Żyją w „odwróconym świecie”, czyli … leworęczni wybrańcy losu

Niedziela 13 sierpnia  –  Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

Leworęczni to największa mniejszość na świecie. Stanowią 10-15% ludzkości.

Leworęczność dawniej nazywano mańkuctwem. Jest to odwrócona w stosunku do większości ludzi funkcjonalność prawej i lewej ręki. Osoby leworęczne w odróżnieniu od praworęcznych, piszą, jedzą i wykonują większość czynności wymagających dużej precyzji ruchów za pomocą ręki lewej.

Udowodniono, że wśród dzieci o wyjątkowych zdolnościach matematycznych występuje znacznie wyższy odsetek leworęcznych niż w całej populacji. Osoby leworęczne są uzdolnione plastycznie i muzycznie.

 Bob Dylan – Knockin’ on Heaven’s Door   
 Bob Dylan –  poeta i pieśniarz, laureat literackiej Nagrody Nobla (2016) – artysta leworęczny

Zdaniem naukowców, leworęczność wynika z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu, co objawia się nie tylko w częstszym używaniu lewej ręki, lecz także w lepszym i sprawniejszym funkcjonowaniu całej lewej strony ciała. Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala do około 2-3 roku życia. Dopiero w wieku kilku lat można mówić o tym, że maluch jest lewo czy praworęczny.

Leworęczność nie jest objawem żadnej choroby. Przeciwnie, dzieci leworęczne, korzystając z uruchomienia drugiej półkuli mózgu, mogą z czasem okazać się szczególnie uzdolnione. Chodzi o zdolności artystyczne i lepsze kojarzenie przestrzenne. Rodzice mogą jedynie namawiać dziecko do posługiwania się obiema rękami, ale nigdy jedną kosztem drugiej. Mając obie ręce jednakowo sprawne, można się spodziewać, że współpraca między półkulami będzie jeszcze lepsza.U osoby leworęcznej dominuje prawa półkula. Leworęczność to najbardziej widoczny objaw. Ale to samo dotyczy często innych organów: oka, ucha czy nogi. Z badań ultrasonograficznych wynika, że około 10% dzieci ssie w łonie matki lewy kciuk. To najpewniej efekt działania testosteronu na mózg. Hormon ten hamuje prawdopodobnie rozwój lewej półkuli, a tym samym intensyfikuje rozwój prawej. Kolejna koncepcja wskazuje na geny. Choć 80% leworęcznych dzieci ma praworęcznych rodziców, prawdopodobieństwo urodzenia takiego dziecka, gdy oboje rodzice są leworęczni, wynosi aż 46%. Ale istnieje też termin patologiczna leworęczność. Wspominał o niej jako pierwszy neuropsycholog Paul Satz. W okresie prenatalnym czy podczas porodu może dojść do uszkodzenia, na skutek niedotlenienia albo wylewu, włókna neuronów ruchowych. Gdy dotyczy to lewej części mózgu, prawa półkula bierze więcej zadań na siebie. M.in. te związane z motoryką i mową. I w efekcie na świat przychodzi leworęczne dziecko.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama (leworęczny)

Leworęczni nie myślą o sobie w kategoriach odmienności. To świat wokół nich ciągle próbuje im wmówić, że odbiegają od normy.

Wieki temu leworęczność przypisywano magom, czarownicom i samemu diabłu, który ponoć chrzcił swoich wyznawców lewą ręką! Leworęczność bywała kluczowym dowodem w sprawach o herezje, a uczeni w XVI wieku głosili, że jest wręcz anomalią anatomiczną, zjawiskiem występującym wśród chorych umysłowo i kryminalistów. Historia pełna jest opowieści o tym, jak dyskryminowano leworęcznych. W dawnej Japonii przyczyną rozwodu mogła być leworęczność kobiety, natomiast w Stanach Zjednoczonych wprowadzono kiedyś obowiązek rejestracji takich osób. Gdy przyjrzyjmy się przeszłości widzimy, jak każda „inność“ mogła stać się przyczyną utrudniania życia.

Jeszcze nie tak dawno, rodzice takiego dziecka robili wszystko, żeby oduczyć pociechę posługiwania się lewą rączką. Największym problemem leworęcznych dzieci są dorośli, którzy uznają to za problem. Tak naprawdę dla mańkutów najlepszym nauczycielem jest życie. Na szczęście skończyły się czasy, kiedy rodzice i szkoła dostawali gęsiej skórki na samą myśl o skłonności dziecka do leworęczności.

Starsze pokolenia na siłę były przestawiane na prawą rękę. Dopiero wtedy, jako dorośli, ci ludzie mieli problemy, bo lewa ręka nie została wytrenowana, a prawa nie osiągnęła dostatecznej sprawności.

Największa liczba osób leworęcznych (około 20%) występuje wśród Żydów, Eskimosów i w liberalnej Holandii. Najmniejszy odsetek występuje w Chinach i Japonii (zaledwie 3%), gdzie jeszcze praktykuje się „przestawianie“ dzieci na praworęczność.

Jimmy Hendrix – Hey Jo

Jimmy Hendrix, leworęczny amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.

