Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu, czyli … Dzień Obniżania Kosztów Energii

Wtorek, 10 stycznia – Dzień Obniżania Kosztów Energii

 

 Greg Holden – I Need An Energy

Dzień Obniżania Kosztów Energii

Właśnie dzisiaj, na całym świecie obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance, działająca od 1995 roku. Święto, tak popularne na Zachodzie, zwraca uwagę na możliwość obniżenia kosztów prądu i gazu.  Dotarło również do Polski. To dobra okazja do edukacji w kwestii domowych sposobów oszczędzania, praw konsumentów do zmiany dostawcy oraz ekologii.

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że aktywnie oszczędza energię. Jak informuje raport “Polacy o źródłach energii, polityce energetycznej i stanie środowiska” CBOS z 2016 roku, 95% z nas wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia. Nieco mniej, bo 87% Polaków używa energooszczędnych żarówek, a 88% sprzętu RTV i AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Wysokość rachunków za energię i gaz możemy obniżać na wiele sposobów.I tak:

  • Zawsze wyłączajmy przycisk czuwania (tzw. „stand-by”, czyli czerwoną diodę na sprzęcie RTV).
  • Jeśli jeszcze posiadamy tradycyjne żarówki, wymieńmy je na dobrej jakości oświetlenie typu LED. Zużywają one około pięć razy mniej energii, i są od 5 do 10 razy trwalsze niż tradycyjne żarówki! Choć są droższe, wymieniając np. w pięciu punktach świetlnych zwykłe żarówki na energooszczędne lub oświetlenie typu LED, możemy zaoszczędzić około 60 zł rocznie (wyliczenia dla mieszkania 2-pokojowego).
  • Gaśmy światło w pomieszczeniach, w których nie będziemy już przebywać.
  • Używajmy energooszczędnych sprzętów i urządzeń domowych (energooszczędnych żarówek, sprzętu AGD klasy A lub A+). Najwięksi pożeracze energii w domu to lodówki i zamrażarki – urządzenia te są odpowiedzialne za zużycie aż 28% całkowitego zużycia energii w domu.
  • Podczas gotowania koniecznie używajmy przykrywek. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwala zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30%.
  • Nie wkładajmy ciepłych posiłków do lodówki. Nagły wzrost temperatury wewnątrz lodówki spowoduje gwałtowny wzrost zużycia prądu.
  • Używajmy „krótkiego programu” zmywarki. Pozwala on na ograniczenie czasu zmywania i zmniejszenie poboru energii.
  • Regularnie wymieniajmy filtry (worki) w odkurzaczu – najpóźniej wówczas, kiedy wskaźnik ssania sygnalizuje pełny worek. Odkurzacz działa tym słabiej, im bardziej zanieczyszczone są filtry, co wydłuża czas pracy a tym samym zużycia energii.
  • Wymieńmy izolację termiczną swojego domu. Jeśli mamy zainstalowane ogrzewanie na prąd, zaoszczędzimy na rachunkach za energię elektryczną. A jeśli ogrzewamy dom w inny sposób (np. gazem, węglem lub drewnem), zaoszczędzimy na paliwie.
  • Jeśli mamy taką możliwość, korzystajmy z energii z odnawialnych źródeł (wiatr, panele słoneczne, biomasa, geotermia).

 

Rozsądne oszczędzanie energii elektrycznej może przynieść duże oszczędności w skali miesiąca i roku.

 

Źródło:   https://cafesenior.pl;   http://termodom.pl;

Dodaj komentarz