Poniedziałek, 21 grudnia 2020
Ostatni raz taki układ planet zdarzył się prawie 800 lat temu. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zjawisko to potocznie nazwano Gwiazdą Betlejemską.
Do koniunkcji dochodzi, gdy dwa obiekty niebieskie obserwowane z Ziemi wydają się przechodzić na niebie bardzo blisko względem siebie. Choć planety de facto są oddalone od siebie o 800 milionów kilometrów, to z ziemskiej perspektywy na niebie niemal się spotykają.
Jowisz i Saturn to dwa gazowe olbrzymy Układu Słonecznego. Jowisz – największa planeta systemu – jest piątym, licząc od Słońca, globem, a obdarzony słynnymi pierścieniami Saturn – szóstym. Właśnie dzisiaj, 21 grudnia, na niebie spotkały się w tak bliskiej odległości po raz pierwszy od 1623 roku. W tamtym czasie jednak doszło do tego w ciągu dnia, dlatego planet nie dało się dostrzec. Ostatni raz, kiedy taka koniunkcja przydarzyła się w nocy, miał miejsce w 1226 roku.
Aby cieszyć się widokiem wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna, muszą być spełnione przynajmniej dwa warunki – dobra pogoda i korzystne miejsce do obserwacji. Niestety, niebo nade mną było dziś szczelnie zachmurzone, więc z przyjemnością obejrzę filmik, do czego i Was serdecznie zapraszam. 🙂
Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna
Następna taka koniunkcja zdarzy się dopiero w 2080 roku, czyli dopiero za 60 lat – jak potwierdzają Sky News astronomowie z NASA.
Czekające nas zjawisko polecam obserwować zwłaszcza urodzonym w 2020 roku. 😉
Źródło: https://tvn24.pl