Piątek, 23 lutego – Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym, Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, Dzień bez Łapówki, Święto Geografii Wojskowej
Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym
Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym – pomagać potrzebującym należy i to nie tylko w tym dniu. Pomagajmy potrzebującym tak, jak potrafimy i możemy najlepiej.
Pomoc potrzebującym to nie tylko wrzucanie grosika do puszki WOŚP. Istnieje bardzo wiele form wspierania działalności charytatywnej cały czas. Zależnie od tego jak bardzo chcemy się zaangażować, oprócz wsparcia pieniężnego można również:
- przekazać dary rzeczowe jak: żywność, ubrania, niezbędny sprzęt czy przybory szkolne oraz dary dla zwierząt w schroniskach.
- zaangażować się jako wolontariusz kiedy dysponujemy czasem i chcemy pomóc ludziom, którzy tego potrzebują. Formy pomocy są różne – od prowadzenia zbiórek pieniężnych przez promowanie fundacji na ulicach, niesienie bezpośredniej pomocy (np. osobom starszym) po prowadzenie szkoleń w ramach działalności społecznej. Wszystko zależy od tego, do czego nadajemy się najlepiej (nie każdy potrafi zajmować się starszymi) i od tego ile czasu możemy poświęcić.
- przekazywać dalej informację o akcji, czyli przekazywać informację o problemie innym, potencjalnym sponsorom.
Jest wiele fundacji i stowarzyszeń, które warto wspierać w ich działaniach. Różnią się one profilem, wielkością, sposobem działania, ale wszystkie mają jeden cel – pomagać innym. Są to:
Czerwony Krzyż, jedna z największych na świecie organizacji humanitarnych pomagająca ludziom na wszystkich kontynentach. Powstała w II połowie XIX wieku organizacja, która cieszy się dobrą opinią i potężnym zapleczem niezbędnym do działania.
Caritas, także olbrzymia organizacja, która niesie pomoc potrzebującym. Pomoc Caritasu dociera do tysięcy osób w Polsce i na świecie, a sama organizacja cieszy się dużym zaufaniem.
Pajacyk – to akcja Polskiej Akcji Humanitarnej skupiona na dożywianiu dzieci z biedniejszych rodzin.
Szlachetna Paczka, organizowana w okresie przedświątecznym to druga najbardziej medialna akcja po Wielkiej orkiestrze świątecznej pomocy. Celem jest pomoc rzeczowa najbardziej potrzebującym.
Podarujmy potrzebującym jedzenie, ubrania, pieniądze, ale i swoją opiekę, żeby mieli poczucie bezpieczeństwa lub chociażby wsparcia. Zauważajmy na co dzień dookoła siebie, że jest wielu oczekujących na naszą pomocną dłoń, chociażby starsi ludzie.
Dzieci wzbudzają w nas naturalne współczucie i uśmiech na twarzy, natomiast ich dziadkowie niejednokrotnie spotykają się z odrzuceniem i brakiem akceptacji w związku ze swym wiekiem, a co za tym idzie jego oznakami – zmieniającym się wyglądem czy też oznakami postępujących chorób jak miażdżyca, demencja czy też Alzheimer lub choroba Parkinsona.
Jest wiele fundacji pożytku publicznego które aktywizują rodziny, opiekunów i wolontariuszy by włączali się w opiekę nad osobami starszymi, tworząc zaplecze do zabezpieczenia wsparcia społecznego dla osób niesamodzielnych. Jeżeli nie jesteśmy kimś z rodziny a chcemy być wolontariuszami i pomagać, ale boimy się braku odpowiednich umiejętności – zgłośmy się tam.
Bardzo często osobami potrzebującymi są nasi najbliżsi. Potrzebują czasu, uwagi, rozmowy, zrozumienia, wsparcia, kibicowania w walce z niesprawiedliwością, dodania otuchy, dobrego słowa, podtrzymania na duchu, dystansu w postaci humoru czy odwrócenia uwagi, przytulenia, pobycia w milczeniu, wspólnego spaceru, wyjścia na kawę. Tego wszystkiego nie zastąpią pieniądze, najnowsze gadżety, luksusowe prezenty.
