Idzie nowy roczek, stary w cień uchodzi, czyli … Sylwester

Sobota, 31 grudnia 2022 – Sylwester

 

Dzisiejszy dzień dla wielu z nas jest dniem szalonej zabawy. Opowiem Wam, skąd wziął się ten zwyczaj hucznego świętowania sylwestra.

Sylwester wywodzi się z języka łacińskiego, w którym to imię Silvestris, oznacza człowieka dzikiego, żyjącego w lesie. Historia tego święta sięga czasów starożytnych. Często porównuje się je do greckich Dionizji – obchodów ku czci Dionizosa, boga winnej latorośli. Około 600r. p.n.e. Grecy personifikowali nowy rok jako małe dziecię – symbol początku. To właśnie podczas hucznych procesji na cześć Dionizosa, paradowano z dziećmi w koszyku, świętując odrodzenie się ducha płodności. Również mieszkańcy Egiptu utożsamiali początek z niemowlęciem. Chrześcijanie początkowo odrzucali ową symbolikę, z czasem jednak zaakceptowano ją również w tej religii.

Legend związanych z tą nazwą jest sporo, jednakże faktem jest, że zawdzięczamy ją papieżowi Sylwestrowi I. Pontyfikat Sylwestra trwał dość długo, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę średniowieczne standardy życia: panował aż 21 lat (314-335). Jego rządy zbiegły się panowaniem władcy zachodniej części Imperium Rzymskiego – cesarza Konstantyna Wielkiego, który w edykcie mediolańskim (w 313 roku) zapewnił pełną wolność wyznania w Cesarstwie Rzymskim, a sam przeszedł na chrześcijaństwo.

Dzięki wsparciu finansowemu cesarza, papież Sylwester zbudował i konsekrował bazylikę św. Jana na Lateranie i bazylikę św. Piotra na Watykanie, a legenda przypisuje mu nawrócenie na chrześcijaństwo matki Konstantyna Wielkiego, Heleny.
Papież zmarł 31 grudnia 335 roku, a od V wieku obchodzi się w tym dniu jego święto. Ponieważ jest to ostatni dzień w kalendarzu gregoriańskim, obowiązującym od XVI wieku, Sylwester jest odpowiednikiem końca roku, mimo że mało kto dziś kojarzy go z postacią Sylwestra I, który szybko został uznany za świętego i patrona zwierząt domowych.

W Polsce obrzędy sylwestrowe pojawiły się w XIX wieku. Przybyły one do nas z Europy Zachodniej. Początkowo Sylwestra świętowały jedynie bogatsze warstwy społeczeństwa. Arystokracja witała nowy rok toastem Tokaja – białego, deserowego wina pochodzącego z Węgier. Ziemianie natomiast polowali, strzelali z batów na szczęście, składali życzenia i ucztowali w gronie rodziny.

Jak widać większość z dawnych tradycji poszła w niepamięć. Wróżby i polowania zastąpiono kolorowymi fajerwerkami. Zamiast Tokaja, pijemy szampana. Jednakże bez względu na upływ czasu, Sylwester wciąż pozostaje nocą tańców i szalonej zabawy.

Nie dla wszystkich będzie on właśnie taki, bowiem dziś o godz. 9.34, zmarł papież senior Benedykt XVI (właściwie Joseph Aloisius Ratzinger). Był papieżem od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013. To pierwszy od 1294 roku papież – który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu.

 

 

 

Źródło:     https://pl.wikipedia.org/;      https://polskieradio24.pl/;

 

Dodaj komentarz