Bez pośpiechu o poranku, aromatem pysznej kawy, powitałeś poniedziałku nasze ważne sprawy, czyli … dalsze świętowanie, pod warunkiem, że redagujemy Wikipedię

Poniedziałek, 15 stycznia – Dzień Wikipedii, Dzień Interlingwy, Niebieski Poniedziałek

 

 

Dzień Wikipedii

 

Wikipedia  – wielojęzyczna encyklopedia internetowa działająca w oparciu o zasadę „otwartej treści”. Słowo Wikipedia to połączenie wyrazów wiki i encyklopedia. Od czasu powstania, tj. 15 stycznia 2001 roku, Wikipedia rozrosła się do rozmiarów największej encyklopedii dostępnej w Internecie. W 2006 została nazwana przez tygodnik Time kosmicznym kompendium wiedzy. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie rzeczywistym. Slogan Wikipedii brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku  jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów i nieistniejącej już Nupedii. Ta zapoczątkowana angielska wersja serwisu była pierwszą z prawie trzystu wersji językowych Wikipedii. W listopadzie 2015 Wikipedia miała ponad 36,9 miliona artykułów we wszystkich wersjach językowych, w tym ponad 5 mln artykułów w wersji anglojęzycznej oraz ponad 1,1 miliona artykułów w wersji polskojęzycznej. Od 2003 zarządzana jest przez organizację non-profit Wikimedia Foundation.

Polskojęzyczna Wikipedia to polskojęzyczna edycja Wikipedii powstała 26 września 2001 roku. Należy do 10 najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w Polsce, a miesięcznie liczba użytkowników przekracza 10 milionów. 81,7% użytkowników z Polski korzysta z polskiej wersji językowej.

Dzień Wikipedii (Wikipedia Day) to święto mające na celu upamiętnić 17 rocznicę założenia Wikipedii, przedsięwzięcia internetowego, którego celem jest stworzenie największej i wielojęzycznej encyklopedii. W środowisku wikipedystów dzień ten jest nieformalnym świętem całej społeczności autorów.

 

 

Dzień Interlingwy

 

Światowy Dzień Międzynarodowego Języka Sztucznego Interlingua. Język ten został opublikowany 15 stycznia 1951 roku przez International Auxiliary Language Association (Międzynarodowy Zwiazek Języków Pomocniczych). Nazwa 'interlingua” pochodzi z łaciny i oznacza tyle co „międzyjezyk”. Interlingua wykorzystuje słownictwo typowe dla języków romańskich (bez problemu rozumieją go użytkownicy francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rumuńskiego, a także angielskiego i niemieckiego). Ma prostą, regularną gramatykę. Na naukę tego języka wystarczą zaledwie 2 tygodnie.

Interlingua jest jednym z wielu sztucznych języków stworzonych w różnych okresach historii, np. wolapik, esperanto, ido, latina sine flexione. Wszystkie powstawały dość podobnie. Historyczna dominacja łaciny na kontynencie europejskim sprawiła, że w różnych językach wykształciło się wiele wspólnych słów. Do tworzenia słownika interlingwy zastosowano metodę porównań między siedmioma językami – angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim i włoskim, a także rosyjskim i niemieckim. Słowo powtarzające się w największej liczbie języków było włączane do słownika.

 

Niebieski Poniedziałek

 

Blue Monday nazywany też najbardziej depresyjnym dniem w roku wprowadził w 2004 roku Cliff Arnall brytyjski psycholog i pracownik Cardiff University. Arnall wyznaczał datę najgorszego i najbardziej smutnego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego. Mężczyzna uwzględnił w nim czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Blue Monday jest dniem przypadającym na trzeci poniedziałek stycznia. Zgodnie z założeniami Blue Monday 2018 wypada więc dzisiaj, czyli w poniedziałek 15 stycznia.

Ale by nie było nam tak bardzo depresyjnie, przypominam fragmenty z filmu Tadeusza Chmielewskiego o tytule „Nie lubię poniedziałku”. Mimo wyraźnej satyry na ówczesne realia (nagminne omijanie przepisów, nieróbstwo robotników, będąca na porządku dziennym korupcja i ogólny bezwład instytucji), reżyserowi udało się stworzyć film wyjątkowo pogodny i ciepły. Polecam na dzisiejszy wieczór obejrzenie filmu w całości!

 

… a na zachętę maleńki fragmencik …

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;    http://www.matematyka.wroc.pl;   grafika https://www.google.pl;   http://www.eska.pl;

Dodaj komentarz