Starajmy się zostawić ten świat choć trochę lepszym niż go zastaliśmy, czyli … skierujmy myśl braterską ku ofiarom przestępstw

Czwartek, 22 lutego –Dzień Myśli Braterskiej, Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

 

Dzień Myśli Braterskiej

 

Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) to święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.

Data 22 luty nie jest przypadkowa, to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden-Powell (22 lutego 1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów również dołączyli skauci.

Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.

 

Pieśń pożegnalna (ogniska już dogasa blask)

 

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

 

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw to inicjatywa stworzona przez Parlament Europejski w 1988 roku. Parlament wyznaczył 22 lutego, jako Europejski Dzień Ofiar (European Victims Day). Jest on obchodzony głównie w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W 1990 roku w Sztokholmie Europejskie Forum na Rzecz Ofiar, zadeklarowało również pomoc i wsparcie wszystkim europejskim ofiarom.

Dzień Ofiar Przestępstw to polskie święto obchodzone 22 lutego na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 12 lutego 2003 roku celem monitorowania sytuacji ofiar przestępstw oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Od tego dnia rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, którego jednym z głównych organizatorów jest Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach tej akcji osoby poszkodowane mogą bezpłatnie zasięgać porad i pomocy prawnej w wyznaczonych lokalizacjach na terenie całej Polski.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   „Starajmy się zostawić ten świat choć trochę lepszym niż go zastaliśmy” Robert Baden-Powell

Dodaj komentarz