Środa, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 98 Rocznica Cudu nad Wisłą, Święto Wojska Polskiego
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, to przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest wyłącznie w Kościele katolickim.
Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. W Republice Konga to Święto Matki Boskiej Znakomitej a w Czechach Święto Matki Boskiej Korzennej.
W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.
W Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia.
W innych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek.
98 Rocznica Cudu nad Wisłą
Bitwa Warszawska (Cud nad Wisłą) to bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Dla Polaków 15 sierpnia to dzień szczególny. Słynne zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r. przypisuje się wstawiennictwu Matki Bożej Wniebowziętej – właśnie w Dniu Jej Święta.
W czasie Bitwy Warszawskiej miały miejsce objawienia Matki Bożej co najmniej dwukrotnie, a w szczególności w dniu 14 sierpnia 1920 r. w Osowie pod Warszawą wczesnym rankiem na niebie ukazała się Matka Boża Łaskawa, Patronka Warszawy i Strażniczka Polski. Ponownie ukazała się w uroczystość Wniebowzięcia około pierwszej w nocy.
Postać Matki Bożej była widziana przez setki bolszewików atakujących polskie oddziały w bitwie o dostęp do stolicy. Na widok objawiającej się Matki Bożej w otoczeniu skrzydlatych, konnych rycerzy zakutych w połyskujące stalowe zbroje, śmiertelnie przerażeni bolszewicy rzucili się w panice do ucieczki.
Zwycięstwo w bitwie zadecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliło plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
Z okazji przypadającej dziś rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, Polska Fundacja Narodowa zrealizowała dwuminutowy klip z amerykańskim aktorem . Liam Neeson, bo o nim mowa, przybliża kontekst historyczny bitwy i jego znaczenie dla międzynarodowej polityki. „Zwycięstwo przyszło dokładnie w dniu, gdy Polacy świętowali uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W obliczu sowieckiego natarcia modlili się o wstawiennictwo do Boga. Do walki z komunistycznym najazdem dołączyli ochotnicy z całego świata, wśród nich grupa młodych Amerykanów, pilotów tworzących słynną Eskadrę Kościuszki”.
Kampania z udziałem Liama Neesona jest kierowana przede wszystkim do odbiorców w USA i Europy Zachodniej. Więcej na ten temat można przeczytać i obejrzeć (TUTAJ)
Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992.
https://youtu.be/Ubl7NBN-W3M
Telewizja Republika – ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 15.08.2018
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://www.fronda.pl; https://kultura.onet.pl;