Mimo że zawierają cukier, smakują świetnie, sprawiają dużo zabawy i wywołują uśmiech na twarzy, czyli … śmiech to zdrowie, więc na zdrowie!

Środa, 28 marca – Dzień Chwastów, Dzień Żelków, Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

 

Dzień Chwastów

Chwast to roślina niepożądana w uprawach oczywiście z punktu widzenia gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej. Chwasty rosną zazwyczaj dziko na siedliskach segetalnych czyli polu uprawnym, łące, pastwisku itp. Wiele roślin uznawanych dawniej za chwasty to dziś rośliny ginące, niektóre są już w Polsce wymarłe.

Negatywne oddziaływania chwastów:

 • znacznie obniżają plony roślin uprawnych; zabierają im miejsce, światło, wodę i składniki pokarmowe, mogą nawet doprowadzić do całkowitego zagłuszenia uprawianych roślin.
 • wiele gatunków chwastów, np. wyka, oset utrudnia zbiór zbóż, niektóre powodują ich wyleganie, uniemożliwiające koszenie mechaniczne.
 • twarde łodygi szarłatu Palmera mogą uszkadzać kombajny, natomiast włókniste pędy zawleczonego do Polski zaślazu pospolitego powodują blokowanie się maszyn wykorzystywanych do zbioru buraków.
 • chwasty obniżają wartość zebranych plonów – np. nasiona tobołków nadają mące gorzki smak, nasiona lnicznika obniżają wartość oleju rzepakowego, nasiona gorczycy polnej utrudniają przemiał zbóż, różne gatunki piołunu i czosnków zjedzone przez krowy nadają mleku nieprzyjemny smak i zapach a nasiona szczawiu powodują zmaślenie mleka, itp.
 • niektóre chwasty są trujące dla ludzi i zwierząt, np. nasiona kąkolu, barszcz Sosnowskiego, lulek czarny, blekot pospolity i inne.
 • niektóre chwasty są żywicielami groźnych dla roślin uprawnych chorób bakteryjnych, grzybowych, wirusowych czy szkodników.

chwasty w zbożach – maki

Dodatni wpływ obecności chwastów segetalnych na działanie ekosystemów, ochronę gleb oraz opłacalność produkcji może polegać między innymi na:

 • wydzielaniu przez niektóre gatunki substancji chemicznych stymulujących na zasadzie allelopatii kiełkowanie określonych gatunków roślin uprawnych.
 • wydzielaniu przez korzenie chwastów substancji stanowiących pokarm mikroorganizmów glebowych, przez co pozytywnie wpływają one na życie biologiczne gleby.
 • akumulacji substancji pokarmowych i zapobieganiu ich wymywania z gleby. Późniejszy rozkład chwastów może uzupełniać zasoby próchnicy w glebie.
 • tworzeniu poza okresem właściwej uprawy okrywy zapobiegającej erozji gleby.
 • umożliwieniu występowania w uprawach liczniejszych i bardziej zróżnicowanych zgrupowań owadów, w tym gatunków pożytecznych, zwalczających szkodniki roślin uprawnych.
 • możliwości wykorzystania zebranej z pól i przetworzonej biomasy chwastów jako nawozu w gospodarstwach ekologicznych.
 • możliwości zbioru gatunków o właściwościach leczniczych jako dodatkowego źródła dochodu w gospodarstwach ekologicznych.
 • produkcji licznych nasion oraz utrzymywaniu populacji owadów stanowiących często podstawę diety niektórych gatunków ptaków obecnych w krajobrazie rolniczym.
 • obecności kwitnących chwastów dwuliściennych, sprzyja rozwojowi łańcucha pokarmowego i wpływa dodatnio na liczebność i różnorodność owadów zapylających w okolicy.
 • podniesieniu walorów krajobrazowych terenów rolniczych.

Niektóre chwasty mogą stać się roślinami uprawnymi. Przykładowo nawrot polny będzie uprawiany w Wielkiej Brytanii w celu pozyskania kwasów tłuszczowych omega-3

Dzisiaj, z okazji Dnia Chwastów, chciałam Wam przypomnieć pięknego reprezentanta chwastów. O jego zaletach pisałam  (TUTAJ) . Zachęcam, zwłaszcza że za oknem szykuje się nawrót zimy  ;(

 

Dzień Żelków

marczak n’ kamzel „śmiejżelki”

 

Dzisiaj, 28 marca mają swoje święto żelki, uważane za jeden z najbardziej niezdrowych produktów spożywczych.

