Łamie stereotypy dotyczące wizerunku polskiego seniora, czyli najstarsza didżejka Wika

Piątek, 9 marca – Dzień Polskiej Statystyki, Światowy Dzień Didżeja

 

Dzień Polskiej Statystyki

Dzień Statystyki Polskiej to polskie święto obchodzone corocznie 9 marca, uchwalone 2 grudnia 2008 roku na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN.

Dzień ten został wybrany na pamiątkę sesji Sejmu Czteroletniego 9 marca 1789 roku, podczas której Fryderyk Józef Moszyński uzasadniał przeprowadzenie spisu statystycznego na ziemiach polskich. W efekcie, 22 czerwca tegoż samego roku, sejm proklamował spis ludności Rzeczypospolitej Obojga Narodów i uchwalił konstytucję o nazwie „Lustracja dymów i podanie ludności”.

Według punktu 2. Uchwały o ustanowieniu 9 marca Dniem Statystyki Polskiej obchody mają na celu promocję i popularyzację statystyki jako nauki i statystyki publicznej oraz powinny być okazją do informowania opinii publicznej o wynikach naukowych badań statystycznych.

 

Światowy Dzień Didżeja

Dzisiaj swoje święto obchodzą reprezentanci jednego z bardziej przyjemnych „zawodów” na świecie! Dostarczyciele weekendowej radości zmęczonym po tygodniu pracy milionom ludzi (na całej planecie) lubiącym tańczyć. To didżeje!

Drodzy didżeje, składam Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Waszego święta. Obyście do końca życia mogli godnie żyć z didżejowania, oby ciągle Wam to sprawiało wielką radochę i oby zawsze Wam się chciało!

Jedną z takich właśnie didżejek jest 75 letnia  DJ Wika, właściwie Wirginia Szmyt.  Przez większość życia pracowała z trudną młodzieżą jako pedagog szkolny.

Urodzona w 1938 aktywistka, stała się polską działaczką społeczną zaangażowaną w sprawy seniorów. Z wykształcenia pedagog, całe życie zawodowe pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą. Po przejściu na emeryturę aktywnie włączyła się w działalność na rzecz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Współorganizatorka parad seniorów, gwiazda Dancingów Międzypokoleniowych. Jest matką i babcią, kiedyś pisała wiersze i teksty satyryczne.

Obecnie prowadzi stałe dyskoteki międzypokoleniowe w Warszawie, współorganizuje wycieczki dla seniorów, występuje w radio i telewizji propagując aktywność seniorów, jako DJ Wika występuje w Polsce i zagranicą. Została twarzą telewizji Eska TV (Eska Music Awards 2014)

 

Jest najstarszą didżejką w Polsce , a może i na świecie.

 

73-letnia DJ Wiki, BABCIA DJ

„Jestem wielkim przeciwnikiem tego skostniałego myślenia o starości, że czegoś nie wypada, że trzeba się smucić i kupić najlepiej miejsce na cmentarzu. I czekać. Tutaj nasz Kościół mimo naprawdę wielu pozytywnych cech, o których mówi się za rzadko, ma jednak trochę negatywny wpływ na sytuację z tym całym cierpiętnictwem, zamartwianiem, poczuciem winy. Pamiętajmy, że człowiek wesoły to człowiek najczęściej szanujący świat i innych”.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://weekend.gazeta.pl;

Dodaj komentarz