Można nie mieć telewizora, poglądów politycznych albo planów na przyszłość. A ten specyfik muszą mieć wszyscy, czyli … dzisiaj mamy Międzynarodowy Dzień Płynu do Mycia Naczyń.

Niedziela, 20 maja – Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń, Światowy Dzień Metrologii, Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

 

Piotr Wróbel – Przy Zmywaniu Naczyń (Official Audio)

Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń

Zmywanie naczyń kuchennych i stołowych to czynność wykonywana przynajmniej 365 razy w roku w każdym domu. Jak wyliczają autorzy testu płynów do ręcznego mycia naczyń, jaki zrobiono dla Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Gospodarstwa Domowego (we współpracy z Federacją Konsumentów), w czteroosobowej rodzinie zmywa się w ciągu roku stertę naczyń złożoną z około: 18000 sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, ok. 1300 sztuk talerzy, ok. 6000 sztuk filiżanek i szklanek oraz ok. 3000 sztuk innych naczyń.
I kto powie, że płyn do mycia tego wszystkiego nie jest wart swojego święta?

 

Światowy Dzień Metrologii

Dzisiaj, 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Metrologii – nauki zajmującej się przede wszystkim ustalaniem wzorców i metodami pomiarowymi.

Metrologia to nauka dotycząca sposobów dokonywania pomiarów (czyli czynności wykonywanych w celu ustalenia miary określonej wielkości fizycznej lub umownej, jako iloczynu jednostki miary oraz liczby określającej wartość liczbową tej wielkości, inaczej mówiąc porównywanie wartości danej wielkości z jednostką miary tej wielkości) oraz zasad interpretacji uzyskanych wyników. Podstawą metrologii są jednostki miar (czyli określona miara danej wielkości służąca za miarę podstawową, czyli wzorzec do ilościowego wyrażania innych miar danej wielkości metodą porównania) . Jednostki grupowane są w układy. Obecnie najpowszechniej używanym standardem jest układ SI. Część metrologii dotycząca praktycznego uzyskiwania wyników pomiarów to miernictwo. Dlatego w zakres metrologii wchodzi również kwestia narzędzi służących do pomiaru, czyli narzędzi pomiarowych.

 

Dzień Metrologii to wydarzenie, które upamiętnia podpisanie w 1875 roku Konwencji Metrycznej.

 

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja.

To jedna z największych kampanii zwiększająca świadomość problemu HIV/AIDS na świecie. Obchody odbywają się w 115 krajach, a wolontariusze docierają do dziesiątków tysięcy ludzi.

W Polsce Krajowe Centrum ds. AIDS zaprasza do włączenia się w obchody Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS, przygotowywane przez organizacje pozarządowe. W dniu tym odbywają się koncerty, podkreślające solidarność z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, a po koncertach odbywa się wspólne zapalanie zniczy, symbolizujące pamięć o osobach, które odeszły z powodu AIDS.

 

 

W Polsce jest 22 164 zakażonych wirusem HIV.
Warto o tym pamiętać wchodząc w nowy związek, nawet jeśli zna się tę osobę bardzo dobrze. Wykonanie testu to jedyny sposób sprawdzenia, czy ktoś nie jest zakażony.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;    http://www.dziennikwschodni.pl

Dodaj komentarz