Sobota, 29 czerwca – Dzień Stoczniowca, Dzień Ratownika WOPR
Wydarzyło się:
(1980) W leśniczówce w miejscowości Pranie na Mazurach otwarto Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Urodzili się:
(1948) Ian Paice – brytyjski perkusista, członek zespołu Deep Purple
Dziś obchodzimy
Dzień Stoczniowca
Dzień Ratownika WOPR
O tych świętach możecie przeczytać (TUTAJ) .
***
29 czerwca 1980 roku
w leśniczówce w miejscowości Pranie na Mazurach otwarto Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu jest położone na terenie osady Pranie (powiat piski). Jego zbiory poświęcone są osobie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Muzeum mieści się w dawnej leśniczówce wsi Krzyże, pochodzącej z 1880 roku. Była ona ulubionym miejscem pobytu poety, do którego przyjeżdżał z żoną Natalią w latach 1950–1953.
Osiem lat później, w 1961 roku, na budynku umieszczono tablicę pamiątkową, poświęconą Gałczyńskiemu. W 1965 roku rozpoczęto tworzenie izby pamięci, które to zadanie powierzono olsztyńskiemu Muzeum Warmii i Mazur. Opiekę nad izbą sprawował Dom Kultury w Piszu. Po podziale administracyjnym w 1975 roku rozpoczęto rozmowy pomiędzy Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz Muzeum Literatury w Warszawie o utworzeniu muzeum poety. Zostało ono otwarte w 1980 roku, początkowo jako oddział suwalskiego muzeum. Do 1997 roku prowadziła je córka twórcy Kira Gałczyńska z mężem. Od 2000 roku muzeum jest jednostką organizacyjną powiatu piskiego.
Na muzealne zbiory składają się przede wszystkim pamiątki po Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, towarzyszące mu podczas pobytów w Praniu oraz pochodzące z jego waszawskiego mieszkania. Ponadto zobaczyć można zdjęcia, rękopisy, rysunki oraz archiwalne czasopisma, do których pisywał. Zorganizowano również kącik karykatury, gdzie prezentowane są prace m.in. Szymona Kobylińskiego, Eryka Lipińskiego, Konstantego Sopoćki oraz Jerzego Zaruby.
Poza działalnością wystawienniczą, muzeum pełni funkcję ośrodka kultury (organizacja koncertów, spotkań literackich) oraz edukacji. Od 1999 roku działa tu również Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Jego prezesem jest poeta i eseista Wojciech Kass, a członkami są m.in. Ignacy Gogolewski, Olga Lipińska, Wojciech Malajkat oraz Magda Umer.
Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym w następujące dni:
- 1 I-30 IV oraz 1 XI-31 XII – od środy do niedzieli,
- 1 V-30 VI oraz 1 IX-30 X – od wtorku do niedzieli
- 1 VII-31 VIII – codziennie.
Wstęp jest płatny.
Mazuroznawcy odc. 3 – Leśniczówka Pranie
***
29 czerwca 1948 w Nottingham, urodził się
1948 Ian Paice, brytyjski perkusista, członek zespołu Deep Purple
Ian Anderson Paice to jedyny członek zespołu Deep Purple, który grał we wszystkich wcieleniach grupy. Zainspirowany grą perkusistów jazzowych, takich jak Gene Krupa i Buddy Rich. Występował gościnnie na płytach wielu artystów, m.in. Paula McCartneya, George’a Harrisona i Jima Capaldiego. Koncertował także wielokrotnie z Pete’em Yorkiem.
Paice zaczynał jako perkusista amatorskiego zespołu prowadzonego przez ojca, po czym związał się z zespołem Georgie & the Rave-Ons, który pod zmienioną nazwą na The Shindigs wydał w 1965 r. dwa single. W 1966 r. Paice dołączył do grupy MI5, w której śpiewał Rod Evans. W tym samym roku grupa zmieniła nazwę na The Maze. Pod tym szyldem wydała kilka singli i odbyła trasy koncertowe po europejskich klubach.
W roku 1968 powstała grupa Roundabout a później Deep Purple. W jej składzie u boku Iana Paice, znaleźli się Ritchie Blackmore, Jon Lord, Nick Simper oraz Rod Evans. Wspólnie z Led Zeppelin i Black Sabbath grupa jest uważana za pioniera hard rocka i heavy metalu. W swojej twórczości zespół często włączał pierwiastek muzyki poważnej, blues rocka, popu i rocka progresywnego.
Deep Purple został odnotowany w księdze Rekordów Guinnessa, jako „Najgłośniejszy zespół świata”
Solowe występy Paice’a w Polsce odbyły się w 1997 r., w 2002 roku w Opolu oraz w 2005 roku w Opolu i w Piekarach Śląskich. W 2005 roku na dwóch koncertach towarzyszyła mu szczecińska grupa Free Blues Band.
W 2009 roku 6 i 7 listopada Ian Paice & Free Blues Band znów zagrali razem, kolejno w Bydgoszczy i w Szczecinie w klubie Free Blues Club.
W 2016 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
Deep Purple – Child In Time – 1970
Źródło: https://pl.wikipedia.org