Sobota, 26 sierpnia – Dzień Spieczonego Bliźniaka
Dziś Dzień Spieczonego Bliźniaka. Z uwagi na niecodzienną rangę święta, spieszę przyłączyć się do organizatora i zaprosić do Czarnkowa wszystkich zainteresowanych.
„Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie zaprasza 26 sierpnia 2017 r. na „XIX Dzień Spieczonego Bliźniaka”. To spotkanie bliźniąt, ich rodzin i przyjaciół, którzy na koniec lata przyjeżdżają z całej Polski do gościnnego Czarnkowa, aby na wesoło pożegnać wakacje i lato. Co roku odwiedza nasze piękne miasto ponad 100 par bliźniaków i kilka tysięcy widzów, którzy doceniają walory turystyczne Czarnkowa i dobrze bawią się u nas w towarzystwie bliźniaków. Podobnie jak w latach poprzednich na bliźniaków i gości czekają niespodzianki, konkursy, wspólna zabawa i nagrody. Każdemu spotkaniu towarzyszy niezwykle atrakcyjny ranking „Jak dwie krople wody” i konkurs „Co dwie głowy to nie jedna”. Największe wrażenie na widzach i gościach sprawia wspólna fotografia, wielki koncert na deskach czarnkowskiego amfiteatru oraz przemarsz ulicami Czarnkowa.
Impreza składa się tradycyjnie z trzech części. Są to:
• Piknik na placu Wolności
• Parada uliczna pod hasłem „Bliźniaki przyszłością narodu”
• Bliźniaczy festyn w parku Staszica.
Gwiazdą tegorocznego spotkania będzie uwielbiany przez dużych i małych Polaków zespól Wilki.
Zapraszamy do Czarnkowa. Przyjeżdżajcie całymi Rodzinami, zabierzcie Przyjaciół. Jeśli znacie inne pary bliźniąt – zaproście je w naszym imieniu. Czekamy na Was w Czarnkowie. Do zobaczenia 🙂 ”
Skąd się wzięła ta intrygująca nazwa święta?
Podczas planowania pierwszego wydarzenia, organizatorzy wymyślili, że będzie to zjazd bliźniąt, podczas, którego odbędzie się opiekanie w ognisku wielkopolskiej “pyry” czyli ziemniaczka. Właśnie stąd wziął się “spieczony bliźniak”. Inni też wiążą tę nazwę z tym, że mali i duzi bliźniacy przyjeżdżający na imprezę na koniec lata, mają na sobie piękną, wakacyjną opaleniznę.
Czemu to święto cieszy się od tylu lat popularnością?
Naukowcy twierdzą, że więzi między bliźniętami, są o wiele silniejsze niż w innych rodzeństwach. Mimo, upływu lat nie słabną. Zjazd jest okazją do wspólnego, rodzinnego świętowania tej braterskiej więzi. Bardzo podobne do siebie pary, często dzielą się wspomnieniami gdy ich mylono lub mogli podawać się za brata czy siostrę. Dzień Spieczonego Bliźniaka to okazja do poznania innych bliźniaków, wymienienia się doświadczeniami, wspomnieniami. Rodzice małych dzieci chętnie rozmawiają na temat wychowania bliźniaczych pociech. To jedyna tego typu impreza w Polsce.
Coroczny Dzień Spieczonego Bliźniaka jest organizowany specjalnie dla bliźniąt, trojaczków, czworaczków, pięcioraczków (i n-raczków) oraz ich rodzin i przyjaciół. Po upalnym lecie, spieczone słońcem bliźniaki przyjeżdżają do Czarnkowa, by wspólnie się bawić, poznać inne pary bliźniąt, w końcu żeby pożegnać wakacje i lato. Tradycyjnie nie braknie wielu atrakcji. Przede wszystkim konkursy z nagrodami dla młodszych i starszych bliźniąt, ranking publiczności. I najważniejsza – wspólna fotografia.
Program DNIA SPIECZONEGO BLIŹNIAKA jest tak pomyślany, aby zintegrować środowisko bliźniąt, a jednocześnie aby bawiło się całe miasto i wszyscy goście. Atrakcyjność „Dnia Spieczonego Bliźniaka” doceniły ogólnopolskie media, które na żywo relacjonują przebieg tego spotkania. Zazwyczaj każdego roku w imprezie uczestniczy ponad 130 par bliźniąt z całego kraju, a także z zagranicy.
W I edycji plebiscytu Wielkie Odkrywanie Wielkopolski, zorganizowanego przez „Polska Głos Wielkopolski” oraz Wielkopolską Organizację Turystyczną „Dzień Spieczonego Bliźniaka” zajął II miejsce w kategorii imprez i wydarzeń kulturalnych. W 2009 r. Dzień otrzymał II nagrodę w konkursie „Wielkie Odkrywanie Wielkopolski” , organizowanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną, Głos Wielkopolski oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego, na najciekawsze wydarzenie kulturalne Wielkopolski.
Pudelsi – Bliźnięta jednojajowe
Źródło: https://www.facebook.com/DzienSpieczonegoBlizniaka/, http://www.czarnkow.pl/wieksze-imprezy-plenerowe-odbywajace-sie-w-czarnkowie.html,