Czwartek, 28 marca – Dzień Chwastów, Dzień Żelków, Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa
Wydarzyło się:
(1969) Premiera filmu historycznego Pan Wołodyjowski w reżyserii Jerzego Hoffmana
(1991) Ukazał się album Joyride szwedzkiego duetu Roxette
(2010) Po raz pierwszy padła główna wygrana w polskiej edycji teleturnieju Milionerzy
Urodzili się:
(1868) Maksim Gorki – rosyjski pisarz przedstawiciel realizmu socjalistycznego
(1952) Grzegorz Wons – polski aktor teatralny i filmowy
(1982) Lady Gaga – amerykańska piosenkarka
***
Bardzo fajne mamy dzisiaj święta! Są dość oryginalne i sądzę , że każdego zainteresują:
Dzień Chwastów
Dzień Żelków
Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa
Można o nich przeczytać (TUTAJ). Zapraszam 🙂
A teraz powspominajmy wydarzenia które mały miejsce właśnie 28 marca.
***
151 lat temu (1868) urodził się
Maksim Gorki – rosyjski pisarz, przedstawiciel realizmu socjalistycznego
Napisał powieść „Matka”, autobiograficzną trylogię „Dzieciństwo”, „Wśród ludzi”, „Moje uniwersytety” oraz dramaty „Letnicy”, „Barbarzyńcy”. Był przewodniczącym Związku Pisarzy ZSRR. (zmarł 18.06.1936)
Jeżeli macie 2,5 godziny wolnego czasu oraz lubicie stary, dobry, polski Teatr Telewizji – zapraszam do obejrzenia dramatu Maksyma Gorkiego w reżyserii Gustawa Holoubka. Spektakl z 1994 roku w doskonałej obsadzie: Jerzy Kamas (Kostylew), Magdalena Zawadzka (Wasylisa), Beata Ścibakówna (Natasza), Janusz R. Nowicki (Miedwiediew), Marian Kociniak (Kleszcz), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Anna), Jan Englert (Waśka Piepieł), Edyta Jungowska (Nastia), Małgorzata Niemirska (Kwasznia), Marian Opania (Bubnow), Marek Kondrat (Satin), Mariusz Benoit (Aktor), Piotr Fronczewski (Baron), Gustaw Holoubek (Łuka)
https://youtu.be/6Huqq78hNd0?list=PL_fwBps4nnX-tzxNeNK54feceoDrZj0te
Maksym Gorki – Na dnie (1994)
***
67 lat temu (1952) w Poznaniu, urodził się
Grzegorz Wons – polski aktor teatralny i filmowy
Absolwent malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1976 ukończył PWST w Warszawie. Obecnie jest wykładowcą tej uczelni.
Prowadził także teleturniej Dobra cena w TVN. Udziela też głosu w dubbingu.
Najbardziej znany z serialu Ranczo gdzie grał Andrzeja Więcławskiego, ale warto przypomnieć jego wcześniejsze role, jak chociażby rolę pana Doradcy z „Kabaretu Olgi Lipińskiej”
Kabaret Olgi Lipińskiej TERAZ JA Grzegorz Wons
***
50 lat temu (1969) odbyła się
premiera filmu historycznego Pan Wołodyjowski w reżyserii Jerzego Hoffmana
Pan Wołodyjowski to polski kolorowy film fabularny Jerzego Hoffmana z 1968 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Równolegle kręcony był czarno-biały serial Przygody pana Michała wykorzystujący te same rekwizyty. Produkcja filmu budziła spore zainteresowanie. Publicznie omawiano kandydatury do planowanej obsady. Zdjęcia do filmu kręcone były zarówno w łódzkim studiu filmowym (wnętrza), katedrze wawelskiej, jak i w plenerach, m.in. w Bieszczadach (filmowym Raszkowem była miejscowość Chmiel, a Chreptiów zbudowano na wzgórzu Chodak między Lutowiskami a Skorodnem; ucieczka Basi przed Azją filmowana była wśród olszyn nad dopływem Głuchego potoku.
Film opowiada o losach pułkownika Michała Wołodyjowskiego (Tadeusz Łomnicki), który po śmierci narzeczonej porzucił żołnierską służbę i wstąpił do klasztoru kamedułów. Z klasztoru wyciągnął go za pomocą fortelu jego wieloletni przyjaciel Jan Onufry Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski) . Niebawem Wołodyjowski zaręcza się (w tajemnicy przed innymi) z Krystyną Drohojowską (Barbara Brylska), jednak gdy dowiaduje się, że narzeczona kocha Ketlinga (Jan Nowicki), pomimo początkowej złości na rywala i chęci zemsty daje jej wolną rękę i żeni się z Basią Jeziorkowską (Magdalena Zawadzka). Po paru latach Wołodyjowski wyjeżdża z żoną na Kresy Wschodnie, by bronić granic Rzeczypospolitej przed najazdem tureckim. W Chreptiowie dzieje się wiele dramatycznych wydarzeń; okazuje się, że setnik lipkowski Azja Mellechowicz (Daniel Olbrychski) jest zaginionym synem wodza tatarskiego Tuhaj-beja, który wyrządził wiele szkód Polsce. Azja podstępem próbuje porywać Basię, która nie poddaje się i wraca do Chreptiowa do swojego męża, Azja zaś od ciosu Basi traci oko. Jego Lipkowie palą Raszków i zabijają mieszkańców. Azja morduje polskiego szlachcica Nowowiejskiego (Władysław Hańcza), który go wychowywał, ale i wychłostał za amory z córką Ewą (Irena Karel), ją zaś oddaje swoim Tatarom jako nałożnicę. Następnie razem z oddziałem Lipków przekracza granice Turcji i udaje się na służbę do Padyszacha. Brat Ewy Adam Nowowiejski (Marek Perepeczko), chcąc pomścić ojca oraz mając nadzieję na odbicie z rąk Azji siostry, przy pomocy niewielkiego oddziału porywa Azję i za dokonane przez niego okrucieństwa wbija go na pal. Azja ginie w mękach. Wołodyjowski udaje się do Kamieńca Podolskiego, gdzie bierze udział w obronie fortecy wraz z wiernymi mu towarzyszami. Generał Potocki wraz z biskupem lanckorońskim, który od początku był zwolennikiem układów z Turkami, mimo oddania komendy radzie starszyzny poddał Kamieniec. Wołodyjowski wraz z Ketlingiem giną, spowodowawszy wybuch składu prochu.
W STEPIE SZEROKIM * PIEŚŃ O MAŁYM RYCERZU
***
28 lat temu (1991)
ukazał się album Joyride szwedzkiego duetu Roxette
Joyride – trzeci album studyjny szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany 28 marca 1991 jako następny po wydanym trzy lata wcześniej Look Sharp! i miał powtórzyć jego sukces. Zyskał ogromną popularność na całym świecie i do dziś jest uważany za największy komercyjny sukces zespołu oraz szczyt jego popularności – sprzedał się w ilości 11 mln egzemplarzy, a wszystkie single zdobyły bardzo wysokie miejsca na listach przebojów całego świata, w tym w Polsce.
Dzięki tej płycie, Roxette stało się jednym z najważniejszych zespołów muzycznych, które odniosły sukces w 1991 i ugruntowało swoje miejsce wśród najbardziej znanych zespołów muzyki popularnej. Piosenki z Joyride wciąż są szeroko znane na całym świecie i uważane za jeden z symboli muzyki początku lat 90. XX wieku.
Roxette – Joyride
***
9 lat temu (2010)
po raz pierwszy padła główna wygrana w polskiej edycji teleturnieju Milionerzy
Milionerzy –to polski teleturniej prowadzony przez Huberta Urbańskiego i emitowany (z przerwami) w telewizji TVN od 3 września 1999 roku do 26 stycznia 2003 roku, od 19 stycznia 2008 roku do 19 grudnia 2010 roku oraz od 9 lutego 2017 roku, oparty na brytyjskim formacie Who Wants to Be a Millionaire?, emitowanym w telewizji ITV.
Główną nagrodą w polskiej wersji programu jest 1 milion złotych, która padła trzykrotnie w historii programu – w 662. odcinku z 28 marca 2010 roku (Krzysztof Wójcik), w 823. odcinku z 21 marca 2018 roku (Maria Romanek), oraz w 927. odcinku z 14 marca 2019 roku (Katarzyna Kant-Wysocka). Średnia oglądalność programu wynosi około 2,58 mln widzów.
W czasie gry zawodnik ma do dyspozycji trzy koła ratunkowe:
- 50:50 (pół na pół);
- Pytanie do publiczności;
- Telefon do przyjaciela
Jak odbywa się rekrutacja do programu?
- Etap I – żeby zgłosić się do programu, należy wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej programu, w której należy podać zarówno dane osobowe, jak i odpowiedzi na pytania otwarte w niej zawarte. Spośród zgłoszeń komisja wybierze 600 osób, które wezmą udział w etapie II.
