Piątek, 29 marca – Dzień Metalowca, Święto Polskiej Bielizny
Wydarzyło się:
(1827) W Wiedniu odbył się pogrzeb Ludwiga van Beethovena
(2004) W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie wprowadzono całkowity zakaz palenia w pubach i restauracjach
Urodzili się:
(1943) Vangelis – grecki muzyk twórca muzyki elektronicznej i filmowej
(1974) Reni Jusis – polska piosenkarka kompozytorka autorka tekstów i producentka muzyczna
Dzisiejsze święta nietypowe to:
Dzień Metalowca
o którym pisałam (TUTAJ) oraz
Święto Polskiej Bielizny
Dzisiejsze święto – Święto Polskiej Bielizny – jest świętem nowym. Powstało z potrzeby zwrócenia uwagi na fakt, że zdecydowana większość Polaków wybrałaby polską markę bielizny, gdyby wiedziała o pochodzeniu wyrobu.
To akcja, która ma na celu promowanie polskich producentów oraz rodzimych marek bielizny.
Najbardziej znanymi miejscami, produkującymi bieliznę w Polsce, jest od wielu lat zagłębie łódzkie oraz białostockie. Działa tam kilkaset firm, które odznaczają się wysoką jakością oraz konkurencyjnymi cenami.
A teraz zapraszam na autorski pokaz bielizny nocnej na Targach Ślubnych w Rzeszowie.
Bielizna nocna Rzeszów
***
Moonlight Sonata [Ludwig van Beethoven]
192 lata temu, w 1827 roku w Wiedniu
odbył się pogrzeb Ludwiga van Beethovena
– kompozytora i pianisty niemieckiego, ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursora romantyzmu w muzyce. Był uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
Betowen zmarł 26 marca 1827 w Wiedniu. Przyczyną śmierci był nieregularny, destrukcyjny wręcz tryb życia. Również intensywna, wycieńczająca praca, złe warunki mieszkalne oraz druzgocące przeżycia osobiste wyczerpywały, dawniej bardzo silny, organizm kompozytora. Przez całe życie borykał się z chorobami jelit, dodatkowo w ostatnich tygodniach przykuła go do łóżka puchlina wodna, cierpiał również na marskość wątroby. Agonia była długa. Ludwig van Beethoven zmarł późnym popołudniem (o 17:45) 26 marca 1827 roku. Ostatnim gestem kompozytora było, według anegdot, wyciągnięcie ku górze zaciśniętej pięści; wersji ostatnich jego słów jest kilka, m.in.: (prawdopodobnie prawdziwa) Plaudite, amici, comoedia finita est („Klaszczcie, przyjaciele, komedia skończona”, ostatnie zdanie rzymskich komedii), Szkoda, szkoda, za późno! (gdy powiadomiono go o przybyciu wina przysłanego mu z ojczystej Nadrenii) oraz W niebie będę słyszał – podobno nad Wiedniem w czasie jego śmierci rozpętała się ogromna burza.
Pochowany został pierwotnie na Cmentarzu Friedhof St. Marx w Wiedniu, z którego w 1888 roku szczątki kompozytora zostały przeniesione na nowo powstały Cmentarz Centralny w Wiedniu. W jego pogrzebie udział wzięła ogromna, około dwudziestotysięczna rzesza wiedeńczyków (ludność miasta liczyła podówczas około 200 tysięcy). Mowę pogrzebową wygłosił Beethovenowi austriacki poeta Franz Grillparzer.
***
15 lat temu (2004)
w Irlandii jako pierwszym kraju na świecie wprowadzono całkowity zakaz palenia w pubach i restauracjach
oraz we wszystkich miejscach pracy, zamkniętych pomieszczeniach publicznych i w środkach publicznego transportu.
Zdjęcie przedstawia dym tytoniowy wypełniający wnętrze jednego z irlandzkich pubów, zanim zakaz palenia w miejscach publicznych wszedł w życie.
Aktualne dowody naukowe wykazują, że bierna ekspozycja na dym tytoniowy może przyczynić się do śmierci i chorób, wśród których są schorzenia przewlekłe prowadzące do inwalidztwa. Ocenia się, że z powodu biernego palenia rocznie umiera w Polsce 1 tys., w USA 53 tys., a na całym świecie około 600 tysięcy osób. Badania WHO wykazały, że wraz z upływem czasu od momentu przerwania ekspozycji zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka płuc i ekspozycja sprzed 15 lat na dym tytoniowy osób, które nie palą, nie zwiększa już ryzyka zachorowania na raka płuca.
