowymi i można przy ich pomocy uzyskiwać bardziej zdecydowane krycie papieru.
  • kredki Conte – przypominają one bardzo miękkie kredki świecowe – dają one efekty zbliżone do gwaszu i malarstwa olejnego. Całkowicie „kryją” podłoże i dają „pełne” „soczyste” kolory.
  • kredki ołówkowe – są uzupełnieniem kredek pastelowych i Conte – są stosowane do „cyzelowania” detali oraz robienia wstępnych szkiców wypełnianych następnie innymi kredkami.

Rysowanie to wielka frajda i ważny trening dla motoryki małego dziecka. A do tego, uczy twórczego myślenia. Pierwsze kredki możemy zaproponować dziecku, które nie ukończyło jeszcze nawet roku, choć wiele zależy od tego, czy przejawia ono jakiekolwiek zainteresowanie taką formą twórczości. Idealne kredki dla malucha powinny być grube, wystarczająco dobrze napigmentowane i bezpieczne również w kontakcie z buzią. Wszak smakowanie różnych przedmiotów dla kilkumiesięcznego malucha wciąż jest jednym z ważnych elementów poznawania otaczającego świata. Takiemu maluszkowi wystarczy tylko biała kartka papieru – a i tak będzie malowana podłoga wokół niej.

Dla dziecka starszego potrzebujemy już kolorowanek dostosowanych do poziomu jego rozwoju. Taka kolorowanka, malowanka czy rysowanka to zbiór obrazków, zwykle czarno-białych konturów, wydawanych najczęściej w formie książkowej, przeznaczonych głównie dla dzieci do nauki i zabawy. Kolorowanie stanowi proste ćwiczenie zwiększające sprawność manualną, co wspomaga następnie naukę pisania. Przykładowe kategorie rysunków do kolorowania to rysunki z bajek, obrazki zwierząt, roślin, samochodów i innych środków lokomocji, a przede wszystkim rysunki z filmów animowanych. Kolorowanki wykorzystuje się w terapii ręki polegającej na wykonywaniu i doskonaleniu różnych czynności manualnych, dostosowanych do wieku i zainteresowań dziecka. Terapia ręki ma na celu usprawnianie precyzji ruchów rąk, wyuczenie zdolności skupienia uwagi, wzmacnianie koncentracji, poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej czy przekroczenie linii środkowej ciała.

 

Ostatnio bardzo modne stały się kolorowanki dla dorosłych. Przywędrowały do Polski, oczywiście, z Zachodu. Brytyjczycy czy Holendrzy robią „to” od kilku lat. Tam wybór kolorowanek, zarówno pod względem formatu, jak i tematyki czy formy (np. z życiowymi przesłaniami) jest ogromny i nie sposób upolować je wszystkie. W naszym kraju zachodni trend dopiero raczkuje, dlatego pasjonaci tematu chciwie rzucają się na każdy nowy tytuł, który pojawi się na rynku (kolorowanki dla dorosłych wydają między innymi Nasza Księgarnia i Wydawnictwo Amber).

Kolorowanką, która rozpoczęła tę modę na świecie był „Tajemny ogród” Johanny Basford (w Polsce wydany przez Naszą Księgarnię w 2015 roku). Artystka stworzyła go w 2011 roku. Nie była to pierwsza kolorowanka dla dorosłych w historii – te tworzono już kilkadziesiąt lat temu. Jednak dopiero „Tajemny ogród” sprawił, że trend stał się naprawdę modny i lubiany.

Osoba, która dała się uwieść modzie na kolorowanie ma zwykle pokaźny zestaw kredek (pasteli i ołówkowych) oraz mazaków i cienkopisów. Zarówno w przypadku klasycznych kolorowanek, jak i tych zawierających polecenia, kolorujący w zasadzie tworzy własne dzieło, dobierając barwy, wypełniając wolną przestrzeń czy cieniując. To sprawia, że po ukończeniu każdej malowanki odczuwa się dumę tworzenia. Psycholodzy podkreślają, że kolorowanki dla dorosłych mają bardzo dobry wpływ zarówno na psychikę, jak i na nastrój człowieka. Pomagają łagodzić stres, wyciszają, ułatwiają koncentrację, zwiększają kreatywność i wiarę we własne siły. Istnieje nawet teoria, że kolorowanki mają działanie antydepresyjne. Bezwiedne szkicowanie ułatwia uporządkowywanie myśli, ale też zajmuje ręce (co okazuje się bardzo przydatne w przypadku osób na diecie lub rzucających palenie!). Prawdopodobnie właśnie stąd wziął się pomysł na stworzenie książek adresowanych specjalnie do dorosłych, w których znajduje się przestrzeń do swobodnego malowania, kaligrafowania czy odwzorowywania. Niektóre kolorowanki opierają się tylko na zapełnianiu gotowych rysunków, inne wymagają większego wkładu własnego.

Kolorowanki dla dorosłych mają w zasadzie same zalety – poprawiają humor, uspokajają i sprawiają, że stajemy się bardziej produktywni. Nawet jeśli nigdy nie uważaliśmy się za artystów-plastyków, przecież nikt nie będzie wystawiać ocen naszym pracom. Wybór kolorowanek w Polsce staje się coraz większy, łatwiej jest więc znaleźć coś, co nam się spodoba.

Dlatego w Dniu Kredki może warto kupić kredki lub pożyczyć od dziecka i spróbować? Przecież nic nie tracimy   😉

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://kobieta.onet.p;

Dodaj komentarz