Miały stanowić podstawę ładu światowego, czyli … 4 filary wolności

Niedziela, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, Dzień Filatelisty, Światowy Dzień Misyjny Dzieci, prezydent Franklin Delano Roosevelt zdefiniował „4 wolności” mające stanowić podstawę ładu światowego do którego będą dążyć Stany Zjednoczone, Adam Małysz jako pierwszy Polak wygrał 49. Turniej Czterech Skoczni, Kamil Stoch zwyciężył a Piotr Żyła zajął drugie miejsce w 65. Turnieju Czterech Skoczni, Kamil Stoch wygrał 66. Turniej Czterech Skoczni, 81 lat temu urodził się  Adriano Celentano – włoski piosenkarz aktor i prezenter telewizyjny, 64 urodziny Rowana Atkinsona – brytyjskiego aktora komika i scenarzysty, Andrzej Piaseczny – polski piosenkarz autor tekstów i aktor świętuje 48 urodziny

 

Święto Trzech Króli

Dzień Filatelisty

Światowy Dzień Misyjny Dzieci

(TUTAJ)  znajdziecie wszystko to, co na temat tych świąt napisałam w zeszłym roku.

***

W dniu 6 stycznia 1941 roku, w przemówieniu do Kongresu

prezydent Franklin Delano Roosevelt zdefiniował „4 wolności” mające stanowić podstawę ładu światowego, do którego będą dążyć Stany Zjednoczone

6 stycznia 1941 roku w orędziu do Kongresu, Franklin Delano Roosevelt zapowiedział wprowadzenie Ustawy o pożyczce i dzierżawie. W swoim przemówieniu prezydent zawarł m. in. takie słowa:

„Powiedzmy krajom demokratycznym >>My, Amerykanie, jesteśmy żywotnie zainteresowani waszą walką w obronie wolności. Oferujemy wam naszą energię, nasze zasoby, nasze możliwości organizacyjne, aby dawać wam siłę w walce o zachowanie wolnego świata. Będziemy wam wysyłać w coraz większych ilościach okręty, samoloty, czołgi i działa. Taki jest nasz cel i to wam przyrzekamy<<

Oczekujemy, że powojenny, bezpieczny świat zostanie zbudowany na czterech podstawowych wolnościach człowieka: wolność słowa i możliwość wyrażania opinii, swoboda w wyznawaniu wiary w Boga i wolność oddawania mu czci na swój własny sposób, wolność od niedostatku i wolność od strachu.”

Wszystkie cztery wolności miały być zagwarantowane w każdym miejscu na świecie.

 

 

Jak to wygląda dzisiaj, po 78 latach?

Wolność słowa, której odmawia się milionom ludzi, jest w coraz większym stopniu zagrożona.

Wolność wyznania – na całym świecie terroryści próbują zawłaszczyć religię, zatracając ducha wiary i zabijając w jej imię. Inni atakują i wykorzystują strach przed mniejszościami religijnymi dla osiągnięcia korzyści politycznych.

Wolność od niedostatku ciągle stanowi utrapienie dla ludzkości. Przywódcy światowi przyjęli w 2015 roku Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, która dąży do wykorzenienia ubóstwa i umożliwienia wszystkim ludziom życia w godności i pokoju na zdrowej planecie.

Wolność od strachu. Miliony uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych są niezaprzeczalnym dowodem porażki w urzeczywistnieniu tej wolności. Od czasów II Wojny Światowej nie mieliśmy do czynienia z taką ilością ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domostw. Ludzie, ryzykując swoje życie, przemierzają całe kontynenty i oceny, uciekając przed wojną, przemocą i niesprawiedliwością.

 

***

Turniej Czterech Skoczni, w skrócie TCS to międzynarodowa impreza w skokach narciarskich mężczyzn, organizowana cyklicznie od 1953, na przełomie grudnia i stycznia każdego roku, w czterech miastach: dwóch niemieckich (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen) i dwóch austriackich (Innsbruck, Bischofshofen), przy czym zawody w Garmisch-Partenkirchen zawsze odbywają się 1 stycznia. TCS bywa określany mianem narciarskiego Wielkiego Szlema i dla wielu skoczków jest równie ważny co igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata.

Zwycięzcą danej edycji TCS zostaje zawodnik, który łącznie zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach.

I właśnie w sezonie 2000/2001, dnia 6 stycznia 2001 roku,

Adam Małysz jako pierwszy Polak wygrał 49. Turniej Czterech Skoczni

Pierwszy w historii, uzyskał ponad tysiąc punktów w klasyfikacji generalnej (1045,9) oraz wygrał wszystkie kwalifikacje, przed każdym z 4 konkursów.

