Piątek, 1 lutego – Dzień Gumy do Żucia, Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego, (1968) założono zespół bluesrockowy Breakout, (1976) stacja ABC rozpoczęła emisję serialu „Pogoda dla bogaczy„
Urodzili się: (1943) Marian Opania – polski aktor teatralny i filmowy artysta kabaretowy, (1965) Bożena Harasimowicz – polska śpiewaczka klasyczna (sopran), (1966) Edyta Jungowska – polska aktorka teatralna filmowa i telewizyjna, (1968) Lisa Marie Presley – amerykańska aktorka autorka tekstów piosenek i piosenkarka
Dzień Gumy do Żucia
Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego
Święta te opisałam (TUTAJ) .
Ponieważ Światowy Dzień Wyborów przypada zawsze w pierwszy czwartek lutego każdego roku, dlatego będziemy Go świętować dopiero za tydzień.
***
Breakout-Gdybys-kochal-hej-www.my-free-mp3.net-.mp3
1 lutego 1968 roku w Rzeszowie
założono zespół bluesrockowy Breakout
„Gdybyś kochał, hej!” czy „Poszła bym za tobą” do dzisiaj zna cała Polska. Mało kto jednak pamięta, że początkiem sukcesu była romantyczna miłość, którą urzędowo potwierdzono na Dolnym Śląsku.
Kubasińska i Nalepa poznali się w Rzeszowie na początku lat 60. Przypadkiem zaśpiewała przy nim, gdy była w tym mieście na występach ze swoim ostrowickim zespołem. Zachwycił się jej głosem i nią. Znajomość przetrwała.
W 1963 roku wystartowali w rzeszowskich eliminacjach do Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Później razem z rzeszowskim kabaretem Porfirion pojechali w trasę koncertową. W styczniu przyjechali do Wałbrzycha.
9 stycznia 1964 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu, Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa wzięli ślub.
Nikt nie wie dlaczego tu wzięli ślub. Jest taka opowieść, że planowali nocować w miejscowym hotelu, ale tam nie chcieli ich bez ślubu zameldować w jednym pokoju. Dlatego poszli do USC i zawarli małżeństwo…
Rok później stworzyli jeden z najpopularniejszych zespołów bluesowych – ostatecznie nazwany Breakout.
W jego skład weszło większość muzyków grupy Blackout (1965-1967). Pierwszymi członkami grupy byli: Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Mira Kubasińska (śpiew), Janusz Zieliński (gitara basowa), Krzysztof Dłutowski (organy) oraz Józef Hajdasz (perkusja).
Debiut grupy przypadł na luty 1968 roku podczas pierwszej edycji Musicoramy. W czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Po powrocie do kraju stał się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. W listopadzie zagrali kilka koncertów w Polsce. W styczniu i lutym roku 1969 ich piosenka „Gdybyś kochał, hej!” dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów.
W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Na drugim brzegu tęczy
W roku 1970 grupa coraz częściej była krytykowana przez media za muzykę pro-zachodnią i długie włosy. W końcu doprowadziło to do całkowitego zakazu emitowania utworów w radiu i telewizji. Jednak w marcu udało się nagrać płytę 70a. Rok później zespół wydał jedną z najlepszych płyt – Blues. W 1972 roku zespół nagrał kolejną płytę Karate.
W latach 1973–1975 zespół jeździł na koncerty do ZSRR, NRD i Holandii.
Już w roku 1974 roku zespół nagrał kolejną, piątą już płytę Kamienie. 21 listopada 1974 roku zespół otrzymał „Złotą Płytę” za album Karate. Przez cały rok 1975 dochodziło do wielu zmian personalnych w zespole, ale już na początku kolejnego 1976 roku nagrano płytę NOL . Na kolejną płytę zespół czekał do roku 1979, kiedy to nagrano płytę Żagiel Ziemi, która była jedną z tryptyku olimpijskiego przygotowanego na letnie Igrzyska Olimpijskie 1980 roku w Moskwie.
