Po latach wrócili do siebie i swych muzycznych pasji , czyli … Felicita nie zawsze oznacza szczęście…

Poniedziałek, 20 maja – Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń, Światowy Dzień Metrologii,   Europejski Dzień Morza

Urodzili się:

(1943) Al Bano – włoski piosenkarz, aktor

 

 

Opis dzisiejszych świąt nietypowych –

Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń

Światowy Dzień Metrologii

znajdziecie (TUTAJ) .

Również dzisiaj świętujemy

Europejski Dzień Morza

Rokrocznie, właśnie 20 maja w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza.

Został ustanowiony na mocy deklaracji podpisanej w Strasburgu przez Prezydenta Parlamentu Europejskiego, Prezydenta Komisji Europejskiej i Prezydenta Rady Unii Europejskiej.
Europejski Dzień Morza celebrowano po raz pierwszy w 2008 roku.

Obchody tego święta stanowią okazję do naświetlenia niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają morza i oceany w życiu codziennym społeczności nadmorskich, jak również podkreślenie ekologicznego oraz ekonomicznego znaczenia mórz i oceanów dla mieszkańców Unii Europejskiej.

Europejski Dzień Morza to również okazja do uwypuklenia problemów i wyzwań, jakie stoją przed państwami europejskimi w drodze do zwiększenia konkurencyjności i lepszego zarządzania zasobami morskimi.  Szczególny nacisk kładziony jest na poprawienie wizerunku sektora gospodarki morskiej w Europie

 

 

***

https://youtu.be/Q0wZQbK938Y

Al Bano & Romina Power – Felicita ( New Version )

 

20 maja 1943 w Cellino San Marco we Włoszech, urodził się

Al Bano – włoski piosenkarz, aktor

Al Bano a właściwie Albano Carrisi urodził się jako pierwszy syn rolników, Iolandi i Carmelo Carrisich. Razem z młodszym bratem, Franco Carrisim, pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Zamiłowanie do muzyki zaczerpnął od ojca, który podczas pracy śpiewał tradycyjne włoskie piosenki oraz grał na gitarze.

Mając 12 lat, Albano napisał swoją pierwszą kompozycję, „Addio Sicillia”. W wieku 16 lat, kiedy sytuacja finansowa rodziny znacznie się pogorszyła, postanowił wyemigrować do Mediolanu. Początkowo mieszkał na dworcu, po kilku tygodniach udało mu się znaleźć pracę jako kelner w restauracji Al Dollaro. W Madiolanie znalazł też ogłoszenie o castingu do Clan Celentano, który ostatecznie udało mu się przejść. Założyciel klanu – Adriano Celentano – zmienił mu wówczas pseudonim na Al Bano oraz umożliwił mu nagranie debiutanckiego singla – „La strada”, będącego coverem piosenki Gene’a Pitneya. Utwór ukazał się w 1965 roku pod szyldem firmy fonograficznej Fantasy. Równolegle z grą w spektaklach, Albano Carrisi wciąż pracował jako kelner.

Jesienią 1965 roku wziął udział w manifestacji Ribalta per Sanremo. Chociaż nie był wówczas uczestnikiem festiwalu, został zauważony przez wytwórnię fonograficzną La Voce Del Padrone. 12 września kolejnego roku zadebiutował w stawce konkursowej podczas Festival delle Rose, na którym razem z Pino Donaggio zaśpiewał utwór „Quando il sole chiudi gli occhi”. W tym samym roku dostał się do programu muzycznego Settevoci, który prowadził Pippo Baudo. W jednym z odcinków wokalista zaprezentował swój najnowszy singiel „Io di notte”, który zyskał zainteresowanie nie tylko publiczności, ale także uznanych artystów, takich jak np. Milva.

W 1967 roku Albano nagrał swój pierwszy przebój „Nel sole”, z którym wygrał konkurs piosenkarski Disco per l’estate i zajął pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedanych singli w całym roku we Włoszech, sprzedając go w nakładzie półtora miliona egzemplarzy. Jego głos dotarł do wszystkich gazet i telewizji. W tym samym roku został nagrany film pod tym samym tytułem, w którym Albano wystąpił z młodą, nieznaną wówczas, amerykańską aktorką Rominą Power, córką sławnego aktora Tyrone’a Powera.

P W lutym 1968 wokalista wystąpił na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z utworem „La siepe”, z którym zajął 9. miejsce i zdobył pierwszą nagrodę krytyków. W kolejnym roku wygrał Disco per l’estate z piosenką „Pensando a te”, która została tytułowym singlem jego trzeciego albumu, oraz skomponował utwór „Acqua di mare” dla Rominy Power.

Para wzięła ślub 26 lipca 1970 roku. W tym samym roku małżeństwo zaczęło współpracować. Albano napisał dla niej kolejną piosenkę – „Storia di due innamorati”. Dczekali się także pierwszego dziecka –Ylenii Maria Sole, a później – w 1973  Yariego, w 1985 – Cristel, a w 1987 – Rominę Junior.

Rodzice zadbali o to, by Ylenii od dzieciństwa też zasmakowała sławy: wraz z nimi pojawiła się w filmie “Champagne in paradiso”, gdy miała zaledwie trzynaście lat, trzy lata później zaśpiewała z matką w duecie, a w sześć lat później pojawiła się w telewizji jako pomocnica Mike’a Buongiorno we włoskiej wersji Koła Fortuny.

