Tego się nie da przeżyć, czyli … zrozumieć chorego z Alzheimerem

Piątek, 21 wrzenia – Dzień Służby Celnej, Międzynarodowy Dzień Pokoju, Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój, Światowy Dzień Orderu Uśmiechu, Światowy Dzień Choroby Alzheimera

 

Dzień Służby Celnej

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

– te święta już opisywałam w zeszłym roku – (TUTAJ) .

 

Ale dzisiaj chciałam przedstawić Wam jeszcze projekt „Zrozumieć Alzheimera – program edukacji społecznej i wsparcia opiekunów osób starszych” zrealizowany przez Fundację MEDICOVER.

Co wiemy o chorobie Alzheimera? Większości z nas kojarzy się ona z zanikiem pamięci u starszych osób albo z gubieniem się na spacerach, ale rzadko potrafimy powiedzieć o tym schorzeniu coś więcej. Zwykle osoba dotknięta chorobą Alzheimera zachowuje się w niezrozumiały dla nas sposób. Bywa nawet, że podejrzewamy ją o robienie nam na złość, bo nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, jak postrzega świat ktoś dotknięty Alzheimerem. Co naprawdę czuje osoba chorująca na Alzheimera?

Aby się o tym przekonać, realizatorzy projektu „Zrozumieć Alzheimera” zaprosili kilka osób, którym na początek założyli specjalne okulary. Wraz z postępem choroby osoby dotknięte Alzheimerem mają coraz bardziej ograniczone pole widzenia. Okulary pomagają uzmysłowić sobie, jaki problem ze wzrokiem mają chorzy. Uczestnicy projektu dostali również słuchawki, w których było słychać wysokie, piskliwe tony. Tak właśnie odbiera dźwięki chory na Alzheimera, znajdując się w pomieszczeniu, w którym przebywa wiele rozmawiających ze sobą osób.

Celem filmu jest pokazanie opiekunom, że dziwne zachowania ich bliskiego, trudność w odnalezieniu się w danej sytuacji, niepokój, niezrozumienie poleceń są przejawem zaburzeń postrzegania rzeczywistości przez chorego, a nie złośliwości czy lenistwa – opisuje psycholog Karolina Jurga, współautorka projektu i opiekun merytoryczna filmu. Wyjaśnia, że to możliwie najbardziej precyzyjne odwzorowanie relacji samych pacjentów, tych, z którymi jeszcze możliwy jest kontakt. Tych, którzy jeszcze bywają w naszym świecie.

 

 

Film Zrozumieć Alzheimera

Projekt „Zrozumieć Alzheimera – program edukacji społecznej i wsparcia opiekunów osób chorych” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Na chorobę nie ma wciąż lekarstwa, które pozwoli choremu wrócić do formy. Można jednak znacznie spowolnić jej rozwój. Ludzki mózg jest bardzo plastyczny, niestety: do czasu. Wyraźnie obserwowane przez chorego i otoczenie objawy choroby Alzheimera (zaburzenia pamięci i zachowania) najczęściej oznaczają, że hipokamp (niewielka struktura mózgu, odpowiedzialna głównie za pamięć) jest już uszkodzona w 80 proc.

Specjaliści zalecają wykonywanie raz w roku badań przesiewowych w kierunku choroby Alzheimera u wszystkich osób po 60. roku życia. To specjalne testy psychologiczne. Nie bolą, nie zabierają dużo czasu. Pozwalają jednak sporo czasu ocalić.

 

 

Źródło:   http://zdrowie.gazeta.pl;

Dodaj komentarz