Zespół oficjalnie istniał do roku 1982, kiedy to lider zespołu Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.
Breakout & Mira Kubasińska – „Na drugim brzegu tęczy”
***
1 lutego 1976 roku
stacja ABC rozpoczęła emisję serialu „Pogoda dla bogaczy„
Pogoda dla bogaczy (Rich Man, Poor Man) to amerykański serial telewizyjny, zrealizowany na podstawie powieści Irwina Shawa pod tym samym tytułem z 1970 roku.
W rolach głównych wystąpili Peter Strauss, Nick Nolte i Susan Blakely. Nadawany w sieci ABC w roku 1976, liczył 12 godzinnych odcinków. W Polsce był emitowany w wersji dubbingowanej pod koniec lat 70.
Serial miał kontynuację – Pogoda dla bogaczy. Księga II (Rich Man, Poor Man – Book II).
Serial zdobył cztery nagrody Emmy za muzykę oraz cztery Złote Globy w kategorii najlepszy serial telewizyjny: dla najlepszego serialu telewizyjnego, najlepszej aktorki (Susan Blakely), najlepszej drugoplanowej aktorki (Josette Banzet) i najlepszego drugoplanowego aktora (Edward Asner).
Pogoda dla bogaczy sezon II odc.1 part2serial .wmv
***
1 lutego 1943 roku, w Puławach
urodził się Marian Opania – polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy
Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. A.J. ks. Czartoryskiego w Puławach (1960), a następnie PWST w Warszawie (1964).
Debiutował w 1962 roku w noweli Warszawa w filmie Miłość dwudziestolatków Andrzeja Wajdy. W teatrze debiutował 10 października 1964 na scenie Teatru Klasycznego w Warszawie.
Znany z wykonań piosenki aktorskiej, z występów w kabaretach i ról komediowych. Współpracował m.in.: z Teatrem Scena Prezentacje w Warszawie. Od 1993 roku związany z Teatrem Ateneum. Obecnie na Scenie 61 gra monodram „W progu, czyli tajemnica zaniechanych spodni” w reżyserii Bartka Konopki. Premiera odbyła się 12 czerwca 2013.
Jest człowiekiem wielu talentów. Jest też rzeźbiarzem-amatorem. Znany z wielu znakomitych kreacji filmowych i teatralnych aktor stworzył też wiele przepięknych rzeźb. Od wielu lat rzeźbi w drewnie, a zamiłowanie do twórczości sakralnej zaszczepił mu brat architekt.
Jest ojcem aktora Bartosza Opani. Ma również córkę, Magdalenę. A przede wszystkim już ponad 50 lat jest mężem Anny. Najbardziej szanuje żonę za to, że wytrzymała z nim tyle czasu. Nie wyobraża sobie życia bez miłości i bez Ani.
M. Opania, J. Radek,J. Wójcicki,L. Żurek – Co nam zostało z tych lat („Gala Języka Ojczystego 2013”)
***
1 lutego 1965 w Gdyni, urodziła się
Bożena Harasimowicz – polska śpiewaczka klasyczna (sopran)
Nauczyciel śpiewu solowego, profesor Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim.
Studia wokalne ukończyła z wyróżnieniem w roku 1989, w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Na jej repertuar składają się przede wszystkim wielkie dzieła wokalno-instrumentalne, w sumie około 150 partii oratoryjnych, symfonicznych i operowych
Najbardziej znana z wykonawstwa dzieł muzyki oratoryjno-kantatowej. Wykonuje obszerny repertuar od baroku do współczesności.
Solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Od 2009 roku oprócz działalności artystycznej prowadzi własną agencję artystyczną Impressio Art Management.
Jest pomysłodawczynią, organizatorką i dyrektorem Ogólnopolskiego Kursu i Konkursu Wokalnego – Letnia Akademia Śpiewu, który odbywa się co roku w lipcu w Sopocie.
