Najbardziej relaksuję się, gdy śpię. Najchętniej więc spałbym, ale w moim domu to jest traktowane jako grzech, więc leżę i zawsze mogę powiedzieć, że nie śpię, czyli … Kobiety jak te kwiaty, kto żonaty ten wie…

Środa, 17 lipca – Światowy Dzień Emoji, Ogólnopolski Dzień Tabaki

Urodzili się:

(1932)   Wojciech Kilar – polski pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej

(1935)   Donald Sutherland – amerykański aktor i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego

(1961)    Zbigniew Zamachowski – polski aktor filmowy i teatralny, lektor

 

Dziś obchodzimy:

Światowy Dzień Emoji

Ogólnopolski Dzień Tabaki

O tych świętach możecie przeczytać  (TUTAJ)  .

 

 

***

17 lipca 1932 we Lwowie, przyszedł na świat

Wojciech Kilar – polski pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej

Ojciec kompozytora, Jan Franciszek Kilar, był lekarzem, zaś matka Neonilla – aktorką teatralną. Jako dziecko Wojciech Kilar z wielką niechęcią brał lekcje gry na fortepianie. Po przymusowym wysiedleniu ze Lwowa, w latach 1946–1947 kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie.

Jako pianista zadebiutował w 1947 na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne Dwie miniatury dziecięce (II nagroda). W latach 1947–1948 uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie, zaś w latach 1948–1950 do Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Równocześnie pobierał prywatne lekcje kompozycji. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem uzyskał w 1955. W tym samym roku otrzymał II nagrodę za Małą uwerturę na Konkursie Utworów Symfonicznych na V Festiwalu Młodzieży w Warszawie.

W latach 1955–1958 był asystentem w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1957 uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt. W latach 1959–1960 jako stypendysta rządu francuskiego kształcił się w Paryżu.

W 1960 otrzymał za Odę Béla Bartók in memoriam nagrodę fundacji im. L. Boulanger w Bostonie. Występował także jako pianista wykonując własne utwory. 1979-1981 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. W 1977 został członkiem-założycielem Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem; przez dwie kolejne kadencje był wiceprezesem. Był również członkiem Związku Podhalan.

Przez wiele lat kompozytor związany był z Jasną Górą, gdzie m.in. świętował swoje urodziny. Obchodzono tam tzw. Dzień Kilara. Należał do konfraterni zakonu paulinów.

Wojciech Kilar zmarł po kilkumiesięcznej walce z guzem mózgu. Uroczystości pogrzebowe kompozytora odbyły się 4 stycznia 2014 w Katowicach. Artysta został pochowany na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach we wspólnym grobowcu ze zmarłą kilka lat wcześniej żoną Barbarą. Miał 81 lat i… takie piękne życie …  [CZYTAJ]  .

 

Wojciech Kilar – Certain Light (Pewne światło) motyw muz. z 'Portrait of a Lady’

***

17 lipca 1935 w Saint John, mieście w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik, urodził się

Donald Sutherland – amerykański aktor i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego

Syn Dorothy Isobel i Fredericka McLea Sutherlanda, który pracował w sprzedaży i prowadził lokalną spółkę gazową, elektryczną i autobusową. Jako dziecko cierpiał na gorączkę reumatyczną, zapalenie wątroby i Heinego-Medinę. W wieku 14 lat pracował w radiu CKBW-FM.

Po ukończeniu Bridgewater High School, studiował w Victoria College, University of Toronto, gdzie spotkał swoją pierwszą żonę Lois Hardwick i ukończył podwójny kierunek inżynieryjny i dramatu. Był członkiem zespołu komediowego „UC Follies” w Toronto. W 1957 opuścił Kanadę i wyjechał do Wielkiej Brytanii, studiując w London Academy of Music and Dramatic Art. Występował na scenie Perth Repertory Theatre.

Jest ojcem Kiefera Sutherlanda.

Sutherland debiutował na dużym ekranie w połowie lat 60. W krótkim czasie jego wyraziste role w takich filmach jak: Parszywa dwunastka (1967), Złoto dla zuchwałych (1970), MASH (1970) i Klute (1971) wyniosły go na szczyty popularności i zapewniły stałe miejsce w historii kina. W późniejszym okresie stworzył szereg innych wybitnych kreacji; do których można zaliczyć, m.in. główne role w takich obrazach jak: Casanova Federico Felliniego (1976), Orzeł wylądował (1976), Zwyczajni ludzie (1980) czy Igła (1981).

