Dla mnie to nic. Nowe millenium, nowy wiek czy nowy rok. Dla mnie to jeszcze kolejny dzień, kolejna noc. Słońce, księżyc, gwiazdy pozostaną te same, czyli … 1 stycznia

Wtorek, 1 stycznia 2019 – Nowy Rok, Światowy Dzień Kaca, Światowy Dzień Pokoju, Międzynarodowy Dzień Domeny Publicznej, 1995 – w Polsce przeprowadzono denominację złotego, premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Siedem życzeń 

 

I jeszcze raz witamy Nowy Rok:

 

COUNTDOWN NEW YEAR 2019 – 4K – Pearl Crystal Watch

 

Oto dzisiejsze święta nietypowe, o których pisałam w pierwszy dzień roku 2018. Jeżeli chcecie tam zajrzeć, to zapraszam  (TUTAJ) .

Światowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Domeny Publicznej

Światowy Dzień Kaca

Trudno wyobrazić sobie lepszą datę na uczczenie syndromu dnia następnego niż pierwszy dzień nowego roku, kiedy miliony ludzi na całym świecie jęczą w bólu: „Nigdy więcej!”.

Jednym z najpopularniejszych sposobów pozbycia się kaca jest znany chyba wszystkim klin, czyli poranna dawka alkoholu. Osobiście nikomu tej metody nie polecam, ale wiele osób twierdzi, że jest to jedyna pewna metoda. Problemem może być to, że w końcu trzeba będzie skończyć z klinowaniem, bo w ten sposób można dojechać do następnego sylwestra, a wtedy człowieka dopada kac, który jest iloczynem wszystkich kaców, których się uniknęło.

Dlatego zamiast dawki alkoholu, proponuję dawkę wiadomości o alkoholu najczęściej  spożywanym na przełomie roku. Jest to oczywiście szampan – noworoczny symbol!

„Chodźcie prędko, ja piję gwiazdy!”- tak brzmiały słowa, które wypowiedział mnich Dom Pierre Pérignon podczas pierwszej konsumpcji odkrytego przez siebie wina ze sławnymi „bąbelkami”. Ów duchowny, żyjący w XVII wieku, pochodzi z zakonu benedyktynów i często uważany jest za ojca szampanów. Wprawdzie Dom rzeczywiście pracował nad udoskonaleniem win z Szampanii, ale to nie on odkrył wina musujące jako pierwszy. Stało się to kilkadziesiąt lat wcześniej w Anglii a pomysłodawcą ich produkcji był Christopher Merre

Pomimo, że na świecie powstają wina robione tą samą metodą i pieczołowitością, jak np. hiszpańskie Cavy czy włoskie Franciacorty i niemieckie Sekty, to  wina z francuskiej Szampanii wciąż uważane są za najlepsze i najbardziej prestiżowe. Przez lata trunek ten stał się symbolem luksusu i często towarzyszy celebrowaniu rozmaitych okazji kulturalnych oraz sportowych.

Szampania jest historyczną prowincją Francji, położoną w północno-wschodniej części kraju i tam właśnie powstają najbardziej cenione wina musujące świata.

Szampany produkowane są metodą tradycyjną (szampańską). Polega ona na podwójnej fermentacji wyciśniętego soku z winogron. Pierwsza fermentacja zachodzi w kadziach ze stali nierdzewnej lub dębowych i nie różni się niczym od powstawania win spokojnych. Druga natomiast ma miejsce w butelce, a jej efektem są powstające pęcherzyki Co2. Na początku każdego roku wina są klarowane i następuje wstępna ocena powstałego trunku. Po tej degustacji rozpoczyna się proces mieszania (assemblage), który polega na łączniu win z rozmaitych odmian winorośli, roczników oraz gron z różnych terenów upraw.

Ze względu na ilość cukru resztkowego, szampany dzielą się na: bardzo wytrawny (Brut intégral, Brut zéro), wytrawny (Brut), półwytrawny (Sec), półsłodki (Demi sec), słodki (Doux).