Harasimowicz, F. Chopin – Wiosna op.74 nr 2
***
1 lutego 1966 w Warszawie, przyszła na świat
Edyta Jungowska – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1989). Pierwszy sukces teatralny to rok 1990 i rola Panny Maliczewskiej w spektaklu „Zapolska, Zapolska”, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.
W telewizji zadebiutowała rolą Konstancji Weber w „Amadeuszu” Petera Shaffera, w reżyserii Macieja Wojtyszki (Teatr Telewizji). Ma na swym koncie prawie 30 ról w Teatrze TV.
W 1995 pojawiła się po raz pierwszy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, z którym współpracowała do 2000.
Szeroką popularność zdobyła dzięki roli siostry Bożenki w serialu Na dobre i na złe, występowała także w programie dla dzieci Ala i As. Była też gościem specjalnym jednego z odcinków pierwszej edycji programu Top Model. Zostań Modelką! emitowanym w TVN.
Dwukrotnie zdobyła nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W 2004 odcisnęła swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach.
Od 2010 r. również właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska wydającego audiobooki, oraz książki dla dzieci i młodzieży.
Od 2 września 2007 do 2 grudnia 2007, mieliśmy przyjemność oglądać aktorkę w serialu Ja wam pokażę. To 13-odcinkowa ekranizacja bestsellerowej powieści Katarzyny Grocholi pod tym samym tytułem z Edytą Jungowską w roli głównej.
Ja wam pokażę! (jawampokaze.tvp.pl)
***
1 lutego 1968 roku w Memphis, przyszła na świat
Lisa Marie Presley – amerykańska aktorka, autorka tekstów piosenek i piosenkarka
córka modelki i aktorki Priscilli Presley i gwiazdora rock and rolla Elvisa Presleya. Kiedy miała dziewięć lat, jej ojciec został znaleziony nieprzytomny w łazience w swojej posiadłości w Memphis. Tego dnia Presley miał rozpocząć kolejną trasę koncertową.
Była czterokrotnie zamężna. W 1987 roku poznała Danny’ego Keougha. Wzięła z nim ślub w 1988 roku. Mają dwójkę dzieci: córkę Danielle Riley i Benjamina Storma. Jednak w 1994 doszło do rozwodu.
Od 18 maja 1994 do 18 stycznia 1996 była żoną Michaela Jacksona.
W latach 2001–2002 spotykała się z aktorem Nicolasem Cage’em, za którego wyszła za mąż 10 sierpnia 2002 roku, a już 25 listopada się rozwiodła.
2006 roku podczas małej ceremonii w Kioto w Japonii poślubiła gitarzystę Michaela Lockwooda. W 2008 roku przyszły na świat ich dwie córki bliźniaczki – Finley Aaron Love i Harper Vivienne Ann. Lockwood był głównym gitarzystą w trasie promującej album Lisy Marie Presley „Storm & Grace”, która rozpoczęła się 2012 roku. W czerwcu 2016 roku Lisa Marie Presley wniosła o rozwód.
W ciągu trzech ostatnich lat jej małżeństwa, zażywanie kokainy wymknęło się spod kontroli, co skończyło się licznymi odwykami. W sierpniu 2016 trafiła na ostatnią terapię odwykową w Los Angeles. Przyznaje, że miała poważny problem z uzależnieniem od środków przeciwbólowych i opioidów. Jej walka z uzależnieniem rozpoczęła się, gdy miała 45 lat. Teraz jest z siebie dumna, przebyła bowiem długą drogę.
LISA-MARIE and ELVIS PRESLEY, SPECIAL DUETS !
Źródło: https://pl.wikipedia.org; wroclaw.wyborcza.p; https://teletydzien.interia.pl; https://muzyka.interia.pl; https://muzyka.interia.pl/