Z miłości do mody i wysokiej jakości, czyli … nowojorczyk o chłopięcym wdzięku, który wstrząsnął światem mody

Wtorek, 9 kwietnia –  Światowy Dzień Gołębia

Urodzili się:

(1963) Marc Jacobs – amerykański projektant mody

(1961) Mark Kelly – irlandzki muzyk klawiszowiec członek zespołu Marillion

 

 

 

Dzisiaj świętujemy

Światowy Dzień Gołębia

Informacje na temat tego święta znajdziecie  (TUTAJ) .

A teraz proponuję przypomnieć, co też ciekawego wydarzyło się w przeszłości w tym właśnie dniu.

 

***

Dziś świętuje swoje 53 urodziny.

9 kwietnia 1963 roku w Nowym Jorku, urodził się

Marc Jacobs – amerykański projektant mody

Urodził się i dorastał w Nowym Jorku w rodzinie żydowskiej. Kiedy miał siedem lat, zmarł jego ojciec, agent William Morris Endeavor. Jego matka cierpiała na chorobę psychiczną, więc wychowywała go babka (ze strony ojca), która nauczyła go m.in. jak robić na drutach.

W wieku 15 lat uczęszczał do High School of Art and Design w Nowym Jorku i pracował na pół etatu w butiku Charivari, gdzie zdobywał wiedzę o modzie, by później wykorzystać ją w swoich projektach. Szkołę ukończył w roku 1981. Podczas swej nauki Jacobs zaprojektował i sprzedał swoją pierwszą kolekcję robionych na drutach sweterków.

 

 

Od początku zdradzał wielki talent, który natychmiast zauważono – jeszcze jako student został uhonorowany prestiżowymi nagrodami: Złotym Naparstkiem Perry Ellis, Złotym Naparstkiem Chestera Weinberga oraz tytułem studenta roku. Podczas prezentacji swojej dyplomowej kolekcji w roku 1984 został zauważony przez Roberta Duffy’ego, kierownika firmy Ruben Thomas. To spotkanie było kamieniem milowym w pracy Marca Jacobsa. W roku 1986 powstaje pierwsza kolekcja sygnowana nazwiskiem Marc Jacobs. Projektanta wspiera firma Kashiyama USA Inc. Wkrótce stworzyli spółkę Jacobs Duffy Designs Inc. Ich praca opierała się na prostych zasadach: miłości do mody i wysokiej jakości. Reguły te obowiązują po dziś dzień.

Na początku 1987, w wieku 24 lat, został najmłodszym projektantem mody, nominowanym do najwyższego odznaczenia: The Council of Fashion Designers of America (CFDA) Perry Ellis Award for New Fashion Talent. Marc Jacobs i Robert Duffy w 1989 dołączyli do Perry Ellis – Duffy jako prezes, a Jacobs jako wiceprezes. W 1992 The Council of Fashion Designers of America raz jeszcze uhonorowało Marca Jacobsa nagrodą The Women’s Designer of the Year Award.

W 1993 roku firma Marc Jacobs International Company L.P. zaczęła prężnie działać: umowy z gigantami Renown Look i Mitsubishi umożliwiły projektantowi ekspansję na rynek japoński. W roku 1997 Jacobs otwiera pierwszy butik przy Mercer Street 163 w nowojorskim Soho.
Rok 1997 okazał się przełomowy, to wtedy Duffy i Jacobs dołączyli do koncernu Louis Vuitton. Jako dyrektor artystyczny Marc projektował torebki, buty i skórzane akcesoria. Wkrótce zaczęły się pojawiać również apaszki, szale, krawaty, a Jacobs zdobył tytuł „mistrza akcesoriów”. Projektant słynie z tego, że tworzy, nie bacząc na obowiązujące trendy i bawi się swoimi pomysłami. Wymyśla baleriny przypominające mysie pyszczki, ultra kolorowe torebki, ubrania z kilku warstw tkanin. Realizuje swoje najważniejsze przesłanie: bawić się, mieć odwagę, nikogo nie naśladować.

Od 1997 Jacobs jest jednym z dyrektorów Louisa Vuittona. Nawiązał on współpracę, które zaowocowały m.in. torbami graffiti Stephena Sprouse’a i akcesoriami w pastelowych odcieniach Takashi Murakami i pierwszą linią prêt-à-porter sprzedawaną pod szyldem Louisa Vuittona, zaprojektowaną przez Marca Jacobsa.

