By opony Cię trzymały, by dziewczyny Cię kochały, by pogoda Ci sprzyjała i benzyna potaniała, czyli … święto bezpiecznych kierowców i wszystkich Krzysiów

Środa, 25 lipca –  Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów Unii Europejskiej z największą całkowitą liczbą wypadków drogowych.

O wypadek najłatwiej, gdy natężenie ruchu jest największe. Duży odsetek niebezpiecznych zdarzeń na drodze ma miejsce w miesiącach letnich, kiedy Polacy wyjeżdżają na urlop. Jednocześnie dniem tygodnia, w którym wydarza się ich najwięcej, jest piątek (początek weekendu). Najbardziej niebezpieczną porą dnia okazują się godziny 15:00-19:00.

Do wypadków drogowych dochodzi z bardzo wielu przyczyn. Często są spowodowane przez pieszych. Przyczynami wypadków są też obiekty lub zwierzęta na drodze. Duży odsetek wypadków, to wypadki z przyczyn nieustalonych.

Ale największą liczbę wypadków stanowią wypadki z winy kierowców. Czasami do wypadku drogowego dochodzi z powodu zasłabnięcia kierującego, ale w tym przypadku trudno mówić o jego winie.

W ocenie policji jedną z głównych przyczyn wypadków jest – niezmiennie – nadmierna prędkość. Do najtragiczniejszych w skutkach wypadków dochodzi podczas dobrej pogody na prostych odcinkach drogi. Taka aura wywołuje u kierujących mylne przeświadczenie, że mając dobrą nawierzchnię, widoczność i prosty odcinek drogi mogą bagatelizować przepisy ruchu drogowego w tym przestrzeganie pierwszeństwa przejazdu. W związku z nadmierną prędkością dochodzi do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom, będącym również użytkownikami drogi.

Niektórzy kierujący nie dostosowują prędkości do warunków ruchu, źle oceniają odległości i drogę, jakiej potrzebują na zahamowanie czy inny tzw. manewr obronny.

Główną przyczyną wypadków wśród młodych kierowców jest rozproszenie uwagi, zaś najczęstszą przyczyną rozproszenia są telefony komórkowe. Rozproszenie uwagi było główną przyczyną kolizji i miało znaczący udział w  badanych przypadkach kolizji z udziałem przodu auta oraz  kolizji związanych z cofaniem auta. Niekiedy panie mają rozproszoną uwagę, kierując pojazdem i malując paznokcie lub robiąc makijaż.

Ważną sprawą jest także współodpowiedzialność pasażerów za spowodowanie wypadku. Zachodzi to w sytuacjach jeśli pasażerowie wsiadają do pojazdu z pijanym kierowcą (dając mu tym samym przyzwolenie na jazdę w „stanie wskazującym”) oraz kiedy podczas prowadzenia pojazdu pasażerowie zagadują kierowców, czy wręcz prowokują ich np. do kłótni. Bardzo dużym zagrożeniem jest jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa zarówno pasażerów jak i samych kierowców. Można by tu przytaczać wiele zagrożeń spowodowanych przez pasażerów stanowiących przyczynę aż 15 procent kolizji. Szczególnie bulwersujący jest fakt prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Jak widać w Polsce problem nieostrożnych kierowców nie jest spowodowany wadliwymi przepisami, lecz niestosowaniem się do nich. Dlatego kierowcy mają swojego patrona i jemu oddają się w opiekę. Oczywiście tym patronem jest Święty Krzysztof.

Z tego też powodu, w dniu kiedy przypadają imieniny Krzysztofa, postanowiono ustanowić Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święto obchodzone jest w Polsce od 2006 roku. Celem utworzenia tego święta, jest uświadamianie kierowcom, jak ważne jest zachowanie ostrożności i stosowania się do przepisów ruchu drogowego podczas jazdy.

Inicjatywa została podjęta przez krajowe Duszpasterstwo Kierowców (które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) oraz kierowcę rajdowego – Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”.

 

W dniu dzisiejszym świętuje również mój kolega (jeszcze z czasów podstawówki), który to poza tym, że jest dobrym człowiekiem, to jeszcze jest wdzięcznym użytkownikiem pewnego wyrazu na „k”.

 Wykład ten dedykuję Tobie Krzysiu, wraz z życzeniami wszystkiego najlepszego!

 

Tadeusz Kwinta – wykład o słowie ku…

 

 

Źródło:   https://www.dlakierowcy.info;   https://www.tvp.info;

1 comments

Dodaj komentarz