W jutrzennych łunach cała, wśród czarnych sosen wieńca, czeka konwalia biała na swego oblubieńca, czyli … święto konwalii

Środa, 1 maja –  1 Maja–Święto Pracy, Ogólnopolskie Święto Kaszanki, Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników

 

Dzisiaj świętujemy:

1 MajaŚwięto Pracy

Ogólnopolskie Święto Kaszanki

Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników

Wszystkich zainteresowanych tym co też pisałam w zeszłym rok, zapraszam  (TUTAJ) .

Znajdziecie tam również Światowy Dzień Astmy, który obchodzony jest zawsze w pierwszy wtorek maja.

W tym roku święto to przypada we wtorek, ale dopiero 7 maja   🙂

 

***

Dzisiejszy dzień, który nam, Polakom, kojarzy się albo z pochodami pierwszomajowymi albo innymi uroczystościami tego typu, gdzie indziej jest traktowany w sposób bardzo sympatyczny – wiosennie po prostu! Otóż:

 

Francja świętuje Święto konwalii    

 

Zbigniew Wodecki – Dziewczyna z konwaliami [Official Audio]

Konwalia majowa, z łaciny Convallaria majalis, to roślina występująca masowo w lasach Europy i Ameryki Północnej. Tylko w Polsce naturalne środowisko konwalii wynosi około 81 tysięcy ha. Konwalia już od czasów średniowiecza jest cenioną rośliną ozdobną i leczniczą. Jej kwiaty, zebrane w kwiatostany zwane gronami, znane są z pięknego zapachu.

W Europie konwalię uważano za kwiat szczęścia, pomyślności i młodości. Jest symbolem nieśmiałości, czystości i skromności, i jako taki używany jest w bukietach panien młodych.

 

Tradycja czczenia konwalii sięga czasów Renesansu a nawet wcześniej.

Już w  starożytnym Rzymie czczono boginię kwiatów – Florę a apogeum świętowania przypadało właśnie w okolicach 1 maja. Celtowie również tego dnia obchodzili początek lata. Tańczyli wokół drzew, aby wygnać złe duchy, palili ogniska i wrzucali do nich w ofierze konwalie. Wierzyli, że konwalie przynoszą szczęście.

W astrologii również przypisano konwaliom znaczenie magiczne i uznano je za szczęśliwe zwłaszcza dla urodzonych pod znakiem Raka.

Konwalia była w średniowieczu symbolem wiedzy i sztuki medycznej. W średniowieczu i później pojawiała się na wizerunkach lekarzy i uczonych, np. Mikołaja Kopernika. W ikonografii chrześcijańskiej jest jednym z kwiatów poświęconych Marii z Nazaretu a białe kwiaty mają symbolizować jej miłość i niewinność. Konwalie bywają też nazywane Łzami Naszej Pani, a ponieważ ułożenie kwiatów przypomina drabinę, średniowieczni mnisi nazywali tę roślinę „drabiną do nieba”.

Dziś,  w dniu 1 maja, mieszkańcy kraju nad Sekwaną obdarowują się bukiecikami konwalii, życząc sobie szczęścia i pomyślności. Tego też dnia, zgodnie z francuskim prawem, każdy ma prawo sprzedawać kwiaty konwalii bez konieczności uzyskania na to specjalnej zgody czy odprowadzenia podatków. Jedyne obostrzenia dotyczą odległości, która musi dzielić konwaliowe stoisko od prawdziwej kwiaciarni oraz tego, co może znajdować się w takim bukiecie – wyłącznie same kwiaty z liśćmi, pozbawione kłączy i korzeni, co ma chronić przed niszczeniem środowiska w którym rosną. Biel konwalii może zakłócać jedynie róża.

Skąd ta tradycja? Okazuje się, że w 1560 król Karol IX, który wybrał się z wizytą w okolice Drôme (na północ od Prowansji), do rycerza Luoisa de Gorard Maisonforte i otrzymał od niego bukiecik konwalii, zerwanych w jego ogródku. Bardzo mu ten gest przypadł do gustu i od tego czasu, król sam rozdawał bukieciki konwalii damom dworu mówiąc „Oby tak było co roku”. W ten sposób narodziła się tradycja dawania konwalii właśnie na pierwszego maja.

Dziś ta konwaliowa tradycja którą później połączono z dużo młodszym Świętem Pracy, generuje oficjalne obroty na poziomie 26,5 miliona euro, choć według ekspertów może być to nawet kwota czterokrotnie większa. Od 2012 roku ceny konwalii są stabilne i utrzymują się na tym samym właściwie poziomie, tj. 1,5 euro za nieduży bukiecik.

Szacuje się, że 80-85 % sprzedawanych we Francji kwiatów konwalii pochodzi z okolic Nantes, którego klimat służy tym leśnym z natury roślinom. Pozostała część jest uprawiana w okolicach Bordeaux. Zbiory rozpoczynają się około połowy kwietnia, a do ich przeprowadzenia potrzeba 6000 – 7000 par rąk, z których ponad połowa należy do pracowników sezonowych (coraz częściej są to emeryci, ale nadal większość stanowi młodzież i studenci, często pochodzący z zagranicy).

Oficjalne dane dotyczą konwalii uprawianych przez ogrodników. Dziś zaledwie 10% wszystkich sprzedawanych we Francji konwalii pochodzi z lasu. Masowa produkcja konwalii nie wzbudza entuzjazmu ekologów, którzy oskarżają producentów o kierowanie się jedynie chęcią zysku, a nie kultywowaniem miłej tradycji. Ponieważ nagminnie wyrywano rośliny z ziemi, zamiast po prostu odcinania ich zielonych pędów, w wielu lasach Francji konwalie stały się rzadkim gatunkiem i zostały objęte ochroną.

Konwalie były wielokrotnie przedmiotem natchnienia artystów. Zdobiły ołtarze, wizerunki świętych, księgi liturgiczne a także przedmioty zbytku, jak jaja carskie (jajka Fabergé), będące dziełami sztuki złotniczej z czasów władców Rosji Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II.

Pochodzące ze zbiorów w Rzymie jajo fabergé – jajo carskie z motywem zdobniczym w formie konwalii.

Kwiat odkrył na nowo Christian Dior, który dzieciństwo spędził wśród kwiatów w ogrodzie matki. Jego pierwsza suknia została wykrojona właśnie w kształcie kwiatu konwalii. W późniejszym czasie ten motyw wielokrotnie przewijał się w świecie mody.
Christian Dior w wielu swoich projektach używał ukochanych konwalii.

O kwiatach tych pisali poeci, m.in. Joseph von Eichendorff i August Heinrich Hoffmann von Fallersleben.  Konwalia stała się także tytułową bohaterką jednej z ballad zespołu Queen („Lily of the Valley” z albumu Sheer Heart Attack).

Odniesienie do kwitnących konwalii ( đurđevak) jako symbolu wiosny, zostało użyte w piosence Đurđevdan zespołu Gorana Bregovica Bijelo dugme, będącej serbską wersją popularnej pieśni cygańskiej Ederlezi, znanej m.in. z filmu Emira Kusturicy Dom za vešanje.

 

Ederlezi – Djurdjevdan – Dom za Vjesanje – NEW

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://deluxe.trojmiasto.pl;   tytuł wpisu – Maria Konopnicka, Konwalia;  http://www.podoslonami.pl;   http://zielonagora.wyborcza.pl;

Dodaj komentarz