Ta drabina to schody do nieba, a ta miska pod schodami to księżyc. Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz, a z garnków są hełmy rycerzy, czyli … To jest teatr. A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie i już zawsze w misce księżyc widzieć…

Wtorek, 27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru, Międzynarodowy Dzień Whisky

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku, podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

 

Zycie to teatr RSC

Międzynarodowemu Dniu Teatru towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego „teatralnego świata”. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. W 2017 roku jego autorką była Isabelle Huppert.

„Żyjemy w czasach, w których trudno jest widzieć klarownie” – napisał Simon McBurney (pisarz, reżyser teatralny, współzałożyciel Théâtre de Complicité w Londynie) w orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018. „Oburzajmy się” – wzywa Maja Kleczewska w przesłaniu do polskiego środowiska teatralnego. Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) obchodzimy w tym roku po raz 57.

 

 

Międzynarodowy Dzień Whisky

Święto istnieje od 2008 roku, oficjalne jego obchody zostały zainaugurowane rok później podczas Festiwalu Whisky w Holandii. Data upamiętnia brytyjskiego dziennikarza i eksperta w zakresie degustacji whisky Michaela Jamesa Jacksona, którego urodziny przypadają w tym samym dniu. Uczcijmy dziś jego zdrowie szklaneczką whisky!

 

 

Thin Lizzy – Whiskey In The Jar (official music video)

https://pl.wikipedia.org;   http://www.e-teatr.pl;   tytuł-wiersz „Po co jest teatr” Joanny Kulmowej  http://wiersze.doktorzy.pl;

 


Dodaj komentarz