Słuchaj – za darmo mądrość życiowa, po pierwsze praca, rzecz podstawowa, dobra uczelnia potem za bankiera, znaj swoją wartość, w ofertach przebieraj. Od tego co masz, chciej jeszcze więcej, czyli … Synu – ja ci dobrze radzę, Synu – ja cię poprowadzę przez życie dobrymi radami , byś wyszedł na ludzi a nie drzwiami …

środa, 13 czerwca – Święto Żandarmerii Wojskowej, Światowy Dzień Wellness, Święto Dobrych Rad

 

Święto Żandarmerii Wojskowej

Żandarmeria Wojskowa (ŻW) to organ ścigania, wyodrębniona i wyspecjalizowana służba Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, której działalność polega na zapewnieniu przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochranianie porządku publicznego i zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych. ŻW pełni rolę policji wojskowej. Została sformowana na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej i zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Żołnierze ŻW zwani są zwyczajowo żandarmami, a żartobliwie żetonami.

 

Żołnierz Żandarmerii Wojskowej zabezpieczający uroczystości Święta Wojska Polskiego

Do zadań Żandarmerii Wojskowej należy:

  • zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej,
  • ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych,
  • ochranianie życia i zdrowia ludzi oraz mienia wojskowego przed zamachami naruszającymi te dobra,
  • dokonywanie analizy oświadczeń o stanie majątkowym żołnierzy zawodowych i przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej wniosków w tym względzie
  • wykrywanie przestępstw i wykroczeń, w tym skarbowych, popełnionych przez osoby, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa jest właściwa, ujawnianie i ściganie ich sprawców oraz ujawnianie i zabezpieczanie dowodów tych przestępstw i wykroczeń,
  • zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń przez osoby w stosunku do których jest właściwa Żandarmeria Wojskowa oraz innym zjawiskom patologicznym, a w szczególności alkoholizmowi i narkomanii w Siłach Zbrojnych,
  • współdziałanie z polskimi i zagranicznymi organami i służbami właściwymi w sprawach bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz policjami wojskowymi,
  • zwalczanie klęsk żywiołowych, nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i likwidowanie ich skutków oraz czynne uczestniczenie w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i humanitarnych, mających na celu ochronę życia i zdrowia oraz mienia,
  • wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych przepisach.

Święto Żandarmerii Wojskowej po raz pierwszy obchodzono w czerwcu 1994 roku, ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowe.  To  polskie święto obchodzone jest corocznie 13 czerwca, na mocy ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 roku. Data obchodów nie jest przypadkowa i nawiązuje do dziedzictwa tradycji Dywizjonu Karabinierów Konnych z 1831 oraz formacji żandarmerii z lat 1914-1945. W historii polskiej żandarmerii 13 czerwca 1831 powołano „Służbę Polową” na mocy rozkazu wydanego przez gen. Tomasza Łubieńskiego.

 

Żandarmi oddziałów specjalnych (wyspecjalizowane jednostki do działań specjalnych o charakterze policyjnym).

Polska żandarmeria aktywnie uczestniczyła i uczestniczy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ, UE. Żandarmi pełnili służbę w Iraku, Syrii, Libanie, Demokratycznej Republice Konga i w Czadzie. Aktualnie żołnierze ŻW są obecni w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Im również ten dzień jest poświęcony.

 

 

Światowy Dzień Wellness

Wellness to określenie używane w znaczeniu zapewnienia stanu zdrowej równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka, który powoduje uczucie ogólnego dobrobytu. Jest ono używane w kontekście medycyny alternatywnej. Wellness jest filozofią życia jaką opracował w latach 50. XX wieku Halbert L. Dunn, choć jego początki pojawiły się już w XIX wieku.

Wellness utożsamiane jest z rozwojem pokolenia, które urodziło się po drugiej wojnie światowej. Pojęcie odnosi się do zamożniejszych społeczeństw, których podstawowe potrzeby ciała (potrzeby żywności, schronienia i podstawowej opieki medycznej) zostały już spełnione. Wiele z rozwiązań stosowanych w realizacji dobrego samopoczucia w rzeczywistości skierowane są na zwalczanie skutków ubocznych bogactwa, takie jak otyłość i brak aktywności fizycznej. Znaczenie wellness wzrosło kiedy klasa średnia zaczęła pojawiać się w świecie uprzemysłowionym. Jest to społeczeństwo, dla którego najważniejszym aspektem staje się zdrowie, odchodząca w przeszłość witalność, niespożyte siły i energia. Jest to również pokolenie, które pragnie zatrzymać swoją młodość, dzięki czemu powstają różnego rodzaju firmy i programy, które świadczą usługi związane ze zdrowiem, poprawą samopoczucia, czy aktywnością fizyczną, np. kluby fitness, ośrodki spa, baseny, sauny, aquaparki, salony urody.