W sezonie 2016/2017, 6 stycznia 2017 roku

Kamil Stoch zwyciężył a Piotr Żyła zajął drugie miejsce w 65. Turnieju Czterech Skoczni

Stoch odniósł zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni podczas jednej edycji.

Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2016, kiedy rozegrano kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie. 1 stycznia 2017 przeprowadzono zawody w Garmisch-Partenkirchen, natomiast 3 dni później odbył się konkurs w Innsbrucku. Ostatnie z części turnieju rozegrano tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), 6 stycznia 2017 w Bischofshofen.

Również 6 stycznia, ale w sezonie 2017/2018

Kamil Stoch wygrał 66. Turniej Czterech Skoczni

Triumfatorem turnieju został Kamil Stoch, wyprzedzając Piotra Żyłę oraz Daniela-André Tandego.

Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2017, kiedy rozegrano kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie, a trzy dni później 1 stycznia 2018 zostały przeprowadzone zawody w Garmisch-Partenkirchen. Następnie zwyczajowo zawody przeniosły się do Austrii: 4 stycznia odbył się konkurs w Innsbrucku, a ostatnia z części turnieju została rozegrana tradycyjnie w święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego, 6 stycznia) w Bischofshofen.

Niestety, dzisiejsza 67. edycja Turnieju Czterech Skoczni nie przyniosła Polakom żadnego zwycięskiego miejsca.

Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki (1010,8 pkt), ostatecznie został sklasyfikowany na czwartym miejscu. Kamil Stoch (994,0 pkt) był w tym roku szósty.

 

***

6 stycznia 1938 roku, w Mediolanie, przyszedł na świat

Adriano Celentano – włoski piosenkarz, aktor i prezenter telewizyjny

Adriano spędził w Mediolanie dzieciństwo i młodość. Porzuciwszy szkołę imał się różnych zajęć, by w końcu pozostać przy swoim ulubionym zawodzie – zegarmistrza. Wcześnie jednak zaczął interesować się muzyką pop a zwłaszcza nowymi trendami, które w tym czasie zaczęły docierać do Europy (w tym i do Włoch) z Ameryki. Był jednym z pierwszych, którzy je podchwycili, uczestnicząc w 1955 roku w imprezach organizowanych przez Ghigo Agostiego, który odkrył dla Włoch boogie-woogie, Rhythm and blues i Rock and roll.

 

 

adriano celentano AZZURRO

Adriano Celentano to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli włoskiej muzyki rozrywkowej. Do 2009 sprzedano 150 milionów jego płyt na całym świecie.

Jubilat świętuje dziś swoje 81 urodziny.

 

***

Najbardziej znany z roli Jasia Fasoli. 6 stycznia 1955 roku, w Consett, urodził się

Rowan Atkinson – brytyjski aktor, komik i scenarzysta

Rolę Jasia Fasoli, zagrał w serialu BBC oraz w dwóch pełnometrażowych filmach kinowych. Wystąpił także m.in. w rolach tytułowych w serialu Czarna Żmija oraz w filmach Johnny English, Johnny English Reaktywacja i Johnny English: Nokaut.

 

Jaś Fasola ***Ciekawostki*** Rowan Atkinson

 

W czerwcu 2013 otrzymał Order Imperium Brytyjskiego klasy Komandor (CBE), przyznany w uznaniu zasług dla sztuki dramatycznej oraz działalności charytatywnej.

 

***

Dnia 6 stycznia 1971 w Pionkach, urodził się

Andrzej Piaseczny – polski piosenkarz, autor tekstów, aktor

Były wokalista zespołu Mafia – Andrzej Tomasz „Piasek” Piaseczny to także osobowość telewizyjna. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV i honorowym obywatelem miasta Pionki.

W latach 1997–2010 występował w serialu Złotopolscy, w którym grał postać piosenkarza Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego. Muzyczną karierę solową rozpoczął w 1998. W tym samym roku wystąpił w duecie z Natalią Kukulską, z którą nagrał piosenkę „Jesteś blisko mnie”, a także wydał solowy singiel „Znam drogę swą” wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu Magiczny miecz – Legenda Camelotu. W 2001 z utworem „2 Long” reprezentował Polskę podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. Od 2008 współpracuje z Sewerynem Krajewskim, z którym współtworzył m.in. płytę zatytułowaną Spis rzeczy ulubionych.

 

 

Piaseczny / Krajewski – Wielkie swiateczne calowanie

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  http://www.unic.un.org.pl;   http://wiekdwudziesty.pl;   https://sport.onet.pl;

Dodaj komentarz