Na 76. piętrze znajduje się najwyżej położony basen na świecie, na 124 piętrze najwyżej położony taras widokowy, a na 156. najwyżej położony meczet, czyli … Burj Khalifa, najwyższy budynek świata

Piątek, 4 stycznia – Światowy Dzień Braille’a, 49 urodziny Katarzyny Jamróz – polskiej piosenkarki i aktorki, grupa The Beatles nagrała ostatnią piosenkę do swego ostatniego albumu Let It Be,  oficjalnie otwarto najwyższy wieżowiec na świecie Burdż Chalifa, urodził się Carlos Saura – hiszpański reżyser filmowy scenarzysta pisarz i producent filmowy

 

Światowy Dzień Braille’a

Francuz urodził się 4 stycznia 1809 roku, dlatego też właśnie dziś oddajemy mu hołd. Więcej informacji na ten temat znajdziecie   (TUTAJ) .

Co się jeszcze wydarzyło 4 stycznia?

***

Wczoraj świętowaliśmy urodziny Zygmunta Koniecznego, kompozytora piosenki literackiej – a teraz, również dla niego, zaśpiewa dzisiejsza jubilatka:

 

6. Ucisz serca – Katarzyna Jamróz

4 stycznia 1970 w Zabrzu, przyszła na świat

Katarzyna Jamróz – polska piosenkarka i aktorka

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach i PWST w Krakowie (1992). Laureatka Grand Prix na XIV Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1993). Wchodzi w skład artystów krakowskiego kabaretu Loch Camelot.

Znamy ją z ról w filmach: Wszystko, co najważniejsze, Pożegnanie z Marią, Biały Kruk, Na dobre i na złe, Marzenia do spełnienia, Psie serce, Kryminalni, Hotel pod żyrafą i nosorożcem, Na kocią łapę, Glina, Ojciec Mateusz, Plebania, Hotel 52, Prawo Agaty, Ojciec Mateusz, Wojenne dziewczyny, M jak miłość oraz Lekarze na start.

 

***

Również tego samego dnia – 4 stycznia i tego samego roku – 1970, ale w Anglii

grupa The Beatles (bez Johna Lennona) nagrała ostatnią piosenkę do swego ostatniego albumu Let It Be.

Let It Be to studyjny album The Beatles, dwunasty, ostatni w oficjalnej dyskografii grupy.

Pierwsze sesje nagraniowe miały miejsce w styczniu 1969 r. pod okiem producenta George’a Martina, jednak z powodu niezadowolenia muzyków z materiału prace nad nim zostały odłożone o rok, kiedy to produkcji podjął się Phil Spector.

Zapisu I Me Mine dokonano 3-4 stycznia 1970. Było to ostatnie wspólne nagranie The Beatles, już bez udziału Lennona. Finalna wersja albumu wydana została już po oficjalnym rozpadzie zespołu. W 2003 roku ukazał się surowy LP Let It Be… Naked, pozbawiony produkcji Phila Spectora, bliższy wizji Paula McCartneya.

 

The Beatles Let It Be Take 23 HD

W 2003 album został sklasyfikowany na 86. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone

***

4 stycznia 2010 roku, w Dubaju

oficjalnie otwarto najwyższy wieżowiec na świecie Burdż Chalifa

Znany pod nazwami – Burdż Chalifa, Burj Khalifa, Wieża Chalify, przed otwarciem: Burdż Dubajj, Burj Dubai, Wieża Dubaju to wieżowiec w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez przedsiębiorstwa Samsung Constructions, BESIX i Arabtec, o wysokości 829 metrów. Jego nazwa pochodzi od imienia szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, obecnego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Niezwykly Swiat – Emiraty Arabskie – Dubaj – Burj Khalifa

Budowa, rozpoczęta 21 września 2004, zakończyła się 16 sierpnia 2009. Wysokość 829 metrów została osiągnięta 17 stycznia 2009, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 stycznia 2010. Budynek ma 163 piętra użytkowe. Koszt jego budowy wyniósł 1,5 miliarda dolarów.

 

***

Urodził się 4 stycznia 1932 roku w Huesca w Aragonii

Carlos Saura – hiszpański reżyser filmowy scenarzysta, pisarz i producent filmowy

 

Pierwsze jego filmy można zaliczyć do nurtu hiszpańskiego neorealizmu, później pozostawał pod wpływem twórczości Luisa Buñuela. Charakterystyczne motywy twórczości filmowej Saury to: śmierć i przemijanie, samotność, wpływ marzeń sennych i wspomnień na rzeczywistość oraz rozpad rodziny, ale również hiszpańska kultura, która przewija się przez jego filmy i jest tłem bądź źródłem wydarzeń. Wiele jego filmów (głównie w tzw. drugim etapie twórczości) obraca się w kręgu tematów związanych z muzyką i tańcem.

W czasie swej wieloletniej kariery Saura został laureatem bardzo wielu nagród. Otrzymał m.in. dwukrotnie Specjalną Nagrodę Jury w Cannes (w 1973 za Kuzynkę Angelikę oraz w 1976 za Nakarmić kruki), Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1981 za Szybciej, szybciej, dwie statuetki Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię: za Polowanie (1966) i Mrożony peppermint (1967). Dwa spośród jego filmów nominowano do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny: Mama ma sto lat (1979) i Tango (1998). Film Aj, Carmela! przyniósł Saurze w 1990 dwie nagrody Goya (hiszpańska narodowa nagroda filmowa) za najlepszą reżyserię i najlepszą adaptację filmową. W 1997 Saura otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Montrealu za Ptaszka.

 

 

 

Porqué te vas Ponieważ odchodzisz z Nakarmić kruki (1976) tłumaczenie polskie napisy tekst

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz