Na pewno żyłem ciekawie. Dużo się wokół mnie działo, czyli … to był niezły bajer…

Sobota, 5 stycznia – Dzień Bitej Śmietany, 2001 – premiera komedii filmowej „Pieniądze to nie wszystko”, urodził się Pietro Filippo Scarlatti – włoski kompozytor organista dyrygent chóru, urodziła się Magdalena Waligórska – polska aktorka teatralna i filmowa, urodził się Andrzej Gołota – polski bokser, urodził się Janusz Laskowski – polski piosenkarz muzyki rozrywkowej kompozytor i aranżer

 

Dzień Bitej Śmietany

 Święto obchodzimy na cześć urodzin Aarona S. „Bunny” Lapina, który w 1948 roku wynalazł bitą śmietaną w sprayu, słynną Reddi-wip.

O dniu tym pisałam  (TUTAJ) .

 

***

Dzisiaj, 5 stycznia 2001 roku, odbyła się

premiera komedii filmowej Pieniądze to nie wszystko w reżyserii Juliusza Machulskiego

Pieniądze to nie wszystko to polski komediowy film fabularny w reżyserii Juliusza Machulskiego z 2001 roku. Zdjęcia powstały od 23 maja do 7 lipca 2000 w Warszawie i Brześcach.

50-letni biznesmen Tomasz Adamczyk (Marek Kondrat), jego żona Natalia i szwagier Wiesiek Turkot wracają do domu ze zdobytym właśnie tytułem „Lider small-biznesu”. Kiedy zastali na drodze blokadę, Natalia i Wiesiek odlatują helikopterem, zaś Tomasz omija blokadę samochodem. W nocy na leśnej drodze Tomasz ulega wypadkowi. Nad ranem znajdują go mieszkańcy pobliskiego upadłego PGR-u, postanawiają zatrzymać biznesmena, a od jego rodziny zażądać okupu.

 

Rysiu prowadzi auto (Pieniądze to nie wszystko)

 

***

Aż 340 lat temu, 5 stycznia 1679 roku, urodził się

Pietro Filippo Scarlatti – włoski kompozytor, organista, dyrygent chóru

Działał w okresie baroku. Urodził się w Rzymie jako najstarszy syn Alessandra Scarlattiego. Brat Domenico Scarlattiego. Rozpoczął swoją karierę muzyczną w 1705 roku obejmując posadę dyrygenta chóru w katedrze w Urbino. W 1708 roku wyruszył z ojcem do Neapolu, gdzie został organistą na tamtejszym dworze. Jego twórczość obejmowała głównie utwory organowe (toccaty) i wokalne (oratoria}. Skomponował też operę Clitarco, wystawioną w Neapolu w 1728 roku.

 

D.Scarlatti – Fandango

Scarlatti zmarł w wieku 71 lat – 22 lutego 1750 w Neapolu.

 

***

Jego wiernymi fanami byli szef mafii pruszkowskiej „Pershing” i noblistka Wisława Szymborska. 5 stycznia 1968, w Warszawie

urodził się – Andrzej Gołota, polski bokser

W trakcie kariery zawodowej to Andrew Golota. Brązowy medalista olimpijski z Seulu i mistrzostw Europy z Aten, były zawodowy mistrz Ameryki Północnej federacji IBF, czterokrotny mistrz Polski w wadze ciężkiej.

 

KNŻ – Andrzej Gołota [OFFICIAL VIDEO]

Startował w barwach Legii Warszawa, był czterokrotnym mistrzem Polski (1986–90). Zdobywał medale na imprezach międzynarodowych. W 1985 został wicemistrzem świata juniorów (przegrał w finale z Kubańczykiem Félixem Savónem). We wrześniu 1986 w Kopenhadze został mistrzem Europy juniorów w wadze ciężkiej pokonując 4:1 reprezentanta ZSRR, Nikołaja Seturi. W 1988 odniósł największy sukces w karierze amatorskiej: zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. Reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy (Turyn 1987, ćwierćfinał i Ateny 1989, brązowy medal) i świata (Moskwa 1989). Ogółem jako amator stoczył 114 walk, z czego 99 wygrał, 2 zremisował i 13 przegrał.

Zawodową karierę rozpoczął 7 lutego 1992 w Milwaukee, pokonując Roosevelta Shulera.

