Ten wspaniały teleturniej oprócz licznych zalet ma pewną wadę. Tylko jeden gracz wygrywa, a dziewięciu musi odpaść. Gdyby to ode mnie zależało, stworzyłbym teleturniej „Dziesięciu z dziesięciu”, czyli … Z jakiego zboża produkuje się płatki owsiane? – Z kukurydzy!

Wtorek, 16 lipca  

Wydarzyło się:

(1707)  W Rzymie odbyło się premierowe wykonanie kantaty Dixit Dominus Georga Friedricha Händla

(1782)  W Wiedniu odbyła się premiera opery komicznej Uprowadzenie z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta

(1969)  Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono statek kosmiczny Apollo 11 z pierwszą misją załogową na Księżyc

 

Urodzili się:

(1943)  Tadeusz Sznuk – polski dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny

(1958)   Michael Flatley – amerykański tancerz, choreograf, flecista pochodzenia irlandzkiego

 

 

W dniu dzisiejszym nie obchodzimy żadnego święta, natomiast miało miejsce kilka interesujących wydarzeń:

 

***

16 lipca 1707 roku

w Rzymie odbyło się premierowe wykonanie kantaty Dixit Dominus Georga Friedricha Händla

Dixit Dominus jest jedną z najpopularniejszych kompozycji religijnych Händla.

Händel zaczął komponować Dixit Dominus we Florencji pod koniec 1706 roku. Dzieło zostało ukończone w kwietniu 1707 roku, bo na rękopisie można przeczytać: „S.D.G. G. F. Hendel, 1707 li d’Aprile. Roma”.

Kompozycja została wykonana po raz pierwszy 16 lipca 1707 z okazji nabożeństwa Nieszporów Karmelitów w Santa Maria in Monte Santo w Rzymie przy Piazza del Popolo ku czci Marii Dziewicy – być może z okazji upamiętnienia ofiar silnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło środkowe Włochy w 1703 roku.  Wykonano wtedy również Haec est regina virginum HWV 235, Laudate pueri dominum HWV 237, Saeviat tellus HWV 240 oraz Te decus virginum HWV 243. Z dużym prawdopodobieństwem cztery ostatnie utwory mogły zostać skomponowane specjalnie na tę okazję.

Dixit Dominus został jednak skomponowany kilka miesięcy wcześniej, być może na zupełnie inną okazję. Jedynym utworem, który można wiązać wydarzeniem upamiętnienia trzęsienia ziemi, jest kantata Donna, che in ciel HWV 233, wykonana 1 (lub 2) lutego 1708 roku w bazylice Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego w Rzymie.

Z pewnością nabożeństwo Nieszporów z 1707 roku, które celebrował kardynał C. Colonna, było znakomitą okazją dla prezentacji talentu przez 22-letniego kompozytora. Inna teoria głosi, że Dixit Dominus został skomponowany jako psalmus in tempore belli (psalm na czas wojny) podczas obecności hiszpańskiego ambasadora Juana Francisco Pacheco, książę de Uceda w miasteczku Frascati na północ od Rzymu, ale i w  tym przypadku nie ma na to wystarczających dowodów

 

G.F. Händel – Dixit Dominus HWV 232/1 „Dixit Dominus”

***

16 lipca 1782 roku

w Wiedniu odbyła się premiera opery komicznej Uprowadzenie z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta

Uprowadzenie z seraju opera singspiel (śpiewogra) Wolfganga Amadeusa Mozarta z librettem autorstwa Gottlieba Stephanie napisanym na podstawie tekstu Christopha Friedricha Bretznera.

Uprowadzenie z seraju było pierwszym dziełem scenicznym, z jakim, mający wówczas 26 lat, Mozart wystąpił w Wiedniu.

Powstał na przełomie lat 1781 i 1782, po przeprowadzce Mozarta do Wiednia. Opera była prezentem ślubnym dla dopiero co poślubionej Konstancji Weber. Premiera, która miała miejsce 16 lipca 1782, okazała się wielkim sukcesem. Rok później opera pojawia się na deskach Teatru Narodowego w Warszawie pod tytułem Porwanie z seraju. Jest to pierwsza opera w języku niemieckim, która zyskała taką popularność. Cesarz Józef II nazwał ją pierwszą operą narodową.

Turecka stylizacja opery została uzyskana dzięki zastosowaniu bębnów, dzwonków i trójkątów. Inspiracją do podjęcia się pracy nad utworem była panująca wówczas w Wiedniu moda na orientalizm. Mozart często odwiedzał stragany sprzedawców tureckich handlujących m.in. bakaliami, jedwabiem i innymi towarami orientalnymi, co pobudzało wyobraźnię i przysparzało nowych doznań estetycznych. Również dzięki temu stworzył ciekawą, barwną i wzbogaconą o „efekty fajerwerku” oprawę muzyczną. Nie brakuje tam też momentów dramatyzmu, napięcia, niepokoju aby po tym zakończyć całość wzajemnym przebaczeniem i pojednaniem. Opera trafiła w gusty wiedeńczyków, a popularne melodie były przerobione dla potrzeb słuchania w kameralnym towarzystwie. Uprowadzenie z seraju było najczęściej wystawianą operą za życia kompozytora spośród wszystkich jego oper, po niej plasuje się Idomeneusz, król Krety (KV 366).

 

Uprowadzenie z Seraju. Die Entführung aus dem Serail. Wolfgang Amadeusz Mozart

 

***

50 lat temu, 16 lipca 1969

z Przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono statek kosmiczny Apollo 11 z pierwszą misją załogową na Księżyc

Apollo 11 to była misja kosmiczna, której głównym celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Lądowanie nastąpiło 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC w miejscu 0°40′26.69″N i 23°28′22.69″E.