To podstawowe potrzeby każdego i nas również. Nie potrafimy o tym mówić, o ich zaspokojenie nie potrafimy poprosić, bo wydaje się to być passe w dzisiejszych czasach. Bez względu na to, kim jesteśmy, jacy jesteśmy, gdzie jesteśmy, nie bójmy się pokazać, że czegoś potrzebujemy. Prostota, szczerość, uczciwość, życzliwość, ciepło, empatia w relacjach z innymi – to coś, czego najbardziej nam dzisiaj potrzeba, coś, bez czego nasze relacje jałowieją.
Nie bójmy się poprosić o pomoc. Nie bójmy się także tej pomocy udzielić.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Depresja-Dzień po dniu
Jeśli jesteście zaniepokojeni swoim stanem zdrowia, borykacie się z objawami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, macie problemy z bezsennością, zaburzeniami nastroju, lękiem lub chcecie poradzić się w sprawie problemów psychicznych swoich bliskich – spotkajcie się z psychologiem lub umówcie się na konsultację z lekarzem psychiatrą. Konsultacja polega na spokojnej rozmowie przeprowadzonej w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze z uwzględnieniem prawa do prywatności i intymności.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na depresję leczy się w naszym kraju prawie 8 tys. dzieci i młodzieży. Podejrzewa się jednak, że choruje więcej z nich, bo część dzieci się nie leczy.
Depresja u dzieci może inaczej się objawiać niż u dorosłych. Oprócz typowych objawów takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, niepokojące są gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane. Na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem choruje coraz więcej nastolatków. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, tzw. dołami i burzami hormonów.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to święto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Organizowane są akcje informacyjne m.in. przez Fundację Itaka.
W leczeniu depresji najważniejsze jest, aby osoba chora potrafiła zrozumieć, co jej dolega jednocześnie nie bała się o tym rozmawiać
Dzień bez Łapówki
Dzisiaj obchodzimy również Dzień bez Łapówki. Jest on elementem akcji „Nie daję, nie biorę łapówek”, prowadzonej przez obywatelskieStowarzyszenie „Normalne Państwo” od 2004 roku. Kampania ma przeciwdziałać społecznemu przyzwoleniu na korupcję i jest akcją skierowaną przeciwko działaniom korupcyjnym w Polsce.
Przez promocję nie dawania, oraz nie brania łapówek, stowarzyszenie ,,Normalne Państwo” kreuje pozytywne postawy obywateli. Akcja ma też na celu wskazanie najbardziej korupcjogennych przepisów, które należałoby zmienić, aby zwiększyć przejrzystość życia społeczno-gospodarczego w naszym kraju. Akcja ,,Nie daję, nie biorę łapówek”, ma zwiększyć świadomość obywateli na temat tego, co jest, a co nie jest korupcją, jakie grożą z tego tytułu sankcje karne, oraz stworzyć instrukcję, jak zachować się w sytuacji, w której, ktoś chce nam wręczyć łapówkę.
Święto Geografii Wojskowej
Mapa jest daleko skuteczniejszą bronią w rękach oficera niż jego pałasz, i nawet jego rewolwer – podkreślał marszałek Józef Piłsudski. Jak przekonują wojskowi geografowie, zdanie to pozostaje aktualne, mimo upływu lat i wielokrotnych zmian sytuacji geopolitycznej.
Dziś przypada 99. rocznica utworzenia Instytutu Wojskowo-Geograficznego. Rodowód polskich jednostek geograficznych sięga II Rzeczpospolitej. 23 lutego 1919 roku Naczelne Dowództwo WP, którym kierował marszałek Józef Piłsudski, zatwierdziło projekt organizacyjny i wydało rozkaz utworzenia Instytutu Wojskowo-Geograficznego. Przez kolejne lata służba ta podlegała licznym przekształceniom. Ostatecznie w 2012 roku zostało powołane Szefostwo Geografii Wojskowej, które dziś podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.pomoc-potrzebujacym.pl; https://lukaszrosicki.pl; http://www.psychiatria.pl; https://cba.gov.pl; http://www.ceo.org.pl; http://www.polska-zbrojna.pl;