Niedziela, 8 października – Dzień Marynarki Wojennej Peru
Dzień Marynarki Wojennej Peru
https://youtu.be/Ki10XE37ESE
leo rojas – el condor pasa
Marynarka Wojenna Peru jest dla nas tak egzotyczna jak samo Peru, dlatego na początek przypomnę chyba wszystkim znaną pieśń „El condor pasa”. „Lot Kondora” to piosenka napisana w 1913 roku przez Daniela Roblesa, peruwiańskiego kompozytora. Melodia ta jest inspirowana tradycyjnymi folkowymi pieśniami plemion zamieszkujących Andy. W 2004 roku Lot Kondora został zakwalifikowany jako najważniejsze dziedzictwo narodowe peruwiańskiej kultury.
Peru, oficjalnie Republika Peru jest to państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
Peruwiańskie Siły Zbrojne zostały założone w 1821 roku. Dzielą się na: Wojska Lądowe, Marynarkę Wojenną, Siły Powietrzne i Jednostki Specjalne.
Dzień Marynarki Wojennej jest również rocznicą bitwy pod Angamos – bitwy morskiej, która miała miejsce 8 października 1879 roku, podczas wojny o Pacyfik między Chile i Peru.
Kiedy w 1879 roku Peru i Boliwia podjęły działania w celu zwiększenia kontroli nad eksploatacją złóż saletry w południowych prowincjach, zagrożone w swych interesach w tym rejonie Chile wypowiedziało obu państwom wojnę i rozpoczęło przygotowania do morskiej inwazji na porty sąsiadów. Peruwiański okręt pancerny „Huáscar” przez niemal pół roku po bitwie pod Iquique skutecznie torpedował chilijskie plany. Dopiero 8 października, w pobliżu Punta de Angamos, „Huáscar” został otoczony, trafiony 76 pociskami, uszkodzony i zdobyty przez okręty chilijskie „Blanco Encalada”, „Covadonga”, „O’Higgins”, „Loa” i „Almirante Cochrane”. W bitwie tej poległ m.in. dowódca „Huáscara”, peruwiański kontradmirał Miguel Grau, a sam okręt wcielono wkrótce do marynarki chilijskiej.
Po klęsce flagowego okrętu peruwiańskiego pod Angamos, Chile zapanowało nad tym rejonem Pacyfiku, a marynarka peruwiańska nie była już w stanie powstrzymać chilijskiej inwazji na Peru i Boliwię, zakończonej okupacją trwającą do 1883 roku.
Niedawno Marynarka Wojenna Peru wycofała ze służby swój okręt flagowy, krążownik 'Almirante Grau’. Jednostka służyła we flocie południowoamerykańskiego państwa od 1973 r.
Fot. Marina de Guerra del Perú
Wycofany ze służby krążownik to była jednostka holenderska typu De Zeven Provinciën, która weszła do służby w marynarce holenderskiej jako HNLMS De Ruyter w 1953 r. Był to największy pozostający dotychczas w aktywnej służbie krążownik, którego głównym uzbrojeniem była klasyczna artyleria lufowa.
Nowym okrętem flagowym marynarki wojennej Peru została fregata 'Montero’ klasy Carvajal, wybudowana w stoczni Servicio Industrial de la Marina i przyjęta do służby w 1984 r. Tym samym, zgodnie z tradycją morską tego państwa, zmianie uległa nazwa okrętu – okręty flagowe marynarki Peru noszą zawsze nazwę 'Almirante Grau”.
Fot. Marina de Guerra del Perú
Na zakończenie jeszcze trochę na temat Sił Zbrojnych Peru:
Siły zbrojne Peru liczą ok. 114 tys. żołnierzy i należą do jednych z najnowocześniejszych i najbardziej profesjonalnych w Ameryce Południowej
Oprócz regularnego wojska ponad 75 tys. Peruwiańczyków służy w formacjach paramilitarnych
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.defence24.pl; http://forum.muratordom.pl; obrazek wyróżniający przedstawia flagę marynarki wojennej Peru; https://my-free-mp3.net; http://pl.uzbrojenie.wikia.com;