Do niedawna uważano, że do szóstego roku życia sprawa jest płynna. Nigdy jednak nie może to być samodzielna decyzja rodziców. Dziecko musi zbadać psycholog, który weźmie pod uwagę możliwości intelektualne dziecka. Jeśli nie są one zbyt duże, to o dostosowywaniu do prawej ręki nie ma mowy. Osoby leworęczne mogą mieć spore problemy z nauką pisania. Bywa, że z wiekiem wcale nie idzie im łatwiej. Są pary cyfr i liter, które różnią się tylko kierunkiem pisania. Na przykład: 6 – 9, u – n, p – b. – Często nauczyciele nie wiedzą, jak postępować z leworęcznym uczniem. Uczeń zawsze ma problemy z równym narysowaniem szlaczka, a stawianie pierwszych literek idzie mu opornie.

A i w późniejszym życiu, ciężko jest im posługiwać się nożyczkami, otwieraczem do konserw, kroić chleb, trzymać nóż w prawej ręce, wbijać gwoździe. Na używanie pióra mało który leworęczny może sobie pozwolić. Dużo mańkutów ma też problem z kierunkami, myszą od komputera, aparatem fotograficznym. Śmiesznie wygląda wsiadanie na rower od prawej strony.  Dochodzą do tego jeszcze osobiste nawyki.

 David Bowie – Absolute Beginners

David Bowie – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista, producent muzyczny, aranżer, a także aktor, aktywny w przemyśle muzycznym od 1962 roku. Był również malarzem i kolekcjonerem sztuki.

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych obchodzony jest od 1992 roku. Obchody organizuje międzynarodowa organizacja „Klub Leworęcznych” (The Left-Handers Club, powstała w 1990), której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. Co roku, dokładnie 13 sierpnia, wszyscy zainteresowani spotykają się na wiecu w londyńskiej dzielnicy Soho. Mówią, że Soho to dzielnica przyjazna. Przy Brewer Street 57 działa jeden z nielicznych sklepów dla mańkutów. Od 35 lat mogą w nim kupić potrzebne do życia przedmioty – od nożyczek po otwieracz do puszek i klawiaturę do komputera.

W Polsce święto to po raz pierwszy obchodzone było w 2006 roku.

George Michael – Father Figure 

George Michael – brytyjski piosenkarz, producent muzyczny i kompozytor muzyki pop i soul pochodzenia grecko-cypryjskiego i angielskiego.

Poniżej prezentuję listę sławnych leworęcznych osób. Z przykrością muszę stwierdzić, że im więcej szukałam na ten temat, tym moje wątpliwości stawały się coraz większe co do jej prawdziwości.

Ale przecież nie próbuję tutaj pisać rozprawy doktorskiej, więc dlatego posłużę się listą jaka funkcjonuje w Necie.

Leworęczni muzycy Ludwig van Beethoven, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan, David Bovie, George Michael, Sting, Gary Moore, Eminem, Lady Gaga, Billy Corgan, Chris Martin, Reginald „Fieldy” Arvizu, Justin Bieber , Mark Knopfler, Duff McKagan, Celine Dione, Paul Simon, Phil Collins, Tony Iommi (Black Sabbath), Axl Rose i Duff McKagan (obaj Guns N’ Roses), Dominic Howard (Muse), Joe Perry (Aerosmith), Noel Gallagher (Oasis), Iggy Pop, Scott Reeder (Kyuss), Joe Budden, Dr Dre, 50 Cent, Ricky Martin, Natalie Cole, Tupac Shakur i Paul Gray (Slipknot).

Leworęczni malarze Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Peter Paul Rubens, Rafael Santi, Henri de Toulouse-Lautrec

Leworęczni uczeni  Maria Skłodowska-Curie, Nikola Tesla Albert Einstein, Iwan P. Pawłow, Friedrich Nietzsche

Leworęczni wodzowie i politycy  Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, sir Winston Churchill, Benjamin Franklin, książę Karol, książę Wiliam, prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama

Leworęczni sportowcy    Pele, Diego Maradona, John McEnroe, Martina Navratilova

Leworęczni aktorzy   Charlie Chaplin, Greta Garbo, Marilyn Monroe, Tom Cruise, Nicole Kidman, Robert de Niro, Whoopi Goldberg, Kim Basinger, Bruce Willis, Julia Roberts

Leworęczni Polacy Emila Krakowska, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Jerzy  Pilch, Ewa Gawryluk, Andrzej Mleczko, Piotr Bikont, Agnieszka Wagner

Listę potraktujmy z przymrużeniem oka, bo przecież leworęczni nie muszą się aż tak „podpierać”. Wystarczy, że sami są wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju!

Zaczęłam od leworęcznego noblisty, zakończę leworęczną Lady Gagą i jej piosenką nominowaną do Oscara (Oscary 2016 – nominacja zadedykowana ofiarom gwałtu)

 Lady Gaga – Til It Happens To You

Lady Gaga – amerykańska piosenkarka pop, autorka piosenek oraz aktorka, wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF. Nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza piosenka.

 

Źródło:   Wikipedia    http://kobieta.onet.pl/dziecko,   http://www.rightleftrightwrong.com/famous.html    https://wiadomosci.wp.pl/mankuci-placa-drozej-6031683559863426a    https://www.leworeczni.pl/

Dodaj komentarz