W 1975 roku Albano postanowił rozpocząć pełną współpracę z małżonką. Efektem pracy był pierwszy wspólny album studyjny pary pt. Dialogo, wydany nakładem wytwórni fonograficznej Libra.

W 1981 roku para nagrała jeden ze swoich największych przebojów – „Sharazan”. Rok później, w 1982 wystartowali po raz pierwszy w duecie na Festiwalu w San Remo z utworem „Felicità”, z którym zajęli drugie miejsce. Piosenka podbiła włoskie listy przebojów na wiele tygodni, a w samych Niemczech singiel sprzedał się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy, za co para dostała nagrodę Złotego Globa. Dwa lata później Albano i Romina ponownie wystąpili podczas festiwalu, zajmując pierwsze miejsce w finale z singlem „Ci sarà”.

W 1991 roku para obchodziła 25-lecie wspólnej pracy artystycznej, co zaowocowało albumem pt. Le piů belle canzoni oraz książką autobiograficzną, zatytułowaną Autoritatto, a także VHS o tym samym tytule.

W 1994 roku małżeństwo przeżyło ciężkie chwile kiedy to w Nowym Orleanie zaginęła najstarsza córka Albano i Rominy Power – Ylenia. Para porzuciła wówczas wszystkie swoje prace muzyczne i wyruszyła na poszukiwania do Stanów Zjednoczonych, gdzie razem z szefem policji starała się odnaleźć córkę. Dziewczyny nie znaleziono, podejrzewa się, że pod wpływem narkotyków wskoczyła do rzeki Missisipi i utonęła.

W 1996 roku Albano powrócił do solowej kariery, którą zaczął od występu na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z piosenką „È la mia vita”. Utwór podsumował dotychczasowe życie wokalisty, wspominając w nim między innymi zaginioną córkę. Propozycja zajęła 7. miejsce. Na zaproszenie organizatorów festiwalu sopockiego, Albano i Romina po raz pierwszy odwiedzili Polskę. Zaśpiewali swoje największe hity. Pod koniec roku grali jeszcze kilka koncertów w Europie.

4 października 1998 roku, podczas II Światowego Spotkania Rodzin, małżeństwo zagrało swój ostatni koncert, występując na żywo przed Janem Pawłem II. Zaśpiewali wówczas wcześniej nieopublikowany utwór „Al mondo siamo noi” oraz przebój Domenico Modugno „Nel blu dipinto nel blu”. Po zakończeniu ceremonii, duet długo rozmawiał z papieżem na temat problemów w ich małżeństwie.

W 1999 roku, na łamach tygodnika Oggi, Albano ogłosił oficjalnie separację z żoną oraz wyjaśnił powody swojej decyzji.

W 2000 roku wokalista ponownie pojawił się podczas festiwalu w Sopocie. Wystąpił podczas włoskiego dnia imprezy, na którym zaśpiewał swoje największe przeboje. W 2007 roku zajął drugie miejsce na Festiwal Piosenki Włoskiej z piosenką „Nel Perdono” autorstwa swojego syna Yariego.

W 2013 roku Albano wydał książkę Io ci credo – Wierząc, nie poddałem się nigdy będącą rozliczeniem z dotychczasowym życiem. W prawie dwadzieścia lat po zaginięciu Ylenii, Al Bano zgłosił się do sądu w Brindisi (Włochy) z wnioskiem o uznanie dziewczyny za zmarłą.

W tym samym roku małżeństwo wzbudziło sensację powracając na scenę. Okazją były 70-te urodziny Al Bano i przygotowane z tej okazji specjalne koncerty w Moskwie. – Kiedy czas dojrzeje, lepiej zacząć podążać ku pojednaniu – mówił wówczas wokalista.

W 2014 Ylenia Carrisi została oficjalnie uznana za zmarłą. Romina nie pogodziła się z tą decyzją: nadal co roku, w urodziny córki 30 listopada oraz w Nowy Rok, apeluje do Ylenii, aby ta dała znak życia, lub do kogokolwiek, kto zna losy jej córki.

Dziś znów Al Bano i Romina Power grają w jednej drużynie… Ich wspólny występ stał się najważniejszym wydarzeniem koncertu inaugurującego słynny festiwal w San Remo. Artystów Przyjęto owacją na stojąco. Oni sami nazwali go „triumfem pokoju”.

AL BANO i ROMINA POWER powrócili więc i triumfują zarówno w Europie, Ameryce jak i Azji. Dwa koncerty jakie dali w Polsce w 2018 (w Warszawie oraz w Gdańsku) wyprzedały się błyskawicznie.

Prawie 70 tys. osób witało z nimi 2019 rok na zakopiańskiej Równi Krupowej podczas „Sylwestra Marzeń” z TVP.  Bezustannie wyprzedają bilety na swoje koncerty, a kolejne generacje nucą ich pełne miłości utwory.

W Polsce wystąpią w listopadzie 2019 r. w czterech miastach  Polski – we Wrocławiu (18.11.2019), w Szczecinie (20.11.2019), Warszawie (22.11.2019) i w Krakowie (24.11.2019). Specjalnie dla polskich widzów zabrzmią takie przeboje jak: „Felicita”, „Sempre sempre”, „Liberta, „Ci Sara”, „Tu soltanto tu”, Sharzan”, „Nostalgia Canaglia” oraz wiele innych.

 

Al Bano Carrisi & Romina Power – Felicita (Schlagerchampions 13-1-2018)

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org/wiki;   https://studiaparlaama.pl;

Dodaj komentarz