Sobota, 17 lutego – Dzień Kota
My jesteśmy kotki dwa FULL HD 1080
Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota
Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota ( World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, a po włosku Giornata mondiale del gatto) to święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech od 1990 a w Polsce od 2006, mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.
W Polsce obchodzony po raz pierwszy 19 lutego 2006 z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź.
Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.
W 2010 roku Fundacja Viva! oraz program ”Mój Pies i inne zwierzęta” w TVP Warszawa przyjęły patronat Światowego Dnia Kota. W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska Stowarzyszenie Miłośników Kotów Rasowych Jedynka zorganizowano wystawę kotów rasowych. Towarzyszyła jej akcja pomocy dla kotów bezdomnych i wolno żyjących, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania. Do obchodów Dnia Kota włączyło się również wydawnictwo MULTICO.
W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje pro zwierzęce.
Również inne państwa obchodzą to święto ale w innych terminach, i tak: Rosja – 1 marca, Stany Zjednoczone – 29 października a Wielka Brytania – 8 sierpnia. Natomiast Włosi obchodzą jeszcze dodatkowo Dzień Czarnego Kota (od 17 listopada 2007 roku) o którym pisałam (TUTAJ).
Koty nie dają się tresować. Dlatego, jako kiepscy aktorzy nie mogą grać bardziej skomplikowanych ról. Umożliwiła to dopiero technika komputerowa.
Jest mnóstwo filmów z udziałem kotów, lub animowanych kotów i dzisiaj chciałam przypomnieć kilka z nich.
W komedii „Stuart Malutki”, Śnieżek – biały perski kot, próbuje pozbyć się z domu nowego przybysza (myszy Stuarta), po którego pojawieniu przestaje być domowym ulubieńcem. Jednak, gdy Stuart wpada w poważne kłopoty to właśnie kot, jego wróg, przychodzi mu z pomocą.
W filmie „Jaśniejsza od gwiazd”, Topper – czarny koteczek z białym kołnierzykiem i łapkami to towarzysz Fanny i ulubieniec całej rodziny. W filmie pojawia się niejednokrotnie, dodaje całości intymnego i domowego charakteru. Wprowadza spokój i sprawia, że niektóre momenty zdają się być niezwykle ciepłe, realistyczne i wbrew wszelkim pozorom zwyczajne. Topper kradnie kilkadziesiąt sekund filmu swoim typowo kocim zachowaniem. Ze względu na jego niezwykłą rolę w filmie Campion zdecydowała się nawet umieścić go w napisach końcowych.
W filmie „Ojciec Chrzestny” Francisa Forda Coppoli z 1972 roku, w słynnej scenie w gabinecie, Don Vito Corleone trzyma na kolanach szaro-białego, niesfornego kota. Jak głosi legenda – zwierzak biegał po planie filmowym i gdy tylko Coppola to zobaczył, zadecydował aby umieścić go w scenie. Później okazało się, że mruczał tak głośno, iż konieczne było zrobienie do tej sceny postsynchronów kwestii wypowiadanej przez Brando.
A na koniec nasza klasyka – „Sami swoi” z 1967 roku w reżyserii Sylwestra Chcińskiego . Tego kota nie może zabraknąć!
” Oddaj kota, bo…. ubiję jak psa.
– A czy ja trzymam twojego kota na sznurku? Przylazł, to i jest.
– Tak, boś mu w dwudziestu talerzach mleka ponastawiał.
– Wolno mnie. Moje mleko i moje talerze. „,
Albo : ,,Łoj Kaźmirz, Wicia wierzchem jedzie! – Nie może być, na kocie ?”
I jeszcze: „Panie, panie, pokaż pan te koty! -Poniemiecki? – Coś pan z centralnej Polski je wiozę.- Łowny? -Ho, ho,w pół dnia 50 myszy złowi. – Daleko masz dom? – Mam rower. – To ni masz kotów, kot musi kosztować. – Panie, daje dwa worki pszenicy, za jeden 500 płacą”
Kot występuje w różnych powiedzonkach:
- mieć kota, dostawać kota
- drzeć z kimś koty
- bawić się z kimś w kotka i myszkę
- latać jak kot z pęcherzem
- żyć z kimś jak pies z kotem
- pierwsze koty za płoty
- tyle co kot napłakał
- odwracać kota ogonem
- nie odwracaj kota ogonem,bo cię podrapie
- żyć na kocią łapę
- kot goni za myszą, a nie mysz za kotem
- popędzić, pogonić komuś kota
- raduje się jak kot, gdy myszkę zje
- poznać kota po pazurach
- nie dla psa kiełbasa,a dla kota szperka
- w nocy wszystkie koty są czarne
- gdy kot śpi myszy harcują
- myszy harcują, kiedy kota nie czują
- kupić kota w worku
- kot zawsze spada na cztery łapy …
… jednak nie zawsze. Czasami wychodzi z domu i już nie wraca. Tak jak moja Julka z obrazka wyróżniającego …
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.kocidom.waw.pl; https://filmowykot.pl;