Jego własne linie ubrań: Marc Jacobs i mniej kosztowna Marc By Marc Jacobs (z 2000) odniosły również duży sukces i były bardzo popularne.

Marc Jacobs stał się znany z tego, że projektując nie kieruje się aktualnymi trendami. W „Spring 2004/2005”, gdy projektanci tworzyli w stylu „safari”, Jacobs stworzył kolekcję w całkowicie kobiecym stylu. Podczas jej pokazu, modelki wchodziły na wybieg przez bramę stworzoną z 450 tysięcy róż. Natomiast kolekcja Jacobs’ Fall 2005 spotkała się z ostrą krytyką. W 2006 Marc Jacobs stworzył kolekcję klasycznych, ponadczasowych, estetycznych z nutami stylu vintage zegarków. Jego ubrania są dostępne w wielu sklepach na całym świecie. Po 16 latach współpracy, w 2013 roku pożegnał się z marką Louisa Vuittona.

Ujawnił publicznie, że jest homoseksualistą. Jego partnerem był Jason Preston (2007-2008), a także Erik Rhodes (2008) i Austin Armacost (2008-2009).

W latach 2008-2010 był związany z przedsiębiorcą w branży mody Lorenzo Martone. W 2011 zaczął spotykać się z brazylijskim aktorem porno Harrym Louisem, z którym się rozstał w październiku 2013.

 

 

W sobotni wieczór (6 kwietnia 2019), dokładnie rok po zaręczynach projektant Marc Jacobs i model Charly Char Defrancesco pobrali się w Nowym Jorku. Powiedzieli sobie „tak” w otoczeniu gwiazd ze świata mody, filmu i muzyki, które obszernie relacjonowały ślub w mediach społecznościowych. Para jest razem od prawie pięciu lat.

 

Zdobywca Złotych Naparstków w sobotę zdobył złoty krążek

 

 

***

Marillion – Misplaced Childhood – Rock am Ring – 1985

 

Również 9 kwietnia ale 1961 roku, w Dublinie, urodził się

Mark Kelly – irlandzki muzyk, klawiszowiec, członek zespołu Marillion

Dołączył do zespołu w 1981 roku, zastępując poprzedniego klawiszowca Briana Jellimana i jest jego członkiem do dnia dzisiejszego. Przed Marillionem grał w progresywnym zespole „Chemical Alice”, z którym wydał EP „Curioser and Curioser” w 1981. Kelly grał na wszystkich albumach Marillion.

 

 

Pojawił się także na albumie Johna Wesleya „Under the Red and White Sky” w roku 1994 i na albumie Jump „Myth of Indepedence” w 1995 jako producent i klawiszowiec. Wystąpił też z Travis na Isle of Wight Festival (10-12 czerwca 2005) i na Live8 w Edynburgu (6 czerwca 2005).

Grupy Marillion nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi rocka w Polsce. Zdobyła wielką popularność w latach 80. jako najważniejszy przedstawiciel tak zwanego rocka neoprogresywnego. Początki zespołu Marillion sięgają 1979 roku, gdy gitarzysta Steve Rothery, basista Doug Irvine, klawiszowiec Brian Jelliman i perkusista Mick Pointer w Aylesbury postanowili założyć kapelę. Inspiracją do stworzenia nazwy stało się dzieło J.R.R. Tolkiena „Sillmarillion”.

Zespół ma w Polsce duże grono fanów i koncertował u nas wielokrotnie. Właśnie mamy kolejną okazję do spotkania z Marillion. Ten świetny zespół w ramach cyklu koncertowego Marillion Weekends już bardzo niedługo – bo 12, 13 i 14 kwietnia 2019, zagra trzy koncerty z rzędu w Łodzi, w klubie Wytwórnia.

Sprawdzałam – są jeszcze, choć nieliczne bilety.

Zapraszam i gwarantuję świetną zabawę! Uważam, że zespół wraz z wiekiem nic nie traci na świetności a nawet (jak stare wino) zyskuje szlachetności i mocy wyrazu. Sprawdźcie!

 

Kayleigh – Lavender – Heart of Lothian – TEASER

 

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://avanti24.pl;   https://www.antyradio.pl;   https://www.viagogo.pl;

Dodaj komentarz