Piątek, 15 września – dzisiaj obchodzimy:
Międzynarodowy Dzień Demokracji, Europejski Dzień Prostaty, Dzień Opakowań, Międzynarodowy Dzień Kropki oraz Dzień Olewania Systemu
Zacznę w sposób poprawny politycznie od przypomnienia, w jaki sposób demokrację powinno się pojmować (bez prywatnych wycieczek).
Sting (mix. saksofon)-Shape of my heart www.my-free-mp3.net
Słowo demokracja pochodzi z języka greckiego od słów: demos – lud oraz kratos – władza. Termin ten prawdopodobnie funkcjonował już w V wieku p.n.e. Przyjmuje się, że po raz pierwszy zastosował go grecki historyk Herodot. To właśnie w Grecji narodził się najczęściej występujący dziś ustrój polityczny.
Demokracja jest formą ustroju politycznego, w której obywatele (naród) sprawują rządy bezpośrednio albo też za pomocą wybranych przez siebie przedstawicieli. W tak rozumianej definicji podmiotem ustroju demokratycznego jest naród, czyli zbiorowość wszystkich obywateli danego państwa. Ona to ustanawiając swoich przedstawicieli, lub też wypowiadając się w sposób bezpośredni, kształtuje porządek polityczny i społeczny, ustanawia prawa i je egzekwuje.
Obecna demokracja i zasady, którymi się kieruje, znacznie odbiegają od swoich poprzedniczek. Od czasów starożytnych w społeczeństwie zaszło wiele zmian. Wykształciły się nowe klasy i grupy społeczne, przestała dominować arystokracja. Ta nieustanna ewolucja wpływała też na kształt demokratycznego ustroju.
Międzynarodowy Dzień Demokracji to święto obchodzone corocznie 15 września, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 8 listopada 2007 roku, w rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji. ONZ zachęca kraje członkowskie do obchodów Dnia Demokracji i do udziału w Międzynarodowej Konferencji.
Obchody Dnia mają na celu:
- szerzenie i umacnianie demokracji,
- wymianę doświadczeń w zakresie promowania demokracji w relacjach wzajemnych oraz w ramach systemu ONZ,
- podniesienie świadomości społeczeństwa na temat demokracji oraz jej stanu na świecie,
- oddanie hołdu ludziom walczącym o demokracje i prawa człowieka.
Prostata to niewielki gruczoł a może być źródłem ogromnych problemów. Gruczoł ten, wielkości kasztana umiejscowiony jest poniżej pęcherza moczowego. Ze względu na funkcję bliższy jest układowi płciowemu niż moczowemu ale przez środek gruczołu przebiega cewka moczowa. Niektórzy mężczyźni długo mogą nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Niestety po pięćdziesiątce większość z nich dowiaduje się o prostacie za sprawą przykrych dolegliwości. Z wiekiem gdy w organizmie mężczyzny zmniejsza się produkcja męskich hormonów – androgenów, gruczoł zaczyna się powiększać. Powoduje to ucisk na cewkę moczową i zwężenie jej światła. Zaczyna się problem z oddawaniem moczu, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do całkowitego zatrzymania moczu. Rozrośnięty stercz utrudnia całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego. Zaleganie w nim moczu może być przyczyną ciągłych i nawracających infekcji, a w dalszej konsekwencji prowadzić do zaburzenia pracy nerek. W większości przypadków łagodnego rozrostu prostaty można poprzestać na leczeniu farmakologicznym. Gdy zmiany są bardzo zaawansowane, konieczna może być interwencja chirurgiczna.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego może dotknąć każdego mężczyznę po przekroczeniu odpowiedniego wieku, dodatkowo sprzyja temu otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze. I w tym przypadku obowiązują więc podobne zasady profilaktyki, jak przy wielu innych chorobach: zdrowa dieta, ruch, kontrola wagi.
Rosnąca znaczenie opakowań w codziennym życiu, spowodowane wieloma funkcjami, jakie stawia się przed nimi i związany z tym wzrost znaczenia przemysłu opakowań w gospodarce, skłonił Polską Izbę Opakowań do działań mających na celu popularyzację wiedzy z zakresu gospodarki opakowaniami, problematyki szeroko rozumianego opakowalnictwa – projektantów opakowań, materiałów, producentów, ale także wiedzy o opakowaniach, procesach i technologiach oraz technikach pakowania.Współczesne opakowanie w wielu przypadkach, nawet jeżeli wydaje się zwykłym pudełkiem, to skomplikowane urządzenie przedłużające trwałość produktów spożywczych, informujące o stanie zapakowanego produktu oraz umożliwiające komunikację pomiędzy produktem a jego użytkownikiem. Na powstanie opakowania w obecnym kształcie składa się praca wielu ludzi reprezentujących bardzo różne dziedziny – informatykę, elektronikę, chemię, biochemię, biofizykę, biologię i mikrobiologię, inżynierię materiałową i wiele innych. Warto upowszechniać tą wiedzę, aby oddać należną chwałę twórcom obecnych rozwiązań. Wiedza ta także pozwoli odbiorcom produktów, poczuć się bardziej bezpiecznie, wiedząc ile starań dokłada się do tego aby produkt dotarł do nich w jak najlepszym stanie.
A jaka jest współcześnie rola opakowań? Przede wszystkim wzrosła rola informacyjna. To właśnie dzięki umieszczonym na opakowaniu tekstom, konsument czerpie wiedzę o produkcie, producencie, sposobie użytkowania, terminie przydatności itp. Opakowanie stało się także sprzedawcą. Marketingowo-promocyjne funkcje opakowań (jak kształt, kolor, zastosowane wzornictwo, rodzaj materiału z jakiego są one wykonane), mają za zadanie przyciągnąć uwagę klienta. Odpowiada także za bezpieczeństwo. Powinno maksymalnie chronić zawartość oraz zapewnić długi okres właściwości zapakowanego towaru. To ostanie, odnosi się głównie do produktów spożywczych i leków. Przed opakowaniami stawia się także wymóg nieszkodzenia środowisku. Wymóg ten został spowodowany rosnącą skalą użytkowania opakowania ale i problemami z odpadami opakowaniowymi. Wymusza to poszukiwanie coraz to nowych, przyjaznych dla środowiska, łatwo poddających się utylizacji i recyklingowi materiałów.
Opakowania są stałym elementem naszego życia i to się nie zmieni. Doceńmy więc je, jak i ich twórców.
(wonderopolis) – Kropki kolorowe wędrują po świecie.
talenty wskazują, o których nie wiecie
Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Obecnie, święto jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia. Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze czy opiekunowie organizują zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty i odważyć się je zaprezentować. Pomysłowość dzieciaków nie ma granic. Powstają “kropkowe” dzieła sztuki, kolekcje mody, łamigłówki, filmiki.
Obchody “International Dot Day” można zainicjować zarówno w przedszkolu jak i liceum. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, a Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu. Jest to ciekawa propozycja na zajęcia w szkole, świetlicy lub warsztatach dla dzieci. Jeśli się jest rodzicem, można zorganizować kropkową zabawę w domu. Sposobów świętowania jest nieskończona ilość, wszystko zależy od pomysłowości.
The DOT – KROPKA z polskimi napisami
I tutaj wszystkich zaskoczę! Interpretację i sposób uczczenia tego święta zostawiam Wam!
To taka moja ” KROPKA nad i „ 🙂
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki; http://www.wosna5.pl; http://gladiator-prostata.pl; http://www.history.com/topics/ancient-history; http://www.pedagogpisze.pl