- Etap II – wybrane osoby odbędą rozmowę z przedstawicielem programu. Może to być rozmowa bezpośrednia, przez telefon lub Skype. Podczas nich przedstawiciel zada kandydatom pytania otwarte bez wariantów odpowiedzi. Na podstawie odpowiedzi wybrane zostaną 354 osoby, które zostaną podzielone na grupy po 6 osób i wezmą udział w konkurencji kto pierwszy, ten lepszy. Dodatkowo wybranych zostanie 59 uczestników rezerwowych, po jednym na odcinek.
Prowadzącym program od początku jest Hubert Urbański. Urodzony 23 marca 1966 roku, polski aktor, dziennikarz i prezenter. Wiosną 2011 roku rozstał się z telewizją TVN przechodząc do Telewizji Polskiej, co było powodem zakończenia emisji teleturnieju. Od lutego 2017 przyjął po raz trzeci rolę gospodarza Milionerów w stacji TVN. Dzięki prowadzeniu Milionerów zyskał ogromną popularność i w lutym 2000 roku został okrzyknięty telewizyjnym odkryciem roku.
https://youtu.be/-cg3eI6yhiw
Poległa na 1 pytaniu i wygrała 0 złotych #1 Milionerzy
***
33 lata temu (1986, w Nowym Jorku ) przyszła na świat
Lady Gaga – amerykańska piosenkarka
również kompozytorka, pianistka, autorka tekstów, aktorka i producentka muzyczna włoskiego pochodzenia.
Lady Gaga, to właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta. Jej pseudonim artystyczny powstał dzięki jednemu z jej producentów. Rob Fusari wysłał jej maila, w którym wspominał piosenkę zespołu Queen – „Radio GaGa”, porównując styl śpiewu artystki do tego prezentowanego przez Frediego Mercurego. Fusari twierdzi, że krótko po tym zaczął nazywać Stefani „Gagą”, sama artystka dodała „Lady” tłumacząc, że Gaga było zbyt krótkie i szalone.
W wieku czterech lat zaczęła naukę gry na fortepianie, a pierwszą piosenkę skomponowała, gdy miała 13 lat. Jako nastolatka rozpoczęła studia w Tisch School of the Arts działającej przy Uniwersytecie Nowojorskim, z których zrezygnowała na rzecz profesjonalnej kariery muzycznej. Swoją karierę zaczęła pisaniem piosenek dla innych artystów, takich jak Britney Spears, czy Jennifer Lopez.
Popularność Gagi wzrosła, gdy w 2008 wydała swój debiutancki album studyjny The Fame, utrzymany w stylu muzyki dance-pop i electropop. Pochodzące z niego single, „Just Dance” oraz „Poker Face”, osiągnęły szczyty list przebojów w USA, czy w innych krajach.
Drugi studyjny album wokalistki, Born This Way, wydany w 2011, został zainspirowany muzyką rock i techno. Osiągnął on szczyt listy Billboard 200, oraz sprzedał w swoim pierwszym tygodniu milion kopii.
W 2014 wydała album Cheek to Cheek, skupiający się na muzyce jazzowej, który nagrała wraz z Tonym Bennettem, stając się jej trzecim projektem numer jeden w USA. Za swoją pracę jako aktorka w piątym sezonie serialu American Horror Story, otrzymała Złoty Glob w kategorii Najlepsza aktorka w 2016.
W październiku 2018 roku ukazała się ścieżka dźwiękowa do filmu Narodziny gwiazdy, w którym Gaga zagrała główną rolę. Sam soundtrack i pierwszy singel promujący go – „Shallow” – osiągnęły duży sukces, dzięki czemu Gaga stała się pierwszą artystką mającą pięć albumów numer jeden w XXI wieku w Stanach Zjednoczonych.
Utwór nagrodzony został Oscarem w kategorii „Najlepsza piosenka” 2019.
Zobaczmy jak Lady Gaga z Bradley’em Cooperem wykonywali „Shallow” na Gali rozdania Oskarów…
„Powiedz mi coś, dziewczyno…
Czy jesteś szczęśliwa w tym nowoczesnym świecie?
Czy potrzebujesz czegoś więcej?
Czy jest gdzieś coś jeszcze, czego poszukujesz?
Powiedz mi coś, chłopcze…
Czy nie męczy cię próbowanie zapełnienia tej pustki?
Czy potrzebujesz jeszcze czegoś?
Czy nie jest trudno zostawić tego, mimo że takie ciężkie?”
Lady Gaga, Bradley Cooper – Shallow (From A Star Is Born/Live From The Oscars)
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://dzieje.pl;