Awantur było w jego życiu wiele. Miał wyjątkową zdolność do popadania w tarapaty. I tak np. cały świat obiegły zdjęcia zwijającego się z bólu i trzymającego za krocze Riddicka, Gołoty okładanego po głowie telefonem komórkowym przez jednego z kumpli Bowe’a i wynoszonego z ringu trenera Polaka Lou Duvy, który doznał w trakcie zadymy zawału. Po walce Bowe trafił od razu do szpitala. Nigdy nie wrócił do wysokiej formy. Ta walka zakończyła jego karierę. Gołota też zapłacił wysoką cenę – miał złamaną szczękę. Walka była tak wyniszczająca, że i on już nigdy nie pokazał takiego kunsztu.

Gołota przez całe życie był outsiderem. Może dlatego przegrywał swe najważniejsze walki. Żaden z jego trenerów nie potrafił przedrzeć się do głębi jego duszy. Ale czy ktokolwiek był w stanie to zrobić? Andrzej zawsze działał sam.

Nad przyczynami porażek Andrzeja wypowiadali się psycholodzy, filozofowie. Powstało pewnie kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy artykułów na ten temat. Ale nawet żona Mariola przyznaje, że po 23 latach małżeństwa nie wie do końca, co siedzi w głowie męża.

***

Wioletka z serialu Ranczo. 5 stycznia 1981 w Jędrzejowie, przyszła na świat

Magdalena Waligórska – polska aktorka teatralna i filmowa

Magdalena Waligórska-Lisiecka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydział Aktorski we Wrocławiu), którą ukończyła w 2007. Studiowała wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Przed rozpoczęciem studiów grała w filmach i serialach, głównie role epizodyczne, m.in. w filmie Romana Polańskiego Pianista, w serialach Klan i Na dobre i na złe. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskała dzięki wcielaniu się w rolę barmanki Wioletki w serialu Ranczo, w którym grała w latach 2006–2009 i 2011–2016.

 

Magda Waligórska Show Reel

Filmy w których brała udział, to:

rok 2005: Samo Życie, Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście; 2006: Na Wspólnej, U fryzjera, Niania, Na dobre i na złe, Mrok, M jak miłość, Egzamin z życia, Dwie strony medalu, Bezmiar sprawiedliwości; 2006–2009, 2011–2016: Ranczo; 2007: Testosteron, Ranczo Wilkowyje, Pitbull, Odwróceni, Królowie śródmieścia, Halo Hans!, Faceci do wzięcia, Biuro kryminalne; 2007–2008: Pierwsza miłość; 2008: Ile waży koń trojański?; 2008–2009: Brzydula; 2009: Ślepy traf, Randka w ciemno, Plebania, Ojciec Mateusz; 2010: Szpilki na Giewoncie, Optymista jako studentka; 1920. Wojna i miłość; 2011: Ojciec Mateusz, Los numeros; 2012: Big Love; 2012–2015: Na dobre i na złe; 2013: Przyjaciółki; 2013: Południk zerowy; 2015: Przypadki Cezarego P.; 2015: Moje córki krowy; 2015: Komisarz Alex; 2015: Singielka.

 

***

5 stycznia 1946 w Pożarkach, urodził się

Janusz Laskowski, polski piosenkarz muzyki rozrywkowej, kompozytor i aranżer

Karierę piosenkarską rozpoczął w latach 60. ubiegłego stulecia. Debiutował jako piosenkarz i kompozytor w amatorskim zespole Ananasy w Białymstoku. W 1967 r. prowadził własny zespół Dacyty. W tamtych latach jego niezbyt profesjonalne nagrania wydawane były w dużej liczbie na pocztówkach dźwiękowych.

Piosenki, które zdobyły popularność w jego wykonaniu to: Beata z Albatrosa, Żółty jesienny liść, Kolorowe jarmarki . Otrzymali: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 1977).

Jego piosenki zajmowały wysokie pozycje na radiowych i telewizyjnych listach przebojów. Otrzymał Złotą i Platynową płytę.

Wielokrotnie koncertował dla Polonii – zarówno w krajach europejskich, jak i w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Australii.

 

100 – BEATA z Albatrosa – 1965 r.[OFFICIAL Film] – Autor Janusz Laskowski

***

Nie chcę epatować Was informacjami o których, skądinąd mądre osoby – nie chcą nawet słyszeć (twierdząc, że są na pograniczu ciemnoty i hochsztaplerstwa), ale mam już swoje lata w trakcie których poczyniłam pewne obserwacje i chcę powiedzieć, że to, co dzieje się ze współczesną medycyną nie tylko polską ale i światową – prosi o „pomstę do nieba”.

Wiedza, którą zdobędziemy  (TUTAJ) i (TUTAJ) czy w podobnych miejscach , na pewno pomoże zadbać o nasze zdrowie. O zdrowiu, ale w innym ujęciu, możecie też dowiedzieć się (TUTAJ).

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://polskatimes.pl;

Dodaj komentarz