Gdy zaczynałam robić ten program, płakałam częściej. Teraz stwardniałam. Nie ma co płakać, tylko trzeba się wziąć do roboty, czyli … mój „Nasz nowy dom”

Czwartek, 7 marca

Wydarzyło się:

(1929) W teatrzyku „Morskie Oko” w Warszawie śpiewaczka kabaretowa Stanisława Nowicka wykonała po raz pierwszy piosenkę Tango milonga z muzyką Jerzego Petersburskiego i tekstem Andrzeja Własta

Urodzili się:

(1955) Jolanta Żółkowska – polska aktorka

(1959) Katarzyna Dowbor – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna

(1986) Nick Pitera – amerykański piosenkarz

 

Dziś nie świętujemy ani jednego święta nietypowego ale za to wydarzyło się kilka interesujących historii:

 

***

7 marca 1929 roku  w Warszawie

w teatrzyku „Morskie Oko” śpiewaczka kabaretowa Stanisława Nowicka wykonała po raz pierwszy piosenkę Tango milonga z muzyką Jerzego Petersburskiego i tekstem Andrzeja Własta

Tango milonga, inny tytuł Oh, Donna Clara to znany szlagier, tango, które powstało przed II wojną światową.

Utwór został skomponowany dla rewii Warszawa w kwiatach.

7 marca 1929 w teatrzyku „Morskie Oko” piosenkę tę zaśpiewała po raz pierwszy Stanisława Nowicka wspomagana przez tercet Eugeniusz Bodo, Roland (Witold Konopka) i Ludwik Sempoliński. Po zakupieniu przez firmę Wiener Boheme Verlag praw do rozpowszechniania utworu w Austrii z tekstem Fritza Löhnera-Bedy i pod zmienionym tytułem „Oh Donna Clara” stała się ona światowym przebojem. Już w 1931 można ją było usłyszeć na Broadwayu w rewii Ala Jolsona „The Wonder Bar”, jednak skandal, który wtedy nastąpił (Amerykanie pominęli nazwisko polskiego kompozytora, a jego muzykę przypisali Austriakowi Robertowi Katscherowi, co wywołało gwałtowny protest Petersburskiego) na jakiś czas przyhamował popularność utworu. Jego druga młodość zaczęła się dopiero w roku 1954 od zwycięstwa w konkursie dawnych melodii w Amsterdamie (tym razem tango w wersji holenderskiej wykonał Bruno Majcherek).

W Polsce po II wojnie światowej największą popularnością cieszyła się ta piosenka w interpretacji Mieczysława Fogga. Jej wykonania podjęła się też nieco później Irena Santor.

Melodia z tekstem w języku niemieckim została wykorzystana w filmie „Los człowieka”, a także w filmie „Lokaj i księżniczka” (Der Butler und die Prinzessin) z 2007 roku.

No dobrze, ale czy wiemy co kryje się pod tytułem Tango milonga a właściwie pod słowem milonga? Otóż dla niezorientowanych  spieszę donieść, że milonga to gatunek tańca o szybkim rytmie oraz wesołym nastroju, który powstał w 1932 roku. Sformułowanie milonga odnosi się również do gatunku śpiewu, z którego rozwinął się taniec. Milonga oznacza także miejsce albo imprezę taneczną, na której tańczy się tango argentyńskie.

Jeżeli ktoś chciałby sobie w takim miejscu potańczyć, zapraszam  (TUTAJ)  , gdzie znajdziecie adresy i daty okazjonalnych milong w całej Polsce. Szkoda, że takich miejsc jest nadal tak mało!

 

Henryk Gold’s Orchestra, Voc. Stanisława Nowicka – Tango Milonga (Oh Donna Clara)

 

***

7 marca 1955 w Siedlcach, przyszła na świat

Jolanta Żółkowska – polska aktorka filmowa i teatralna

Urodziła się dokładnie 5 lat plus jeden dzień później od swojej siostry Joanny Żółkowskiej, o której pisałam wczoraj. Wraz z nią i młodszym bratem wychowywała się w domu z pięknym ogrodem w Siedlcach.

 

 

W 1979 ukończyła PWST w Warszawie. Występowała w warszawskim Teatrze na Woli (w latach 1979-1981), Teatrze Narodowym (w latach 1981-1984) i Teatrze Komedia (w latach 1984-1985). Aktorka współpracowała także z Teatrem Scena Prezentacje w Warszawie.

Na studiach w warszawskiej PWST Jolanta uchodziła za jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych studentek. Wokół niej kręciło się wielu wielbicieli.

 

 

Do jej popularności przyczynił się niewątpliwie serial Dom, który w telewizji był emitowany przez 20 lat (od 9 listopada 1980 do 17 grudnia 2000). Jolanta grała w nim rolę Basi Lawinównej, pierwszej żony Andrzeja Talara, która tęskni za swoją pierwszą młodzieńczą miłością Łukaszem Zbożnym.

W prywatnym życiu Jolanty Żółkowskiej serial „Dom” odegrał kluczową rolę. Na jego planie aktorka poznała mężczyznę swoich marzeń – Krzysztofa Kołbasiuka (właśnie Łukasza Zbożnego) i połączyła ich wielka miłość.