 

 

Alternatywne podejście do wellness często wskazuje zastosowanie dwóch różnych wyrażeń: zdrowotne programy wellness oraz dobre samopoczucie. Programy wellness różnią się w zależności od rynku odbiorcy docelowego, któremu są proponowane.

Filozofia Wellness została stworzona jako odpowiedź na to co obecnie dzieje się we współczesnym świecie. Niezdrowe jedzenie, stres, siedzący tryb życia, zero aktywności fizycznej to wszystko sprawia że ludzie w młodym wieku są schorowani, brak im chęci do życia. Dzięki poznaniu i praktykowaniu wellness można tym wszystkim czynnikom zapobiec przy stosowaniu zasad filozofii:

  • dbanie o zdrowie – świadomość stanu zdrowia to coś od czego powinniśmy zacząć. Zdrowe zęby, pozbycie się nałogów, oraz zrobienie badań profilaktycznych powinniśmy zrobić na początku.
  • zdrowe odżywianie – unikanie gotowych produktów, wybieranie eko-żywności, spożywanie dużej ilości świeżych owoców, warzyw oraz pełnoziarnistych produktów mącznych bogatych w błonnik.
  • uprawianie sportu – aktywność fizyczna jako wybór ulubionego sportu i systematyczne uprawianie go.
  • zażywanie suplementów diety – obecne produkty wytwarzane do konsumpcji są pozbawione składników odżywczych dlatego stosując suplementy uzupełniamy w nie naszą dietę. Produktem który nierozerwalnie łączy się z filozofią wellness jest zielona herbata. Pijmy ją regularnie.
  • stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych – dla ciała i ducha. Zabiegi możemy podzielić na odprężające ciało – sauna, kąpiele, SPA, łaźnie parowe… oraz uciechy dla ducha czyli medytacja, joga, tai chi.

 

 

Odkrycie i wykonywanie ćwiczeń wellness powoduje, że każdy może cieszyć się ożywionym ciałem, świeżym umysłem i spokojnym sercem. Świat potrzebuje teraz bardziej niż kiedykolwiek tych trzech bezpłatnych i odnawialnych źródeł energii. To, jak długo jesteśmy na tej planecie, nie jest tak ważne jak to, co faktycznie robimy każdego dnia, który został nam dany.

Dobre życie to podstawowa potrzeba każdej ludzkiej istoty na Ziemi. Czasami potrzebujemy jedynie inspiracji, aby przezwyciężyć takie problemy jak depresja oraz aby prowadzić zdrowsze i szczęśliwsze życie. Taką inspiracją ma być Światowy Dzień Wellness.

 

Święto Dobrych Rad

Uwielbiamy dawać innym dobre rady. Postrzegamy to jako naszą misję. Dawanie rad to nic innego, jak mówienie innym jak mają żyć, co robić, co jest złotym środkiem.

Dobre rady, zwłaszcza od osób które same nie potrafią uporać się z podobnymi problemami, potrafią wywołać bunt i odwrotną reakcję. Każdy przecież ma jakieś swoje zdanie i niekiedy musi się osobiście sparzyć aby umieć docenić wagę „dobroradztwa”.

Tylko czy dobre rady są naprawdę dobre? Niekiedy bywają i rzeczywiście można komuś pomóc, a niekiedy nie …

 

Hasiok & Maciej Maleńczuk – Synu

Nawet psycholodzy nie mają patentu na niezawodność swoich porad, a co dopiero mówić o ludziach, którzy postrzegają świat jedynie przez pryzmat rzeczywistości w której się obracają i swoich niekiedy bardzo zdeformowanych przez los – wyobrażeń.

Utwór Maleńczuka to naprawdę świetna piosenka z tekstem i przesłaniem, w której doskonale zobrazowane są pewne mechanizmy. To piosenka mądra i dająca wiele do myślenia.


 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;    http://beautyinspiration.pl;   http://www.lazienkowy.pl;

Dodaj komentarz