Lot Apollo 11 był elementem szerszego programu Apollo.

W 1961 roku prezydent USA, John F. Kennedy ogłosił, że Amerykanie wylądują na Księżycu przed upływem dekady. Inżynierowie musieli zbudować rakietę na tyle silną, by doleciała do Księżyca oraz statek kosmiczny zdolny odbyć tę podróż w obie strony. Pomocne okazały się doświadczenia twórcy rakiety V2, Wernhera von Brauna. Zbudowano gigantyczną rakietę Saturn V, która miała wynieść statki kosmiczne Apollo.

Rakieta wraz z modułem załogowym miała 111 metrów wysokości, a całkowita masa startowa wynosiła prawie 3000 ton.

 

Apollo 11 Launch

 

 

***

Tadeusz Sznuk masakruje uczestnika 1z10

16 lipca 1943 w Kielcach, przyszedł na świat

(1943)  Tadeusz Sznuk – polski dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny

również lektor filmowy i pilot a z wykształcenia elektronik.

Absolwent XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie (1960). W 1970 ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej z tytułem zawodowym magistra inżyniera elektronika.

W latach 1959–1964 pracował jako lektor i reporter Rozgłośni Harcerskiej. Od 1969 związany z Polskim Radiem jako lektor, dziennikarz i komentator – najpierw w Programie 3 (gdzie prowadził m.in. audycję MiniMax), a od 1973 w Programie 1. Pod kierunkiem Aleksandra Tarnawskiego wraz z Andrzejem Matulem, Mieczysławem Marciniakiem i Piotrem Sadowskim tworzył w 1973 audycję Sygnały dnia w Programie 1. Popularność przyniosła mu inna audycja w tej stacji – Lato z Radiem (pierwszy raz była na antenie 1 lipca 1971). W latach 70. co niedzielę był głosem audycji Muzykalny detektyw.

W latach 70. był jednym z prezenterów (obok Bożeny Walter, Edwarda Mikołajczyka i Tomasza Hopfera) programu Studio 2 w TVP. Prowadził także koncerty Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W latach 80. współprowadził Festiwal Piosenki Radzieckiej. 27 kwietnia 1986 prowadził Turniej Miast „Sanok-Bolesławiec”. W 1994 zaczął prowadzić teleturniej Jeden z dziesięciu emitowany najpierw w TVP2, a od 2018 w TVP1.

Był lektorem wielu filmów dokumentalnych. Gościnnie pojawił się w filmach Niebieskie jak Morze Czarne (1971) oraz Sprawa inżyniera Pojdy (1977).

W 1989 bez powodzenia kandydował w wyborach do Senatu PRL jako kandydat niezależny w województwie warszawskim, zdobywając 155 tysięcy głosów.

Był także pilotem samolotów i śmigłowców, prowadził i komentował różne imprezy lotnicze (m.in. Air Show 2009 w Radomiu, Piknik Lotniczy w Płocku, Mazury AirShow w Giżycku i inne). Został członkiem Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. Ludomiła Rayskiego przy Aeroklubie Podkarpackim. Publikował w czasopiśmie „Skrzydlata Polska”.

Tadeusz Sznuk kończy dzisiaj 76 lat. Wszystkiego najlepszego!

 

PnŚ – Tadeusz Sznuk i uczestnicy „Jeden z dziesięciu”

 

***

16 lipca 1958 w Chicago, urodził się

Michael Flatley – amerykański tancerz, choreograf, flecista pochodzenia irlandzkiego

Michael Flatley jest znany głównie jako twórca widowisk tanecznych i musicali.

Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (1994) w Point Theatre, w Dublinie – odbiera palmę pierwszeństwa innej, równie dobrej zawodniczce z Polski, naszej Edycie Górniak. I miejsce zajmuje Irlandia.

Michael Flatley wraz z grupą RIVERDANCE w ciągu siedmiu minut wytańczył sobie światową popularność. Od tamtej pory pełną wersję Riverdance pokazano na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Michael Flatley jest mistrzem irlandzkiego stepowania. Stworzył własne przedstawienia jak: Lord of the Dance, Feet of Flames oraz Celtic Tiger. Wszystkie show jego autorstwa to mariaż energii, talentu, barw, seksu i walki dobra ze złem.

Michael Flatley urodził się w Chicago, w USA, jako syn irlandzkich emigrantów. W jego żyłach płynęła irlandzka krew, dlatego wrócił do Irlandii, zrobił kilka kasowych przedstawień znanych na całym świecie, przy czym wpisał się do Księgi Rekordów Guinnesa jako najszybszy step-dancer na świecie. Było mu mało, więc 10 lat później pobił swój własny rekord w stepowaniu. Obecnie jest królem stepowania – 35 uderzeń butami na sekundę. Roczna składka ubezpieczenia za jego nogi to 40 tysięcy dolarów.

 

Feet of Flames – Cry of the Celts HD

 

 

 

 

 

Wczoraj mieliśmy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Dzisiaj proponuję jeszcze obejrzenie filmiku Niezależnej Telewizji o mieszkańcach osiedla przy ulicy Krowoderskich Zuchów w Krakowie. A czy my sami wiemy co dzieje się w naszej okolicy?

 

„Lista śmierci” – GSM – Kraków – Szokująca lista zmarłych i chorych

Wszystkich zainteresowanych  technologią 5G zapraszam również –  (TUTAJ) .

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  http://around-ireland.blogspot.com;  https://pl.wikiquote.org;

Dodaj komentarz