***
45 lat temu, w 1974 roku w Koninie, przyszła na świat
Reni Jusis – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna
właściwie Renata Jusis-Makowiecka.
Dorastała w Mielnie. W wieku siedmiu lat zaczęła naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie fortepianu. W 1998 obroniła dyplom na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jej pierwszym sukcesem było wygranie wakacyjnego konkursu piosenki. W 1993 występowała na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie w musicalu Fatamorgana, do którego muzykę napisał jej kolega ze szkoły Adam Sztaba. To wtedy przykuła uwagę producenta o pseudonimie Yaro, który zaproponował wokalistce śpiewanie chórków w jego rockowym zespole, aby później ruszyć z nią w trasę koncertową.
I tak to się zaczęło!
Na początku 2011 na polski rynek trafiła gra komputerowa Test Drive Unlimited 2, dubbingowana przez Reni Jusis wspólnie z Maciejem Maleńczukiem. Pod koniec tego samego roku na rynek trafiła książka autostwa Reni Jusis i Magdy Targosz, Poradnik dla zielonych rodziców, przedstawiająca metody wychowywania dzieci w zgodzie z ekologią. Książka była podsumowaniem ich autorskiego cyklu Ekomama, prezentowanego od września 2010 w programie Dzień dobry TVN.
8 sierpnia 2008 w Konstancinie wyszła za mąż za wokalistę Tomka Makowieckiego. Ma z nim dwoje dzieci, syna Teofila i córkę Gaję.
Reni Jusis – Kiedys Cie Znajde [Official Music Video]
***
76 lat temu, w roku 1943 w Agrii koło Wolos w Grecji, urodził się
Vangelis – grecki muzyk, twórca muzyki elektronicznej i filmowej
Vangelis, a właściwie Ewangelos Odiseas Papatanasiu, to grecki twórca muzyki elektronicznej i muzyki filmowej. Charakterystyczną cechą muzyki artysty jest bogate brzmienie instrumentów elektronicznych.
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 4 lat, a już w wieku 6 lat miał swój pierwszy publiczny występ, na którym prezentował własne kompozycje. Vangelis był w dużej części samoukiem – odmawiał pobierania lekcji gry na pianinie, a w ciągu swojej kariery nie zdobył formalnej wiedzy na temat notacji muzycznej. Uczył się muzyki poważnej, malarstwa i reżyserii filmowej na Akademii Sztuk Pięknych w Atenach.
We wczesnych latach sześćdziesiątych założył grupę Forminx, która stała się w Grecji bardzo popularna. W 1968 roku pod wpływem zamieszek studenckich w Grecji przeniósł się do Paryża, gdzie założył wraz z Demisem Roussosem i Loukasem Siderasem zespół Aphrodite’s Child (Dziecko Afrodyty). Grupa została rozwiązana w 1972 roku.
Twórczość solową Vangelis rozpoczął pisząc muzykę do dwóch filmów Frederica Rossifa w 1973 roku. Pierwszym oficjalnym solowym albumem Vangelisa był Earth z 1974 roku. W tym okresie Vangelis odbywał też próby z zespołem Yes, do którego jednak nie dołączył. Zaprzyjaźnił się jednak z Jonem Andersonem, wokalistą zespołu, z którym później wielokrotnie współpracował.
Po przeprowadzce do Londynu Vangelis podpisał kontrakt z RCA Records, założył własne studio (Nemo Studios) i rozpoczął nagrywanie własnych albumów elektronicznych. Razem z Jonem Andersonem wydał w latach 80. i 90. kilka albumów jako Jon & Vangelis.
W 1982 roku Vangelis dostał Oscara za muzykę do filmu „Rydwany ognia”. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Ridleyem Scottem, co zaowocowało stworzeniem muzyki do filmów „Łowca androidów” i „1492. Wyprawa do raju”. Vangelis jest również autorem muzyki do wielu filmów dokumentalnych Jacques’a Cousteau. W 1992 roku Francja uhonorowała go Orderem Sztuki i Literatury.
Wydana w 2001 roku Mythodea (pierwotnie napisana w roku 1993) została użyta przez NASA jako motyw marsjańskich misji kosmicznych. W roku 2004 został autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Aleksander”. Jest także twórcą hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.
https://youtu.be/QFlcs8vwLK4?list=RDQFlcs8vwLK4
Ask The Mountains – Vangelis
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://dziennikarstwo.wroclaw.pl;