Przez całą karierę pozostawał aktorem niezwykle aktywnym; ma na swoim koncie już blisko 170 filmowych ról. Nigdy nie udało mu się jednak zdobyć nawet nominacji do nagrody Oscara. Otrzymał za to dwie statuetki Złotego Globu oraz 6 nominacji do niego.

We wrześniu 2017 Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła przyznanie Sutherlandowi honorowego Oscara za całokształt twórczości aktorskiej.

W latach 70. był zagorzałym przeciwnikiem wojny w Wietnamie. W 1978 roku został odznaczony Orderem Kanady.

W 2011 otrzymał swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Sławy.

Dziś świętuje swoje 84 urodziny.

 

Oddball & negative waves (polish)

***

17 lipca 1961 w Brzezinach koło Łodzi, urodził się

Zbigniew Zamachowski – polski aktor filmowy i teatralny, lektor

Zbigniew Zamachowski jest także kompozytorem muzyki do etiud filmowych i autorem muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje.

Jest absolwentem technikum i szkoły muzycznej. W filmie debiutował w 1981 roku rolą w Wielkiej majówce Krzysztofa Rogulskiego. W teatrze debiutował w grudniu 1983. Dwa lata później otrzymał nagrodę za rolę Pianisty w przedstawieniu „Syn marnotrawny”. W tym samym roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w Łodzi.

Zamachowski Zbigniew

Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie oraz Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – w sezonie 1992/1993, za rolę Wojnickiego w „Wujaszku Wani” Antona Czechowa w Teatrze Studio w Warszawie i tytułową w „Płatonowie” Antona Czechowa w Teatrze TV.

Jest także laureatem licznych nagród krajowych (m.in. Wiktory ’93 ’96 i ’97, Złota Kaczka ’93 oraz dyplom mistrzowski – Nagroda im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) i międzynarodowych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W latach 1985–1997 występował w Teatrze Studio w Warszawie, od 1997 jest aktorem Teatru Narodowego. Występował gościnnie również na deskach Teatru Scena Prezentacje w Warszawie.

Aktor jest również wykładowcą piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Od kwietnia 2008 roku jest Członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Jest honorowym mieszkańcem Brzezin. Ma także swoją gwiazdę przed Szkołą Podstawową nr 2 w Brzezinach.

W 2012 roku zasiadł w jury II edycji programu rozrywkowego TVP2 – „Bitwy na głosy”. Od kwietnia do października 2013 razem z Moniką Richardson prowadził piątkowe wydania porannego programu TVP2 – „Pytanie na śniadanie”.

Pierwszą żoną aktora była Anna Komornicka, a drugą Aleksandra Justa, z którą ma czwórkę dzieci: Marię (ur. 1994), Antoniego (ur. 1997), Tadeusza (ur. 1999) i Bronisławę (ur. 2001). 3 maja 2014 ożenił się z Moniką Richardson, która przyjęła nazwisko aktora (Monika Zamachowska). W wolnym czasie grywa w piłkę nożną, tenisa lub golfa.

 

Zamachowski & Grupa MoCarta – Kobiety jak te kwiaty

 

*

 

Różne rzeczy dzieją się na co dzień.

Na przykład – w sobotni wieczór 13 lipca.

Właśnie redaguję kolejny wpis, gdy w tle (z włączonego telewizora) słyszę słowa kobiety o jej bardzo chorej wnuczce. Przerwałam pracę i zaczęłam uważnie śledzić to co się dzieje na ekranie. I co widzę? Sine usteczka małej dziewczynki, przygaszoną matkę, przytłoczonego ojca i – babcię – przytomną, silną kobietę. Właśnie jej osoba przykuła mą uwagę.

 

 

Wspaniała pani Zosia – babcia małej Kasi. To jej upór i determinacja stała się siłą napędową całej tej historii.

Historię tę można obejrzeć w programie UWAGA –  (TUTAJ) .

(TUTAJ)  można Kasię wesprzeć.

Gdy publikuję ten wpis, Kasię wsparły  62 542  osoby, które wpłaciły już 2 702 510  zł.   Ale brakuje jeszcze 1 002 809  zł.

Ja wsparłam – teraz  WY!

Pomóżmy wspólnie, bo razem wielką mamy moc!

 

 

*

A jeśli chodzi o wielką moc – to WIEDZA i umiejętność jej zastosowania w porę – jest dopiero WIELKĄ MOCĄ!

Zapraszam po Wiedzę   (TUTAJ)  i przede wszystkim – Wiedzę opublikowaną dzisiaj   (TUTAJ)  .

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  https://www.se.pl;

Dodaj komentarz