Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (World Humanitarian Day) – międzynarodowe, coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten upamiętnia zamach bombowy w 2003 roku na placówkę ONZ w Bagdadzie, podczas której zginął Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sergio Vieira de Mello.
Obchody Dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie i przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Dzień ten jest również okazją, aby wyrazić szacunek w stosunku do wszystkich pracowników humanitarnych ONZ i innych organizacji oraz uczcić pamięć tych, którzy pełniąc obowiązki stracili życie.
W obchodach biorą udział między innymi Biuro ONZ do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej i Polska Akcja Humanitarna z prezesem Janiną Ochojską na czele.
Stałe misje Polskiej Akcji Humanitarnej obejmują Sudan Południowy, Somalię, Syrię, Ukrainę, Irak. Pomoc humanitarna to działania mające na celu ratowanie życia i niwelowanie cierpienia ludzi poszkodowanych na skutek kryzysów humanitarnych. Świadczona jest ona w oparciu o potrzeby ludzi i poprzedzona rozpoznaniem potrzeb. Kieruje się zasadami:
- humanitaryzmu – niezależnie od warunków, każdy człowiek powinien być traktowany z szacunkiem a jego życie stanowi wartość, którą należy chronić. Humanitaryzm przejawia się w ratowaniu życia ludzkiego oraz zmniejszaniu cierpienia;
- bezstronności – podstawą niesienia pomocy humanitarnej jest wyłącznie zaistniała potrzeba, udzielanie pomocy humanitarnej nie może być uzależnione od narodowości, rasy, wyznania ani poglądów politycznych czy zaszłości historycznych;
- neutralności – udzielanie pomocy humanitarnej nie łączy się ze wspieraniem żadnej ze stron konfliktu zbrojnego lub innego sporu, w trakcie którego organizowana jest pomoc humanitarna;
- niezależności – oznaczająca autonomię celów humanitarnych oraz politycznych, gospodarczych i militarnych.
Polska aktywnie włącza się w międzynarodowe wysiłki mające na celu niesienie pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących. Wspiera poszkodowanych w wyniku konfliktu w Libii (w tym dofinansowanie działań UNICEF i UNHCR w Libii oraz projektu dotyczącego pomocy żywnościowej Ambasady RP w Kairze na pograniczu libijsko-egipskim). Przekazała również wsparcie dla podstawowych międzynarodowych organizacji i funduszy humanitarnych takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, UNHCR, UNRWA, UN OCHA i Centralny Fundusz Reagowania Kryzysowego (CERF).
/AFP
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej przypomina nam o konieczności działania w celu łagodzenia ludzkiego cierpienia. Niech 19 sierpnia będzie dniem inspiracji, solidarności i bezinteresownej chęci niesienia pomocy potrzebującym, które stanowią o istocie naszego człowieczeństwa.
Beyonce wspiera World Humanitarian Day.
Żródło: Wikipedia, http://fakty.interia.pl/polska/news-dzis-swiatowy-dzien-pomocy-humanitarnej, https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Akcja_Humanitarna, http://www.newsweek.pl/swiat/organizacje-humanitarne-pomoc-polska-akcja-humanitarna, http://www.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/swiatowy_dzien_humanitarny_pod_haslem__jedna_ludzkosc_
Dziękujemy za ten post i wzmiankę na temat Polskiej Akcji Humanitarnej. Cieszymy się, że tacy ludzie jak Ty interesują się i piszą o humanitaryzmie.
Przeżyłam już trochę i wiem, że tam gdzie się dzieje krzywda, należy pomagać. W skali mikro – sami. W makroskali – dobrze, że funkcjonują takie organizacje jak Wasza. To ja dziękuję za to, że istniejecie!