Miasta dla życia, czyli … miasta przeciwko karze śmierci

Piątek, 30 listopada – Dzień Białych Skarpetek  , „Cities for Life” – „Miasta dla życia”

 

Dzisiejsze święto nietypowe to

Dzień Białych Skarpetek

o którym pisałam  (TUTAJ)

 

oraz

 

międzynarodowe święto – akcja

 

„Cities for Life” – „Miasta dla życia”

a właściwie „Cities Against the Death Penalty”, czyli miasta przeciwko karze śmierci. Jest to akcja obchodzona z inicjatywy ekumenicznej wspólnoty Sant Egidio dla upamiętnienia zniesienia kary śmierci w pierwszym kraju świata – Wielkim Księstwie Toskanii.

 

Pamiętne wydarzenie miało miejsce 232 lata temu. W 1786 roku wprowadzono tzw. Kodeks Leopoldina, który znosił wszelkie kary cielesne, w tym również karę śmierci.

Pierwszym propagatorem tej idei był jeden z największych włoskich pisarzy oświecenia – Markiz Cesare Beccaria. W 1764 roku napisał dzieło  „O przestępstwach i karach (przetłumaczone później na 22 języki), w którym przedstawił pierwsze, nowoczesne argumenty przeciwko karze śmierci. W swoim traktacie Beccaria skrytykował prawo karne epoki feudalnej i zgodnie z ideami oświecenia opowiadał się za równością wszystkich wobec prawa oraz jego humanitaryzacją. Żądał reformy prawa karnego (przede wszystkim sprzeciwiał się paleniu na stosie rzekomych czarownic).

W dniu „Miasta dla życia”, wiele ważnych miast na całym świecie świętuje pierwsze zniesienie kary śmierci przez państwo europejskie, wydane w kodeksie karnym przez Leopolda II Świętego Cesarza Rzymskiego dla jego Wielkiego Księstwa Toskanii.

W tym dniu uczestniczące miasta pokazują swoje zaangażowanie w sprawę, oświetlając symboliczne pomniki, takie jak:

 

Atomium w Brukseli

Koloseum w Rzymie

czy Plaza de Santa Ana w Madrycie

W 2005 roku, w ramach Dnia Miasta dla Życia, odbyła się także konferencja „Afryka dla życia” na temat kary śmierci w Afryce, w której uczestniczyło 14 ministrów sprawiedliwości z tylu krajów afrykańskich. Konferencja odbyła się we Florencji w Toskanii.

W 2009 roku, w święcie uczestniczyło  ponad 1200 miast (w tym 60 stolic), takich jak Rzym, Bruksela, Madryt, Ottawa, Meksyk, Berlin, Barcelona, Florencja, Wenecja, Buenos Aires, Austin, Dallas, Antwerpia, Wiedeń, Neapol, Paryż, Kopenhaga, Sztokholm, Reggio Emilia, Bogota, Santiago de Chile.

W 2012 roku było ich już 1625, z których 72 stanowiły stolice.

W 2011 roku poczyniono postępy we wszystkich regionach świata, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Stany, w których kara główna jest zakazana to: Alaska (1957), Connecticut (2012), Delaware (2016), Dystrykt Kolumbii (1981), Hawaje (1957), Illinois (2011), Iowa (1965), Maine (1887), Maryland (2013), Massachusetts (1984), Michigan (1846), Minnesota (1911), New Jersey (2007), Nowy Meksyk (2009), Nowy Jork (2007), Dakota Północna (1973), Rhode Island (1984), Vermont (1987), Zachodnia Wirginia (1965) oraz Wisconsin (1853).

Stany Zjednoczone są na 8. miejscu na świecie pod względem liczby egzekucji osób skazanych. Według danych Amnesty International w 2017 roku, po raz drugi z rzędu, USA wypadły z pierwszej piątki krajów wykonujących karę śmierci. W ubiegłym roku przeprowadzono więcej egzekucji w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Pakistanie, Egipcie i Somalii.

Tą symboliczną akcją, miasta wywierają nacisk na zatrzymanie wszystkich egzekucji na całym świecie. Inicjatywa ta jest promowana przez Wspólnotę Sant’Egidio i wspierana przez główne międzynarodowe organizacje praw człowieka, zebrane w Światowej Koalicji Przeciwko Karze Śmierci (Amnesty International , Ensemble contre la Peine de Mort , Międzynarodowa Reforma Karna , FIACAT ).

 

 

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   https://en.wikipedia.org;

Dodaj komentarz