Wtorek, 10 października – Światowy Dzień Drzewa, Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci, Światowy Dzień Owsianki
Światowy Dzień Drzewa
Dziś Światowy Dzień Drzewa (Arbor Day) to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku.
Z tej okazji, dla chwili wytchnienia polecam dziś książkę „Sekretne życie drzew”. Będziecie zaskoczeni, jak fascynująco można napisać o lesie i tajemnicach, jakie w sobie skrywa! W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.
Jest to mądra, cudownie rozbudzająca wyobraźnię i miłość do Przyrody książka. Zastosowana personifikacja pomaga w świeżym, współczującym spojrzeniu na drzewa, w bardziej świadomym obcowaniu z Naturą. Podczas lektury można poczuć się jak na wyprawie w baśniowe leśne ostępy oprowadzani przez mistrza – wytrawnego znawcę przyrody i prawdziwego miłośnika drzew. Tolkienowski świat w realu.
Teraz wycieczka do lasu będzie jeszcze większą przygodą, kiedy wie się na co zwracać uwagę.
Do tego książka jest pięknie wydana, z miłymi ilustracyjkami i ciepluchnym papierem.
Książkę rekomendują:
- Sally McGrane, „New York Times – „Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”.
- Adam Wajrak – „Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem.”
- Maja Popielarska – „Książka ta powinna znaleźć się na półce każdego, komu zależy na zrozumieniu przyrody i na jej losie, kto ma zielone serce.”
Od tej chwili już inaczej patrzę na las.
GOLEC UORKIESTRA & Chór Męski Oktoich – Drzewa
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.
Zdrowie psychiczne – przyjęta w 1948 konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia określa je jako pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Ze względu na wieloznaczność i ogólnikowość terminu, pojęcie zdrowia psychicznego jest w różny sposób kategoryzowane.
Jak dbać o zdrowie psychiczne – sposoby terapeutów
1. Żyć w teraźniejszości
Źródłem skrępowania, niepokoju, napięcia, stresu, trosk – wszelkich form lęku – jest nadmiar przyszłości i niewystarczająca obecność tu i teraz. Poczucie winy, żal, uraza, rozgoryczenie, smutek, pretensja i wszelkie inne rodzaje pamiętliwości spowodowane są nadmiarem przeszłości i niedostateczną obecnością w teraźniejszej chwili. Im bardziej skupiamy uwagę na czasie – na przeszłości i przyszłości – tym mniej dostrzegamy teraźniejszość, chociaż to właśnie ona jest ze wszystkiego najcenniejsza, ponieważ nic oprócz niej nie istnieje. Jest tylko teraźniejszość. Życie trwa właśnie teraz.
Trzeba umieć zachować równowagę, czyli czerpać naukę ze swojej przeszłości (a nie chować urazę, cierpieć, wchodzić w rolę ofiary, albo działać dla zemsty), nie martwić się o to, co będzie; planować tylko to, co od nas zależy i to w niedalekiej przyszłości a przede wszystkim – doświadczać teraźniejszości tak, jak by była jedynym, co jest ważne.
Pamiętajmy: przeszłość już nie istnieje, przyszłość jeszcze się nie wydarzyła, istnieje jedynie teraźniejszość.
Należy:
- usunąć ze swojego otoczenia niepotrzebne rzeczy, nie tylko te materialne, ale również niepotrzebne emocje. Zakończyć niedobre relacje, aby odzyskać energię, którą można poświęcić swojej teraźniejszości,
- uśmiechać się – każdy dzień przynosi jakieś możliwości, dlatego należy zacząć go z pozytywnym nastawieniem, odrzucając złe myśli,
- doceniać piękno chwili, która właśnie trwa. Obrazy, dźwięki, zapachy, emocje, triumf, smutek… Wszystko, co składa się na dany moment,
- przebaczać i nie chować urazy w stosunku do drugiego człowieka, bo to zwyczajnie boli. To przykre, że się rozczarowaliśmy, ale to już się wydarzyło. Czas na nowe doświadczenia, dlatego nie należy pozwalać by wczorajszy smutek i gniew psuły dzisiejszy nastrój,
- kochać to, co się robi. Jeżeli praca jest niesatysfakcjonująca, to albo należy ją zmienić albo skupić się w obecnej pracy na czymś pozytywnym, czymś co pozwoli szczerze ją docenić,
- nie rezygnować z marzeń, ale ciężko pracować już dziś. Trzeba mieć wielkie marzenia. Stawiać sobie cele i robić plany na przyszłość, ale nie można dopuść do tego by sen o przyszłości przesłonił piękno teraźniejszości,
- nie osiadać na laurach i nie myśleć o dawnych osiągnięciach, tylko działać na bieżąco,
- przestać się martwić o to, co będzie jutro. Jutro nadejdzie, bez względu na nasze obawy. Martwienie się jeszcze nigdy nie rozwiązało niczyich problemów.
- walczyć ze swoimi uzależnieniami trzymającymi nas w garści jak zakładnika, odsuwając z dala od życia, od wolności. Należy znaleźć jakąś pomoc i podjąć kroki, aby wyeliminować ich wpływ na życie.
Dbając o swoje zdrowie psychiczne należy również:
- otaczać się pozytywnymi ludźmi,
- ruszać się czyli tańczyć, ćwiczyć,
- śmiać się,
- przyjaźnić się z wspierającymi nas, pozytywnie nastawionymi ludźmi,
- odpoczywać podróżując czy też czytając książkę czy oglądając pogodny film,
- wysypiać się,
- korzystać z kultury,
- pomagać potrzebującym pomocy np. w wolontariacie – to zmienia spojrzenie na świat,
- czerpać radość np. z uprawiania jakiegoś hobby,
- żyć w otoczeniu natury, spacerować, uprawiać ogród,
- być jak dziecko, czyli kontaktować się ze swoim wewnętrznym dzieckiem poprzez spędzanie czasu z dziećmi, zwierzętami, których bezwarunkowa, czysta miłość i uczucie uspokaja duszę.
- nie myśleć za dużo,
- dzielić się uczuciami z bliskimi i przyjaciółmi,
- żyć rodzinnie,
- wyrażać siebie twórczo – np. uprawiać rękodzieło,
- rozpieszczać się, np. wizyta w SPA czy inne przyjemności.
Wszystko to niewątpliwie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie szacuje się, że depresja dotyka od 1,5 mln do 3 mln osób. Około 385 tys. cierpi na schizofrenię. Depresja to problem, który dotyczy coraz większej liczby Polaków.
Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci
To święto, które nie tylko ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Tak jak kara śmierci.
Światowy Dzień Owsianki
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.gm-lekarzerodzinni.pl; http://treningantystresowy.pl; http://ohme.pl; „Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.” – Leonardo da Vinci;