Gdyby żył, miałby dzisiaj 100 lat, czyli … Nelson Mandela

Środa, 18 lipca – Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli
 
The Specials – Nelson Mandela

Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Nelson Rolihlahla Mandela urodził się 18 lipca 1918 w Mvezo, RPA .

Był południowoafrykańskim politykiem, prezydentem Republiki Południowej Afryki w latach 1994–1999. Był również jednym z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działaczem na rzecz praw człowieka, mężem stanu oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W Republice Południowej Afryki nazywany był również „Madiba” (tak nazywał się jeden z klanów ludu Xhosa), a także „tata”, w znaczeniu: „Ojciec Narodu”. Był zarówno najstarszym (złożył urząd w wieku 81 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RPA . Zmarł 5 grudnia 2013 w Johannesburgu, RPA, przeżywszy 95 lat.

Życie Nelsona Mandeli stanowiło gotowy materiał do filmów dokumentalnych ale i doskonały scenariusz do filmów fabularnych, zawsze z udziałem świetnych aktorów. I tak w filmie HBO „Mandela” z 1987 roku w jego rolę wcielił się Danny Glover. W 1997 ukazał się film „Mandela and de Klerk”, rolę Mandeli odegrał bahamski aktor Sidney Poitier. W filmie poświęconym strażnikowi, który pilnował przyszłego prezydenta, „Goodbye Bafana” z 2007 roku w rolę Mandeli wcielił się z kolei Dennis Haysbert. W filmie telewizyjnym „Mrs Mandela” stacji BBC z 2009 roku, Mandelę zagrał David Harewood. Morgan Freeman z kolei wcielił się w postać ojca narodu w filmie „Invictus – Niepokonany” (2009), a w filmie „Winnie Mandela” (2011) wystąpił Terrence Howard. W najnowszym filmie „Mandela: Droga do wolności” z 2013, zagrał go urodzony w Wielkiej Brytanii Idris Elba.

W RPA powszechnie uznawany jest za „ojca narodu”, „ojca założyciela demokracji” i narodowego wyzwoliciela porównywanego do George Washingtona i Abrahama Lincolna. Jeszcze za życia rozwinął się wokół niego swoisty kult „świeckiego świętego”, a era jego rządów powszechnie uzna była na całym świecie za „złoty wiek nadziei i harmonii”. Na całym świecie międzynarodowe uznanie zdobyła jego aktywność w pokonaniu apartheidu i w promowaniu pojednania rasowego.

Postrzegany jest jako „autorytet moralny” z wielką „troską o prawdę”.

Ale czy takim był na pewno?

Zaciekawionych odsyłam do artykułu   (TUTAJ) , (TUTAJ) oraz  (TUTAJ)

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz