To wszystko nie można wydrężyć ze serca, czyli … przepamiętywanie

Środa, 2 sierpnia – Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti,

– Dzień Karmienia Piersią

Romowie, potocznie Cyganie to nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata. Współcześnie używany w wielu językach etnonim „Romowie”  został wprowadzony w drugiej połowie XX wieku. Przyczyną wprowadzenia nowej nazwy były związane z dotychczas używanymi określeniami, liczne negatywne skojarzenia, bazujące na antycygańskich stereotypach, które narosły przez wieki. Użycie terminu „Romowie” jest zatem według większości organizacji romskich bardziej poprawna politycznie. (wg. Wikipedii)

 

Elżbieta Towarnicka – Lacrimosa
O dniu jęku, o dniu szlochu,
Kiedy z popielnego prochu
Człowiek winny na sąd stanie.
Oszczędź go, o dobry Boże,
Jezu nasz, i w zgonu porze
Daj mu wieczne spoczywanie.
Dzień Pamięci o Zagładzie Romów – święto upamiętniające  jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Romów, likwidację w  KL Auschwitz II-Birkenau w 1944 roku cygańskiego obozu rodzinnego tzw. Zigeunerlager.
W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku Niemcy zgładzili w komorach gazowych  Birkenau 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów
29 lipca 2011 roku Sejm RP uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

W tym dniu, rokrocznie, w Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywają się spotkania przedstawicieli Romów z reprezentantami rządów państw Europy, aby uczcić pamięć poległych Romów oraz ofiar romskiego Holocaustu w Europie. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Romów w Polsce. W swoim wystąpieniu  prezes Stowarzyszenia Roman Kwiatkowski tak powiedział:

„Łączy nas pamięć o zbrodniach dokonanych na narodzie romskim przez niemieckich nazistów oraz przekonanie o konieczności kultywowania tej pamięci nie tylko dla uczczenia ofiar, ale również ku przestrodze dla obecnego i przyszłych pokoleń

Dodaj komentarz