Nasza planeta jest organizmem, a my wszyscy komórkami o różnych zadaniach. Jednak wszyscy jesteśmy spleceni ze sobą, służymy sobie nawzajem i służymy całości. czyli … Matka Ziemia, Gaja, planeta ludzi …

Niedziela, 22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean

Within Temptation – Mother Earth

 

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

Wielu z nas ma swój kawałek ziemi, ale jeszcze więcej osób o swojej własnej ziemi marzy. Ludzie pragną osiedlać się bliżej natury, korzystać z jej uroków, a wielu pragnie, aby również z tej ziemi żyć.

Stając się właścicielami ziemi, pamiętajmy, że jesteśmy nimi jedynie na chwilę. Nie niszczmy jej bezmyślnie, pozwólmy, aby służyła ona następnym pokoleniom. Najlepiej, jeśli pozostawimy ją w stanie lepszym niż zastaliśmy – żyźniejszą, czystszą, bardziej bioróżnorodną. Pamiętajmy, że najlepszy efekt osiągniemy będąc sługami i strażnikami ziemi, działającymi dla dobra jej, a przy okazji i swojego, a nie bezwzględnymi wyzyskiwaczami pragnącymi szybkich zysków bez oglądania się na konsekwencje. Własna ziemia to trochę tak jak własna matka, którą należy szanować i kochać, a ona nam to z nawiązką zawsze odwzajemni.

 

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (International Mother Earth Day) to święto obchodzone 22 kwietnia, ustanowione w 2009 roku przez ONZ z inicjatywy Boliwii. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa w kwestii ochrony środowiska i zwrócenie uwagi na to, że Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który musimy dbać i za który bierzemy odpowiedzialność. Ważną rolą tego dnia jest próba osiągnięcia równowagi pomiędzy potrzebami ludzi a dobrem naszej planety. Wzrost świadomości środowiskowej ludzi ma bardzo duże znaczenie dla przyszłości ziemi i dla tego, w jakich warunkach będą żyły następne pokolenia.

Obchody stanowią okazję do podniesienia na całym świecie świadomości społecznej na stawiane wyzwania w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej, mając na uwadze m.in. ochronę klimatu i jej zrównoważony rozwój, gdyż konsekwencją niegospodarności społeczeństw i nadmiernej eksploatacji planety jest degradacja ekosystemów.

 

Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean

Jelly beans to rodzaj słodyczy o kształcie fasolek z miękką powierzchnią i żelowym wnętrzem, które są dostępne w wielu różnych smakach. Wyrób składa się głównie z cukru.

Prekursorem jelly beans, który zainspirował swoim gumowatym wnętrzem był rachatłukum, środkowowschodni smakołyk wykonany z miękkiej galaretki oraz pokryty cukrem pudrem. Jednakże ogólnie uważa się, że jelly beans pojawiły się najpierw w 1861 roku, kiedy bostoński cukiernik, William Schrafft, przekonał ludzi, aby wysłali jego wyrób do żołnierzy podczas wojny secesyjnej.

Jelly Bean – cukierki w kształcie fasolek w przeróżnych kolorach, a każdy z nich w innym smaku. Smaki te dzielimy na te pyszne i te ohydne. Pierwsze smaki fasolek jelly bean to:

  1. Bardzo Wiśniowy
  2. Piwo Korzenne
  3. Cream Soda
  4. Mandarynka
  5. Zielone Jabłko
  6. Cytryna
  7. Lukrecja
  8. Winogrono

 

 

Bean Boozled to mieszanka tradycyjnych smaków Jelly Beans pomieszanych ze zwariowanymi aromatami z życia codziennego. Mieszanka ta została skomponowana w taki sposób, aby osoba spożywająca nie wiedziała jaki smak degustuje. Cukierki występują w parach i mają taki sam kolor. Zjadając zielony cukierek nigdy nie wiemy czy trafimy na limonkę czy… no właśnie, poniżej zestaw par:

  • Limonka vs. Skoszona trawa
  • Tutti-Frutti vs. Śmierdzące skarpety
  • Popcorn maślany vs. Zepsute jajko
  • Trzy jagody (borówka, truskawka, jeżyna) vs. Pasta do zębów
  • Brzoskwinia vs. Wymiociny
  • Budyń czekoladowy vs. Psie jedzenie
  • Soczysta gruszka vs. Glut z nosa
  • Kokos vs. Pieluszka niemowlaka

W Stanach Zjednoczonych organizuje się prywatki a nawet zawody, gdzie w szranki stają osoby podejmując wyzwanie. Najpierw cukierki trzeba przesypać do innego naczynia (np. miseczki). Następnie dwie osoby pobierają fasolkę o takim samym kolorze. To jak zareagują świadczy która z nich wylosowała smak tradycyjny, a która z życia codziennego. Pyszna zabawa!

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://permisie.pl;   https://sklep.kuchnieswiata.com.pl;

Dodaj komentarz