Butelki szampana, które możemy spotkać w sklepach mają zazwyczaj 0,75 l. Wykonane są ze szkła grubszego niżeli te klasyczne, ponieważ muszą wytrzymać ciśnienie aż 6 atmosfer.

Wysoka uniwersalność szampana w łączeniu go z potrawami bierze się z kilku czynników, główne z nich to pęcherzyki Co2 oraz jego dobra kwasowość. Szampany różowe, które mają solidniejszą strukturę oraz pewien poziom tanin, potrafiących sprostać wielu potrawom mięsnym. Szampan to trunek na tyle uniwersalny, że łączenie go z potrawami jest stosunkowo proste. To wspaniałe wino dobrze skomponuje się zarówno z homarem na wystawnym przyjęciu, jak i z poranną jajecznicą.

 

 

 

To już 24 lata, jak właśnie 1 stycznia 1995 roku

w Polsce przeprowadzono denominację złotego

w stosunku 10 000:1.

Denominacja złotego to reforma walutowa wprowadzająca nową jednostkę pieniężną o nazwie „złoty” i symbolu PLN, która zastąpiła „starego złotego” (PLZ). Jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych.

 

 

W latach 80. z powodu kryzysu gospodarczego i załamania systemu socjalistycznego w Polsce zaczęło dochodzić do coraz wyższej inflacji. W latach 1989–1990 wystąpiła hiperinflacja, która osiągnęła poziom 1 395%. Do obiegu wprowadzano nowe nominały banknotów: 10 000 zł (w 1987 roku), 20 000 zł, 50 000 zł, 200 000 zł (w 1989 roku), 100 000 zł, 500 000 zł (w 1990 roku), 1 000 000 zł (1991) i 2 000 000 zł (1992). Monety, mimo że nie przestały być prawnym środkiem płatniczym, zniknęły z obiegu, jako że ich wartość była zbyt niska aby wygodnie używać ich w rozliczeniach. Najniższym nominałem występującym w powszechnym obiegu na początku lat 90. był banknot 50 zł.

Narodowy Bank Polski już pod koniec lat 80. rozpoczął przygotowania do denominacji. Warunkiem umożliwiającym jej przeprowadzenie był spadek poziomu inflacji poniżej 10% i gwarancja utrzymania się niskiego poziomu przez dłuższy czas. Po 1990 roku udało się zahamować inflację i ustabilizować gospodarkę. Ostatecznie decyzję o przeprowadzeniu denominacji podjęto w 1994 roku.

***

 

1891 – W Niemczech wprowadzono pierwsze na świecie emerytury

 

Europejskie systemy emerytalne pochodzą od niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka. W XIX wieku stworzył on system, który polegał na tym, że emerytury wypłacano z pieniędzy podatników. Płacili młodzi pracownicy, a beneficjentami byli ludzie starzy. Kanclerz Bismarck zarządził, że emeryturę można wypłacać ludziom od 65. roku życia. Przeciętny Niemiec żył wtedy lat 45, więc takiego wieku dożywali tylko nieliczni, a jeżeli nawet dożywali, to nie więcej niż kilka lat zostawali na garnuszku państwa.

Tymczasem liczba emerytów z biegiem czasu rosła. Od tamtej pory średnia długość życia w Europie Zachodniej wzrosła o 20 lat, a Bismarckowski system przetrwał jednak bez zmian.

 

***

Dzisiaj mija 35 lat, od czasu kiedy odbyła się

premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Siedem życzeń w reżyserii Janusza Dymka

Siedem życzeń to polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku. Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy.

Serial opowiada o trzynastoletnim chłopcu, który ratuje przed podwórkowymi chuliganami czarnego kota – Rademenesa.

Serial ma 7 odcinków (dokładnie tyle, ile życzeń może wykorzystać Darek).

Jeżeli chcecie przypomnieć sobie tamte czasy, zapraszam:

 

7 życzeń odc.1

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;   http://gentlemanschoice.pl/;   tytułowy cytat:Dalajlama XIV;   https://www.wprost.pl;

Dodaj komentarz