Krzywda niejedno ma imię, czyli … o okrucieństwie wobec zwierząt i nie tylko

Wtorek, 24 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży, Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji, Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych, Europejski Dzień Śniadania, Dzień Immunologii

 

Jane Eyre Soundtrack – 02 – A Thorough Education – Dario Marianelli

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży obchodzony jest od 1957 roku na wniosek Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej.

Światowa Federacja Młodzieży Demokratycznej to lewicowa organizacja młodzieżowa, uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za międzynarodową pozarządową organizację młodzieżową. ŚFMD określa się jako antyimperialistyczna i lewicowa organizacja.

Federacja założona została w Londynie w 1945 roku. Początkowo była to szeroka międzynarodówka grup młodzieżowych z całego świata, które stworzyły federację po zakończeniu II wojny światowej. Wraz z nastaniem „zimnej wojny”, praktycznie wszystkie organizacje z państw zachodnich wycofały się z niej. Stało się tak dlatego, gdyż była ona powiązana z państwami socjalistycznymi i partiami komunistycznymi na całym świecie. Uważa się, że Federacja jest kontynuatorką Młodzieżowej Międzynarodówki Komunistycznej.

Kiedy ZSRR i państwa demokracji ludowej w Europie weszły w fazę kontrrewolucji, Federacja stanęła w obliczu kryzysu. Pojawiły się sprzeczne stanowiska związane z przyszłą strukturą organizacji. Mimo trudności i utraty największej organizacji młodzieżowej (Radziecki Komsomoł), Federacja przetrwała kryzys lat 1989-1992 i jest obecnie aktywną międzynarodową organizacją młodzieżową, która podejmuje regularnie działania w obronie młodzieży.

Główna siedziba ŚFMD znajduje się w Budapeszcie na Węgrzech. Najważniejszym spotkaniem Federacji jest Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.

 

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji, Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

Wiwisekcja jest to operacja przeprowadzana na żywym organizmie. Podczas wiwisekcji nikt nie troszczy się o zdrowie pacjenta, o to czy go coś boli i o to czy… przeżyje. Ten horror jest codziennością kilkudziesięciu milionów zwierząt na naszej planecie rocznie. Są to koty, szczury, psy, myszy, króliki, ptaki, płazy, ryby, małpy, świnki morskie…

 

 

W laboratoriach zwierzęta rani się okrutnie, zdziera się im skórę do żywego mięsa i wciera się substancje toksyczne, które wprowadza się też rurką do żołądka, do płuc, wstrzykuje do mięśni, żył… i obserwuje się, notuje, popija kawę… Zwierzęta unieruchomione, bezbronne… aż do śmierci. Zwierzęta są poddawane działaniom promieniowania i palone żywcem, rozrywane, ogłuszane, uszkadza się ich mózgi, zaszczepia śmiertelne choroby i rakotwórcze guzy. Na zwierzętach testuje się prawie wszystko: leki, środki chemiczne, kosmetyki, broń…Wciąż na wielu uczelniach (też polskich!) powtarzane są bezsensowne, pseudonaukowe testy, by udowodnić po raz kolejny to co jest już od dawna wiadome i co można zastąpić dokładniejszymi nagraniami video albo programami komputerowymi. Wiwisekcja na zwierzętach daje fałszywe wyniki, organizmy zwierząt różnią się od ludzkich (np. aspiryna pomaga ludziom, ale truje psy, a muchomor truje ludzi, ale królik może go zjeść). Wiwisekcja tak naprawdę nie służy ochronie ludzi (konsumentów, pacjentów), ale ochronie producentów od odpowiedzialności prawnej, bo firmy, żeby zarobić więcej pieniędzy, produkują mnóstwo nowych środków, które różnią się od istniejących praktycznie tylko nazwą albo nazwą i jakimś zbędnym dodatkiem, który jeśli już ma jakiś wpływ, to często szkodliwy. Za wszystko to płacą życiem mordowane zwierzęta.

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji, Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych (World Day for Laboratory Animals = NDLA) to święto obchodzone 24 kwietnia, uznane przez ONZ jako dzień upamiętnienia zwierząt laboratoryjnych. Dzień ten skłania do refleksji nad bólem i cierpieniem zadawanym stworzeniom poświęconym dla wątpliwej, według obrońców zwierząt, korzyści ludzkości. Jest dniem, kiedy to na całym świecie porusza się ten haniebny dla ludzkości problem. Święto powstało z inicjatywy obrońców zwierząt.

 

Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania, który organizowany jest pod hasłem „Znajdź czas na śniadanie” (Make time for breakfast).

 

 

Jednym z najczęstszych błędów żywieniowych jest pomijanie śniadania i zjadanie ostatniego posiłku zaraz przed snem. Warto wiedzieć, że śniadanie, jako jedyny posiłek w ciągu dnia w 100% będzie spalony, nawet przy minimalnej aktywności. Nie powinniśmy więc przejmować się dodatkowymi kaloriami, które zjemy o poranku. Śniadanie powinno być bogate w węglowodany złożone, dzięki nim można utrzymać uczucie sytości na dłużej i z łatwością wytrzymać do pory lunchu bez podjadania. Ważne jest również pełnowartościowe białko oraz warzywa i owoce, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Niestety, wielokrotnie zjadamy śniadanie w pośpiechu ograniczając się do chleba z serkiem topionym. Ze względu na skład lepiej zastąpić go zwykłym twarożkiem, który ma o wiele więcej wartości odżywczych i mniej konserwantów. Na śniadanie należy unikać również produktów słodkich, jak popularne płatki śniadaniowe, cytrusów, które mogą podrażniać nierozbudzony jeszcze w pełni żołądek, a także napojów gazowanych. Najlepszą propozycją na szybkie i wartościowe śniadanie jest domowe musli. Zapewnia mnóstwo pożywnych węglowodanów złożonych oraz witamin i minerałów znajdujących się w orzechach i suszonych owocach.

Dzień Immunologii

Po raz pierwszy Dzień ten był obchodzony w 2005 roku przez Europejską Federację Nauk Immunologicznych w celu poprawy świadomości społecznej dotyczącej wpływu układu immunologicznego na funkcjonowanie człowieka oraz promowanie wiedzy dotyczącej immunologii i znaczenia układu immunologicznego w zwalczaniu chorób. Od 2007 roku jest on już obchodzony na całym świecie.

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.gniewkowo.com.pl;

Dodaj komentarz