Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności, czyli … Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Środa, 5 września –  Międzynarodowy Dzień Dobroczynności
 

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Dzisiaj, 5 września, w rocznicę śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Ma on zwrócić uwagę na znaczenie organizacji charytatywnych i wolontariackich, a także na wartość pomocy humanitarnej. To właśnie św. Matka Teresa stała się dla świata wzorem dobroczynności i miłości wobec bliźnich.

Według słownika języka polskiego dobroczynnym jest ten, kto udziela pomocy innym osobom bezinteresownie. Tożsame jest to z pojęciem „filantropia”, pochodzącym z greki klasycznej, oznaczającym dobroczynność, życzliwość i kochanie ludzkości. Filantropia opiera się na idei humanitaryzmu, czyli postawie życzliwości i wyrozumiałości wobec innych ludzi. Odznacza się również szacunkiem i chęcią zapobiegania cierpieniu drugiego człowieka.

Dobroczynność (cdaka lub gmilut chasadim) jest jednym z podstawowych założeń judaizmu. Jest podstawowym nakazem biblijnym i wypełnianiem przykazania boskiego.

W obecnych czasach praktycznie na każdym kroku spotykamy się z różnymi formami dobroczynności, a właściwie z zachętami do jej czynienia.

W Polsce istnieje bardzo wiele organizacji charytatywnych i wolontariackich. Warto wspierać sprawdzone fundacje i stowarzyszenia niosące pomoc. Można wesprzeć m.in. Caritas Polska, Szlachetną Paczkę, Polską Akcję Humanitarną. Można także pomagać przez zaangażowanie się w wolontariat np. w hospicjach, szpitalach albo w wolontariat misyjny. Dawcy krwi, potencjalni dawcy szpiku, to także ludzie zaangażowani w dobroczynność.

Bo dobroczynność to:  miłość bliźniego, wielkoduszność, szczodrobliwość, filantropia, niesienie bezinteresownej pomocy innym w postaci wsparcia, konkretnych działań charytatywnych i datków pieniężnych.

W naszym kraju jest kilkanaście tysięcy fundacji – pomagają one w różnych obszarach, takich jak pomoc osobom niepełnosprawnym, zwierzętom, przyrodzie, narkomanom oraz ofiarom przemocy.

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://sjp.pwn.pl;   http://www.zafascynowanazyciem.pl;   tytuł wpisu: cytat – o. Fabian Kaltbach OFM

Dodaj komentarz