Sobota, 6 czerwca 2020
Wczoraj mogliśmy zaobserwować na niebie bardzo spektakularne zjawisko, tzw. „truskawkowy księżyc”. To jest kolejna pełnia w tym roku. Zaczęła się o godzinie 19:25, a pełnia nastąpiła koło 21:12. Zjawisko najlepiej widoczne było w północnej części Polski, oczywiście przy dobrych warunkach atmosferycznych, bo przecież wczoraj nad całym krajem odnotowaliśmy przelotne opady. Księżyc w pełni będzie widoczny do poniedziałku 7 czerwca, kiedy zacznie wchodzić w III kwartę.
Actual Footage of Strawberry Moon | Penumbral Lunar Eclipse 2020 | Moon Eclipse
Ostatnia wiosenna pełnia Księżyca to okazja do podziwiania ziemskiego satelity. Odległość Księżyca od naszej planety wynosić będzie wówczas 369 687 km.
5 czerwca będzie również okazją, by oglądać półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jak informuje Onet, będzie ono widoczne praktycznie w całej Afryce, wschodniej Europie, Azji oraz Australii. W Polsce taka możliwość pojawi się przy wschodzie Księżyca.
Przeważnie w każdym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. Są jednak wyjątki od tej reguły. Pierwszy może wydarzyć się w lutym, kiedy nie wystąpi żadna pełnia (ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2018 roku). Drugi wyjątek – to dwie pełnie w jednym miesiącu. Wtedy mówimy o pełni niebieskiego księżyca i zdarza się to raz na około 2,7 roku.
Każdej pełni księżyca Indianie nadawali swoją nazwę:
- Styczeń to Pełnia Wilczego Księżyca
- Luty to Pełnia Śnieżnego Księżyca
- Marzec to Pełnia Robaczego Księżyca
- Kwiecień to Pełnia Różowego Księżyca
- Maj to Pełnia Kwiatowego Księżyca
- Czerwiec to Pełnia Truskawkowego Księżyca
- Lipiec to Pełnia Koźlego Księżyca
- Sierpień to Pełnia Księżyca Jesiotrów
- Wrzesień to Pełnia Księżyca Plonów
- Październik to Pełnia Księżyca Myśliwych
- Listopad to Pełnia Bobrzego Księżyca
- Grudzień to Pełnia Zimnego Księżyca
Prawda, że urocze te pełnie?
Źródło: https://nto.pl/; https://gazetalubuska.pl/;
Wiele ciekawych treści, dziękuję i powodzenia w dalszym pisaniu!