Jutro znów wyruszą w drogę, jak ptaki, jak ptaki, czyli … Dzień Ptaków, Dzień Klauna, Dzień Kłamstwa …

Niedziela, 1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków, Międzynarodowy Dzień Klauna, Prima Aprylis (Dzień Głupców lub Kłamstwa)

 

Międzynarodowy Dzień Ptaków

 

Jak Ptaki – Ptaki

Międzynarodowy Dzień Ptaków został ustanowiony w 1906 roku, podczas Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa. Polska przystąpiła do konwencji w 1932r.  Koordynatorem obchodów  jest  BirdLife International – ogólnoświatowa federacja organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną ptaków, której partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Celem święta jest  zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki. A  także zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę. Ptaki widzą inaczej niż my, i nie chodzi tu tylko o to, że ptaki widzą w ultrafiolecie, ale również o pole widzenia. Ich ustawione po bokach głowy oczy dają bardzo szerokie pole widzenia, jednak niestety mają również bardzo duże martwe pole (tj. punkt w polu widzenia, w którym widzimy słabo lub wcale) i co ważne – bardzo wąski zakres widzenia przestrzennego (nakładające się pole widzenia obydwojga oczu), pozwalającego widzieć trójwymiarowo i określać rzeczywiste odległości od przeszkody oraz między przeszkodami. To, w połączeniu z szybkością lotu, powoduje, że szyba, za którą widać przestrzeń lub taka, która odbijając światło daje obraz nieba, jest bardzo niebezpieczną pułapką. Ptaki nie widzą w niej przeszkody i uderzają z pełną prędkością, która nawet dla małych ptaków może wynosić kilkadziesiąt kilometrów na godzinę.

Szyby to także wieżowce, budynki użyteczności publicznej i ekrany przy ciągach komunikacyjnych. Okazuje się, że problem szyb staje się bardzo poważny. Oto kilka metod, których skuteczność została zweryfikowana naukowo, a które mogą uratować wiele ptaków w naszym sąsiedztwie. Oto takie, które w toku badań okazały się najskuteczniejsze:

Ekrany okienne – nie powstają na nich refleksy, a ich miękka powierzchnia amortyzuje uderzenie, dając szansę na przeżycie ptakom. Dobrym pomysłem jest pokrycie szyb zmywalną farbą temperową, która może stanowić dla nas sezonową dekorację, a dla ptaków jest jasnym ostrzeżeniem.

Okiennice, zewnętrzne żaluzje – te urządzenia pozwalają na minimalizację kolizji – po prostu możemy je zamykać w porach dnia (zwłaszcza rano) i porach roku szczególnie sprzyjających śmierci ptaków na szybach (wiosenna i jesienna migracja).

Naklejki na szyby – kropki i paski gęsto rozsiane na szybie zmniejszają refleksy i ostrzegają ptaki. Gdy zależy nam na widoczności z okna, możemy użyć przezroczystej foli UV – najskuteczniejsze są tu paski pionowe rozmieszczone co 4 cm lub poziome – co 2 cm. Dzięki nim ptaki będą w stanie dostrzec, że mają tutaj do czynienia z przeszkodą.

Recepta na przeciwdziałanie nie wydaje się prosta i łatwa, ale jak pokazują przykłady, da się.

 

Międzynarodowy Dzień Klauna

Redox – Zakochany Klown – Official Video (1995)

Klaun to artysta komediowy występujący najczęściej w cyrku. Termin ukształtował się w XVI wieku. „Grać klauna na scenie”w potocznym rozumieniu miało oznaczać „zachowywać się niewłaściwie”. Słowo „clown” wywodzi się od islandzkiego słowa „klunni” i szwedzkiego „kluns”, co miało oznaczać osobę niezdarną. Znaczenie słowa „clown” jako głupca, błazna przybrało na początku XVII wieku.

Od słowa klaun pochodzi termin koulrofobia, oznaczający lęk przed klaunami.

Najstarszy ślad klauna znaleziono w czasach piątej dynastii Egiptu, około 2400 roku p.n.e.. W przeciwieństwie do błaznów dworskich, klaun odgrywał ważną rolę społeczno-religijną i psychologiczną, często jego rola wiązała się z kapłanem i odgrywała ją ta sama osoba. Klaun wyróżnia się specjalnym makijażem, w którym dominuje biel i czerwień. Klauni nie mówią podczas występów. Co najwyżej wydają dźwięki odzwierciedlające nastrój niebędące słowami. Bardzo ważną rolę odgrywa mimika. Biały puder pokrywający całą twarz, szminka wykraczająca poza usta i rumieńce pozwalają dostrzegać niewerbalne przekazy nawet tym widzom, którzy siedzą na odległych miejscach. Inne cechy to strój, którego charakterystyczne elementy to: groteskowo duże buty oraz luźne lub w inny sposób niedopasowane ubranie oraz sztuczny nos w kształcie czerwonej kulki (jakby miał katar). Może być maleńki kapelusik z kwiatkiem na długiej antence. Peruka lub sztuczna łysina. Całe ubranie powinno składać się z wielu jaskrawych kolorów. Może być jednolitym kombinezonem imitującym ogromny brzuch i uda. Skecze klaunów stanowią zwykle przerywnik głównego przedstawienia. Zawierają one najczęściej elementy slapstickowe i wymagające zdolności akrobatycznych.

 

Prima aprilis

Prima aprilis oznacza  pierwszy (dzień) kwietnia, dzień żartów. Jest to obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione.

W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia jest nazywany „Dniem Głupców”. We Francji prima aprilis jest określany jako „Dzień kwietniowej ryby, a pierwszokwietniowe żarty są nazywane  „kwietniowa ryba”. W Szkocji dzień ten znany jest jako „polowanie na głupca”, na Litwie „Dzień kłamcy”, w Portugalii „Dzień kłamstwa”. W Rosji 1 kwietnia nosi nazwę „Dzień śmiechu”.

Obyczaj ten dotarł do Polski z Europy Zachodniej przez Niemcy w epoce nowożytnej w XVI wieku. W XVII w. został już uznany za „modę staroletnią”, zaczął on być wtedy obchodzony w podobnej formie, w jakiej występuje do dzisiaj.

Pierwszego kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu przeróżnych dowcipów i naigrawaniu się z naiwnych bądź nieostrożnych ludzi. Dzień ten uważano za niepoważny i starano się nie robić w nim żadnych ważnych rzeczy. Dziś pierwszy kwietnia obchodzimy jako dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd.

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;   https://youngface.tv;    http://jestemnaptak.pl;

Dodaj komentarz