Żelki to rodzaj cukierków z galaretki. Wytwarzane są głównie z syropu glukozowego, cukru buraczanego, wody (soków) i żelatyny. Zamiast żelatyny do ich wytwarzania może służyć także agar i pektyny. W 100 gramach żelek znajduje się przeciętnie 310 kilokalorii, 71 gramów węglowodanów oraz 6,2 grama białka.

Żelki, czyli cukierki z galaretki są światu znane już od 1909 roku. Mimo upływającego czasu fenomen żelków trwa w najlepsze. Do gigantów rynku takich jak Haribo, Trolli czy Fini dołączają nowi producenci i okazuje się, że ich towary wcale nie są gorsze!

Żelki HARIBO są produkowane przez HARIBO GmbH & Co. KG to niemieckie przedsiębiorstwo spożywcze zajmujące się produkcją słodyczy. Przedsiębiorstwo produkuje głównie żelki, z których najbardziej znane to Goldbären („Złote Misie”), które są produkowane od 1922 roku. Zależnie od koloru żelki mają odpowiedni smak i zapach. Od sierpnia 2007 roku w każdej paczce znajdują się żelki o sześciu różnych smakach (biały-ananasowy, żółty-cytrynowy, pomarańczowy-pomarańczowy, jasnoczerwony-truskawkowy, ciemnoczerwony-malinowy i zielony-jabłkowy). Wcześniej smaków było pięć-bez truskawkowego. W 2010 roku przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek „Złote Misie z Sokiem”. Jak podaje producent, żelki te zawierają o 22% soków owocowych więcej od tradycyjnych „Złotych Misiów” i nie zawierają glutenu ani czynników alergennych

W HARIBO istnieją jeszcze czarne produkty z lukrecji wytwarzane od 1925 roku. Czy to jako ślimaczki, czy konfekcjonowane, czy otoczkowane, czy słone, produkty z lukrecji HARIBO są jednymi z najbardziej lubianych słodyczy.W zależności od produktu, do czystej lukrecji dodaje się takie składniki, jak: cukier, syrop glukozowy, mąka pszenna, skrobia modyfikowana lub żelatyna, sól kuchenna i różne aromaty.

Nimm2 Śmiejżelki są to żelki produkowane przez August Storck KG – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją słodyczy, mające swoją siedzibę w Berlinie.

Żelki owocowe Śmiejżelki Nimm2 to żelki z galaretki wypełnione sokiem owocowym, łakocie uwielbiane przez dzieci. Żelki są uformowane na kształt wesołych buziek – w torebce można znaleźć cytrynowe głowy, malinowe oczy, pomarańczowe usta i inne. Kompletowanie galaretek, składanie ich niczym puzzle dostarcza najmłodszym dużo radości. Wzbogacone są witaminami: witaminą C, niacyną, kwasem pantotenowym, witaminą B6, kwasem foliowym i witaminą B12. Tajemnica popularności żelków to wyrazisty, lekko kwaskowaty smak,  zabawne kształty galaretek oraz zawartość witamin. To wszystko dotyczy także nimm2 Śmiejżelków kwaśnych, nimm2 Śmiejżelków jogurtowych i nowych nimm2 Śmiejżelków owocowo – jogurtowych. Wyglądają tak samo i dają taką samą możliwość zabawy w formowanie śmiesznych buziek.

Mimo, że tak jak i inne słodycze zawierają cukier (białą śmierć),  to smakują świetnie, sprawiają dużo zabawy i wywołują uśmiech na twarzy… a przecież śmiech to zdrowie!

 

Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

Kłamstwo nie jest niczym dobrym. I lepiej nie kłamać. Tyle, że kłamstwo jest częścią życia, a według naukowców kłamią wszyscy. I to każdego dnia. Dlaczego kłamiemy? Kogo okłamujemy? I jakie ponosimy za to konsekwencje?

Jedni kłamią, bo chcą być mili albo w tak zwanej „słusznej sprawie”. Inni kłamią, bo to popłaca. A jeszcze inni czynią to dla własnych „korzyści”.   🙂

 

Kłam Pinokio, kłam!

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;    http://www.colian.pl;   https://www.frisco.pl;   https://demotywatory.pl;   http://nufarm.pl;

Dodaj komentarz