Krzysztof Kołbasiuk był szarmancki, przystojny i wrażliwy. Był wtedy w trakcie rozwodu z aktorką Dorotą Stalińską. I poraziło ich wielkie uczucie i namiętność. Po ślubie na świat przyszedł ich syn Kamil. Jolanta poświęciła się jego wychowaniu. Nie załamywała też rąk, gdy po serialu „Dom” nie miała propozycji. Zajęła się wtedy projektowaniem ubrań. W stanie wojennym żadne z nich nie miało gdzie grać, dlatego zdecydowali się na wyjazd za granicę. Remontowali domy w Szwecji, zbierali jagody. Nie było im łatwo, ale nie narzekali.

Ich miłość przeszła wtedy najtrudniejszy egzamin. Po powrocie do kraju Jolanta wróciła do zawodu. Niestety, dzień 3 marca 2006 roku mąż aktorki nagle zasłabł. Okazało się, że doznał rozległego zawału serca, który był śmiertelny. Jolanta długo nie mogła pogodzić się z bólem po stracie ukochanego. W trudnych chwilach bardzo pomógł jej syn…

„Dom” – Andrzej i Basia

 

***

7 marca 1959 w Warszawie, przyszła na świat

Katarzyna Dowbor – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna

Katarzyna Dowbor  jest wnuczką podpułkownika Wojska Polskiego, Bronisława Kowalczewskiego, a córką Wiesława i Krystyny Kokocińskich. Jej ojciec był entomologiem i kierownikiem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W Toruniu spędziła dzieciństwo i młodość. Tam też uczęszczała do szkoły. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim (gdzie jesienią 1981 była rzeczniczką komitetu strajkowego).

Jest autorką wielu reportaży i telewizyjnych programów publicystycznych. W TVP2 prowadziła między innymi: Pytanie na śniadanie, Ogrodową Dowborową i Szczęśliwą 13-tkę.

Wystąpiła także w filmach i serialach, jak: Komedia małżeńska, Na dobre i na złe, Duża przerwa, W labiryncie, Jest jak jest, Ekstradycja, Tato.

W 2005 zaczęła prowadzić w regionalnej rozgłośni radiowej Polskiego Radia, Radiu Dla Ciebie, autorski program zatytułowany Dowborowe towarzystwo.

Współprowadziła wraz ze Sławomirem Świerzyńskim Disco Hit Festiwal 2013 w Kobylnicy w Polo TV.

Na głównym kanale tej telewizji, Polsat, prowadzi program typu reality show, Nasz nowy dom.

 

 

W 2018 razem z pisarzem Marcinem Koziołem napisała serię interaktywnych książek dla dzieci o koniach, Stajnia pod tęczą. Występuje w nich w roli właścicielki stajni, a także pojawia się w towarzyszących publikacji filmach, na których opowiada o koniach i prezentuje, jak się nimi opiekować.

Jest również autorką autobiograficznej książki zatytułowanej “Mężczyźni mojego życia”, która to ukazała się w 2013 roku. A była trzykrotnie zamężna. Mężowie to: Piotr Dowbor, Janusz Atlas (1982–1989) i Grzegorz Świątkiewicz, dziennikarz sportowy. Ma syna Macieja z pierwszego małżeństwa i córkę Marię Dowbor-Baczyńską ze związku z Jerzym Baczyńskim.

 

Jak mieszka Katarzyna Dowbor? Zobaczcie jej dom!

 

***

 

7 marca 1986 w Woodbury, urodził się

Nick Pitera – amerykański piosenkarz, wokalista popowy

Nick Pitera, a właściwie Nicholas Joseph Pitera śpiewa niezwykłym kobiecym falsetem. Popularność zdobył dzięki zamieszczeniu na serwisie YouTube własnej wersji utworu „A Whole New World” (z filmu Aladyn), w którym śpiewał męską i żeńską partię wokalną.

Pitera jest synem Rudy Paula Pitery i Jill Patricii (Steinworth) Pitera. Ojciec wyemigrował z Włoch jako mały chłopiec. Pitera urodził się w Woodbury w stanie Minnesota. Kiedy miał 4 lata, przeprowadził się do Waterloo w Belgii, gdzie mieszkał do 1994 roku. Wtedy to przeprowadził się do Sarasoty na Florydzie.

30 stycznia 2012 na serwisie YouTube udostępnił własną składankę utworów z musicalu Upiór w operze.

Wokalista zamieszcza tam nie tylko covery znanych przebojów, ale także swoje własne kompozycje. Swój pierwszy singiel „Better Days” umieścił w internecie 4 grudnia 2012. 3 marca 2015 ukazał się jego pierwszy oryginalny album – „Stairwells”.

Aktualnie mieszka w Kalifornii i jest animatorem w Pixar Animation Studios.

 

„One Man Disney Movie” Nick Pitera – Disney Medley

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   www.pomponik.pl;  https://www.styl.pl;  https://teleshow.wp.pl;   tytułowy cytat – Katarzyna Dowbor;

Dodaj komentarz