Słoń jest dla człowieka symbolem szczęścia. Płaci, żeby mógł postawić na półce figurkę słonia z prawdziwej kości słoniowej. Oczywiście na szczęście, czyli … człowiek słoniowi nieszczęściem

Niedziela, 12 sierpnia – Święto Obrony w Zambii, Święto Armii w Zimbabwe, Międzynarodowy Dzień Młodzieży, Dzień Pracoholików, Światowy Dzień Słonia

 

Święto Obrony w Zambii

Zambia, Republika Zambii , dawniej Rodezja Północna, to państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza. Stolicą kraju jest Lusaka. Nazwa przyjęta od Zambezi – głównej rzeki kraju. Wody śródlądowe stanowią 1% powierzchni kraju a całkowita powierzchnia kraju obejmuje teren 752 614 km2, co plasuje go na 69 pozycji w świecie.

Całkowita liczba ludności wg stanu na 2017 rok, wynosi 17 238 000, a gęstość zaludnienia 23 osoby/km2. Od 2012 oczekiwana długość życia wzrosła z 37 do 43 lat, głównie dzięki postępom w leczeniu gruźlicy.

Ustrój polityczny kraju to republika. W użyciu pozostaje przede wszystkim język angielski jako język urzędowy kraju. Poza tym szeroko używane są języki bantu, a także inne języki afrykańskie.

 

 

Zambia jest ważnym eksporterem rud miedzi. Wpływy z wywozu tego surowca wynoszą 80% wartości dochodów z handlu zagranicznego. W sektorze rolnictwa pracuje 86% ludności czynnej zawodowo, wytwarzając 15% produktu krajowego brutto.

Zambia, z racji braku dostępu do morza, dysponuje dwoma rodzajami sił zbrojnych: wojskami lądowymi oraz siłami powietrznymi. Uzbrojenie sił lądowych Zambii składało się w 2014 roku m.in. z: 70 czołgów, 119 opancerzonych pojazdów bojowych, 24 zestawów artylerii holowanej oraz 50 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Zambijskie siły powietrzne z kolei posiadały w 2014 roku uzbrojenie w postaci m.in. 18 myśliwców, 31 samolotów transportowych, 18 samolotów szkolno-bojowych oraz 17 śmigłowców.

Wojska zambijskie w 2014 roku liczyły 15,1 tys. żołnierzy zawodowych oraz 4,5 tys. rezerwistów. Według rankingu z 2014 roku przeprowadzonego przez firmę Global Firepower***, zambijskie siły zbrojne stanowią 99 siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 245 mln dolarów (USD).

Dzisiaj obchodzimy Święto Obrony w Zambii.

 

 

Święto Armii w Zimbabwe

Republika Zimbabwe,  dawniej Rodezja , to państwo położone w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Jego stolicą jest Harare.

Wody śródlądowe stanowią 3 910 km2 (1%) powierzchni kraju a całkowita powierzchnia kraju obejmuje teren 390 580 km2, co plasuje go na 61 pozycji w świecie.

Całkowita liczba ludności wg stanu na 2017 rok, wynosi 14 877 000, a gęstość zaludnienia 38 osób/km2.

Ustrój polityczny kraju to republika. Zimbabwe dzieli się na 8 prowincji i dwa miasta wydzielone. Niższym szczeblem administracji lokalnej są dystrykty, których w całym kraju jest 59. Jeszcze niżej sytuuje się 1200 gmin.

 

 

 

Zimbabwe, z racji braku dostępu do morza, dysponuje dwoma rodzajami sił zbrojnych: wojskami lądowymi oraz siłami powietrznymi. Uzbrojenie sił lądowych składało się w 2014 roku m.in. z: 325 opancerzonych pojazdów bojowych oraz 24 zestawów artylerii holowanej. Siły powietrzne Zimbabwe z kolei posiadały w 2014 roku uzbrojenie w postaci m.in. 30 samolotów transportowych, 46 samolotów szkolno-bojowych, 26 śmigłowców oraz sześciu śmigłowców szturmowych.

Wojska Zimbabwe w 2014 roku liczyły 29 tys. żołnierzy zawodowych oraz 21,8 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower***  z 2014 roku, siły zbrojne Zimbabwe stanowią 95. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 95 mln dolarów (USD)

Dzisiaj obchodzimy Święto Armii w Zimbabwe

*** Wspomniany przeze mnie ranking przeprowadziła firma Global Firepower, co powtarzam za Wikipedią. Tak naprawdę to nie za bardzo wiem na kogo się powołuję, bo nic sensownego o tej firmie nie mogę znaleźć. A może Wy wiecie, kto lub co kryje się za nazwą Global Firepower, i czy są wiarygodni? Proszę, napiszcie  🙂

 

Międzynarodowy Dzień Młodzieży  i  Dzień Pracoholików

Ponieważ nie chcę być posądzona o pracoholizm, a o Międzynarodowym Dniu Młodzieży i Dniu Pracoholików już pisałam w zeszłym roku, dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłam do wpisu  (TUTAJ)

 

Światowy Dzień Słonia

Światowy Dzień Słoni zapoczątkowany został w 2012 roku przez Elephant Reintroduction Foundation oraz twórców filmu „Powrót do lasu”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zmniejszającej się populacji słoni azjatyckich i afrykańskich.

 

Słonie zagrożone były już przed rokiem 1978. Od 2001 roku populacja słoni w krajach Afryki spadła o 6 procent. Przez dziesięciolecia były zabijane w związku z handlem kością słoniową.

Dlatego administracja prezydenta Baracka Obamy wprowadziła w 2014 roku zakaz wwożenia do USA kości słoniowej z Zimbabwe i Zambii.

Jednakże na początku listopada 2017 roku, prezydent Donald Trump poinformował za pośrednictwem Twittera, że zakaz będzie kontynuowany tylko do czasu, aż sprawdzi on wszystkie „fakty konserwatorskie”. Niedługo potem administracja Trumpa poinformowała, że „legalne, dobrze uregulowane polowania sportowe, mogą przynieść korzyści, zachęcając lokalne społeczności do ochrony gatunków przynosząc im bardzo potrzebne dochody”. „Aby wspierać ochronę gatunków, myśliwi powinni polować tylko w krajach o silnych rządach, dobrych praktykach w zarządzaniu i zdrowym systemie ochrony dzikiej przyrody” – przekazano.

Tymi słowami Donald Trump znosi zakaz importu do USA kości słoniowej z Zimbabwe i Zambii.

Administracja Trumpa uważa, że eksport tych wyrobów będzie sprzyjał rozwojowi ekonomicznemu tych państw.

„Legalne, regularne polowanie sportowe jako część większego programu zarządzania przyrodą może wspomóc ochronę niektórych gatunków zwierząt poprzez przynoszenie dochodów lokalnym społecznościom, które mogą z kolei przeznaczyć te środki na ochronę zwierząt” – tak teraz głosi oświadczenie amerykańskiego Departamentu to spraw Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody.

 

 

To karygodne zachowanie administracji Trumpa oburzyło wielu miłośników zwierząt, którzy twierdzą że zmiana ta spowoduje wzrost kłusownictwa. Już dziś ginie 100 słoni dziennie.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.tvp.info;   https://pl.newsner.com;   tytuł – fragment cytatu Martyny Wojciechowskiej

Dodaj komentarz