Czy to tylko ten walc, czy mną serca olśnienie owładnęło i trwa, czyli … 25 sierpnia

Sobota, 25 sierpnia –  Dzień polskiej żywności, Konkurs Sopot Festival 1961

 

Dzień polskiej żywności

O Dniu polskiej żywności miałam już przyjemność pisać (TUTAJ).

To bardzo ważne święto nietypowe zwłaszcza w kontekście podwyżek cen, które w sposób niezakamuflowany wykradają nam pieniądze z portfeli. Żywność zawdzięczamy rolnictwu, ale to nie rolnicy dyktują ceny jakie widzimy na sklepowych półkach. Okazuje się, że nawet 60-80 procent ceny owoców i warzyw trafia do kieszeni pośredników i przetwórców. To oni narzucają stawki rolnikom, a ci już są na skraju bankructwa.

 

Lokalna.TV Ostrowiec: Dzień polskiej żywności

Konkurs Sopot Festival 1961

Nie wszyscy z nas wiedzą, że 57 lat temu, właśnie 25 sierpnia odbył się  1. Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. Został on zorganizowany w dniach 25–27 sierpnia 1961 roku w Hali Stoczni Gdańskiej w Sopocie. Pomysłodawcą konkursu był ówczesny dyrektor działu muzyki rozrywkowej Polskiego Radia – Władysław Szpilman, który współorganizował koncerty wraz z Szymonem Zakrzewskim z Polskiej Agencji Artystycznej Pagart. Konkurs prowadzili: Irena Dziedzic, Zofia Słaboszewska, Lucjan Kydryński i Mieczysław Voit.

Festiwal został podzielony na trzy dni koncertowe. Pierwszego dnia, tj. 25 sierpnia, rozegrano półfinał dla polskich wykonawców; dzień później odbył się finał międzynarodowy, a ostatniego dnia – koncert Piosenka nie zna granic. Podczas wszystkich trzech koncertów zagrały dwie orkiestry Polskiego Radia: Mała Symfoniczna pod dyrekcją Stefana Rachonia oraz Taneczna pod dyrekcją Edwarda Czernego.

Międzynarodowa komisja jurorska oceniająca występy w półfinale i finale widowiska, przyznała nagrody w dwóch kategoriach Nagroda za dzieło i Nagroda za interpretację.

Pierwszy dzień festiwalu odbył się 25 sierpnia, wystąpiło wówczas dziesięciu polskich wykonawców. Wyróżnienie otrzymali zdobywcy pierwszych trzech miejsc, a nagrody przyznano w kategoriach Nagroda za dzieło i Nagroda za interpretację. Nagrodę w obu kategoriach zdobyła Irena Santor za utwór „Embarras” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

 

Irena Santor – Embarras

Drugi dzień festiwalu odbył się 26 sierpnia, wystąpili wówczas reprezentanci 17 krajów. Wyróżnienie otrzymali zdobywcy pierwszych trzech miejsc, a nagrody przyznano w kategoriach Nagroda za dzieło i Nagroda za interpretację. W pierwszej kategorii nagrodę otrzymał reprezentant Szwajcarii – Jo Roland za utwór „Nous deux”, natomiast w drugiej – reprezentantka Danii, Birthe Wilke.

Jo Roland – Nous Deux (Sopot 1961)

Birthe Wilke – Jamaica (Sopot Festival 1961)

 

Niestety, ale z żalem muszę przyznać, że nie pamiętam wykonań tych utworów, za wyjątkiem oczywiście utworu „Embarras” ale już jako „Walc Embarras”, w wykonaniu Ireny Santor i Zbigniewa Wodeckiego.

 

Irena Santor i Zbigniew Wodecki – Walc Embarras (1980)

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz